Hamrén langer ud: Det er jeg forbandet over

Erik Hamrén er frustreret over, at kvaliteten af den daglige træning i AaB er blevet kaldt ‘for dårlig’.



AaB fik fredag en dårlig indledning på forårssæsonen, hvor et 1-0-nederlag til AGF ikke ligefrem forbedrede nordjydernes muligheder for at overleve i Superligaen. 

Onsdag bragte Ekstra Bladet så en opsigtsvækkende historie om, at flere ledende AaB-spillere er utilfredse med Erik Hamrén. Ifølge artiklen mener de utilfrede spillere, at den daglige træning er ‘for dårlig’, samt at Hamréns idéer er ‘gammeldags’. 

I et interview med Discovery+ har Erik Hamrén nu åbnet op om historien fra Ekstra Bladet, som den svenske cheftræner finder meget overraskende. Hamrén afviser dog ikke, at der findes spillere i AaB, der er utilfredse.  

– Det kommer jo et sted fra, det gør det selvfølgelig. Det er jo ikke noget, journalisten finder på. Men jeg tror, at det er meget overdrevet. Der findes selvfølgelig altid spillere i en gruppe, som ikke er tilfredse med alting. Sådan er det på alle hold i hele verden. Vi har 24 spillere i truppen, og når jeg udtager en startellever, så er der 13 spillere, der er skuffede og ikke er tilfredse, siger Erik Hamrén.

– Jeg ville have det på samme måde, hvis jeg var spiller. Men for mig handler det om, hvordan man håndterer det. For mig handler det om at vise det til træning og i de kampe, man får på førsteholdet eller på andre hold. Det er kun dér, man kan vise det. Og det synes jeg, at gruppen har været god til, må jeg sige. 

Erik Hamrén lægger dog ikke skjul på, at det frustrerer ham meget, at træningens kvalitet er blevet kritiseret.

– Der var også nogle ting om træningen, og det var jeg forbandet over, rent ud sagt. For hvis der er noget, som jeg synes har været godt, så har det været træningen, siger Hamrén.

AaB skal i aktion næste gang på søndag klokken 16, hvor der venter en udekamp mod FC København.  

Du kan se hele interviewet med Erik Hamrén i afspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur