Der har været usædvanlig meget fokus på formandsposten i FC København og klubbens moderselskab Parken Sport&Entertainment.
Allan Agerholms stop på posten umiddelbart efter nytår vakte opsigt, da der ellers ikke havde været noget, der tydede på et skifte, og det kom på et påfaldende tidspunkt tre måneders tid før generalforsamlingen.
Men nu tyder alt på, at næste person på posten er fundet.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver det Henrik Møgelmose, næstformand under Allan Agerholm, der bliver udnævnt til posten på generalforsamlingen 23. april.
Møgelmose har været konstitueret formand, siden Allan Agerholm meldte sit stop ud 10. januar.
Flere store opgaver venter
Der bliver med stor sandsynlighed en masse opgaver at løse for den nye formand og folkene omkring ham i bestyrelsen såvel som i den daglige ledelse i FC København og Parken Sport & Entertainment.
På banen i Superligaen får FC Københavns skæbne meget at sige i forhold til at holde det momentum i europæisk fodbold og på transfermarkedet, som klubben har opbygget, ligesom man har haft held og dygtighed til at markere sig med stigende sponsorindtægter.

Det har gået for FC København i 2022 og 2023, men der er stadig rigeligt at rive i på og uden for banen.
Og uden for fodboldbanen skal der træffes strategiske beslutninger i forhold til hjemmebanen Parken, der muligvis skal have nye udbedringer inden for en overskuelig årrække, og hvor skærpede stadionkrav til UEFA-kampe lurer om en håndfuld år.
Selskabet er i Allan Agerholms tid som formand blevet splittet op i flere dele blandt andet for at undersøge, om der kan findes investorer til Parken og muligvis købere eller investorer i Lalandia, og de muligheder kan sagtens dukke op igen.
Som Tipsbladet har fortalt den seneste tid, ser udenlandske investorer regelmæssigt på især fodboldklubben, her med interesse fra den nuværende Brøndby-ejer David Blitzer og en medfølgende investorgruppe, der var en af flere interesserede i klubben og selskabet.
Spørgsmålene om nye investorer kunne også dukke op igen i de kommende måneder og år, om end interessen eksternt og internt ikke lader til at være lige så stærk, som den var tilbage i perioden 2018-2021.
FC København præsenterede for små tre uger siden et overskud på 430 millioner kroner, og lykkes det FC København at blive dansk mester og at kvalificere sig til den kraftigt moderniserede Champions League med otte runders ligaspil og 1/16-finaler, kan man hurtigt tjene 20 procent mere på en deltagelse end hidtil.
Parkens bestyrelse og ejerkreds meddelte i forbindelse med Allan Agerholms stop i januar, at man ledte efter en ny formand, og det er en realistisk mulighed, at dette arbejder fortsætter i de kommende måneder for på sigt at besætte bestyrelsesposterne anderledes.
Inden Allan Agerholm var Bo Rygaard formand i seks år.
Ud over Henrik Møgelmose består bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment lige nu af konstitueret næstformand Michael Stenskrog, storaktionær Erik Skjærbæk, Klaus Gad, Benny Olsen og Gert Petersen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS