Der har været usædvanlig meget fokus på formandsposten i FC København og klubbens moderselskab Parken Sport&Entertainment.
Allan Agerholms stop på posten umiddelbart efter nytår vakte opsigt, da der ellers ikke havde været noget, der tydede på et skifte, og det kom på et påfaldende tidspunkt tre måneders tid før generalforsamlingen.
Men nu tyder alt på, at næste person på posten er fundet.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver det Henrik Møgelmose, næstformand under Allan Agerholm, der bliver udnævnt til posten på generalforsamlingen 23. april.
Møgelmose har været konstitueret formand, siden Allan Agerholm meldte sit stop ud 10. januar.
Flere store opgaver venter
Der bliver med stor sandsynlighed en masse opgaver at løse for den nye formand og folkene omkring ham i bestyrelsen såvel som i den daglige ledelse i FC København og Parken Sport & Entertainment.
På banen i Superligaen får FC Københavns skæbne meget at sige i forhold til at holde det momentum i europæisk fodbold og på transfermarkedet, som klubben har opbygget, ligesom man har haft held og dygtighed til at markere sig med stigende sponsorindtægter.

Det har gået for FC København i 2022 og 2023, men der er stadig rigeligt at rive i på og uden for banen.
Og uden for fodboldbanen skal der træffes strategiske beslutninger i forhold til hjemmebanen Parken, der muligvis skal have nye udbedringer inden for en overskuelig årrække, og hvor skærpede stadionkrav til UEFA-kampe lurer om en håndfuld år.
Selskabet er i Allan Agerholms tid som formand blevet splittet op i flere dele blandt andet for at undersøge, om der kan findes investorer til Parken og muligvis købere eller investorer i Lalandia, og de muligheder kan sagtens dukke op igen.
Som Tipsbladet har fortalt den seneste tid, ser udenlandske investorer regelmæssigt på især fodboldklubben, her med interesse fra den nuværende Brøndby-ejer David Blitzer og en medfølgende investorgruppe, der var en af flere interesserede i klubben og selskabet.
Spørgsmålene om nye investorer kunne også dukke op igen i de kommende måneder og år, om end interessen eksternt og internt ikke lader til at være lige så stærk, som den var tilbage i perioden 2018-2021.
FC København præsenterede for små tre uger siden et overskud på 430 millioner kroner, og lykkes det FC København at blive dansk mester og at kvalificere sig til den kraftigt moderniserede Champions League med otte runders ligaspil og 1/16-finaler, kan man hurtigt tjene 20 procent mere på en deltagelse end hidtil.
Parkens bestyrelse og ejerkreds meddelte i forbindelse med Allan Agerholms stop i januar, at man ledte efter en ny formand, og det er en realistisk mulighed, at dette arbejder fortsætter i de kommende måneder for på sigt at besætte bestyrelsesposterne anderledes.
Inden Allan Agerholm var Bo Rygaard formand i seks år.
Ud over Henrik Møgelmose består bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment lige nu af konstitueret næstformand Michael Stenskrog, storaktionær Erik Skjærbæk, Klaus Gad, Benny Olsen og Gert Petersen.
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
Nu trækkes der lod til VM 2026
– Det har man nok aldrig set før
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!