Der har været usædvanlig meget fokus på formandsposten i FC København og klubbens moderselskab Parken Sport&Entertainment.
Allan Agerholms stop på posten umiddelbart efter nytår vakte opsigt, da der ellers ikke havde været noget, der tydede på et skifte, og det kom på et påfaldende tidspunkt tre måneders tid før generalforsamlingen.
Men nu tyder alt på, at næste person på posten er fundet.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver det Henrik Møgelmose, næstformand under Allan Agerholm, der bliver udnævnt til posten på generalforsamlingen 23. april.
Møgelmose har været konstitueret formand, siden Allan Agerholm meldte sit stop ud 10. januar.
Flere store opgaver venter
Der bliver med stor sandsynlighed en masse opgaver at løse for den nye formand og folkene omkring ham i bestyrelsen såvel som i den daglige ledelse i FC København og Parken Sport & Entertainment.
På banen i Superligaen får FC Københavns skæbne meget at sige i forhold til at holde det momentum i europæisk fodbold og på transfermarkedet, som klubben har opbygget, ligesom man har haft held og dygtighed til at markere sig med stigende sponsorindtægter.

Det har gået for FC København i 2022 og 2023, men der er stadig rigeligt at rive i på og uden for banen.
Og uden for fodboldbanen skal der træffes strategiske beslutninger i forhold til hjemmebanen Parken, der muligvis skal have nye udbedringer inden for en overskuelig årrække, og hvor skærpede stadionkrav til UEFA-kampe lurer om en håndfuld år.
Selskabet er i Allan Agerholms tid som formand blevet splittet op i flere dele blandt andet for at undersøge, om der kan findes investorer til Parken og muligvis købere eller investorer i Lalandia, og de muligheder kan sagtens dukke op igen.
Som Tipsbladet har fortalt den seneste tid, ser udenlandske investorer regelmæssigt på især fodboldklubben, her med interesse fra den nuværende Brøndby-ejer David Blitzer og en medfølgende investorgruppe, der var en af flere interesserede i klubben og selskabet.
Spørgsmålene om nye investorer kunne også dukke op igen i de kommende måneder og år, om end interessen eksternt og internt ikke lader til at være lige så stærk, som den var tilbage i perioden 2018-2021.
FC København præsenterede for små tre uger siden et overskud på 430 millioner kroner, og lykkes det FC København at blive dansk mester og at kvalificere sig til den kraftigt moderniserede Champions League med otte runders ligaspil og 1/16-finaler, kan man hurtigt tjene 20 procent mere på en deltagelse end hidtil.
Parkens bestyrelse og ejerkreds meddelte i forbindelse med Allan Agerholms stop i januar, at man ledte efter en ny formand, og det er en realistisk mulighed, at dette arbejder fortsætter i de kommende måneder for på sigt at besætte bestyrelsesposterne anderledes.
Inden Allan Agerholm var Bo Rygaard formand i seks år.
Ud over Henrik Møgelmose består bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment lige nu af konstitueret næstformand Michael Stenskrog, storaktionær Erik Skjærbæk, Klaus Gad, Benny Olsen og Gert Petersen.
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC København startopstilling mod Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
– Den her sidder dybt i sjælen
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
FC København og Brøndby IF brager sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED