Ikke alle helte bærer kappe.
Udtrykket handler om hverdagens helte, der ikke går rundt i et Spiderman-sæt eller flyver kloden rundt som en anden Superman.
Kigger man på fodboldholdet Silkeborg IF kan man med lidt god vilje også finde en helt, der ikke er som stjernerne. En, der ikke løber med overskrifterne, og som i det stille gør de andre gode. Men også en spiller, som lige nu spiller sin bedste fodbold og faktisk er ved at træde ud af skyggen ind og i spotlightet.
Silkeborg IF var i sidste sæsons Superligaens store overraskelse. Alles darling. Holdet, der spillede det bedste fodbold – og så tilmed som oprykker.
Overskrifterne løb Kent Nielsen med. Dem løb topscorer Nicklas Helenius med. Og Forårets Profil – kåret i Tipsbladet – Nicolai Vallys blev også rost til skyerne. Ligesom pasningsstærke Mark Brink, den vilde motor på højre back Rasmus Carstensen og den talentfulde og pointfarlige Sebastian Jørgensen. Og i forsvaret var Tobias Salquist genfødt, og i målet Nicolai Larsen forrygende.
Og så var der en lille fynbo centralt på midtbanen.
En spiller, der ikke var god nok til at få en ny aftale i OB, men som lige nu er blandt de bedste på SIF-holdet. En mand med store lunger og en kæmpe vilje, der gør spillerne omkring sig bedre.
Han hedder Anders Klynge. Og ham døber vi Silkeborgs usynlige helt.

Hvordan han så har det med den beskrivelse, og i præcis hvilken situation han vidste, at han kunne begå sig i dansk fodbolds bedste række, tager vi senere, for først er det markant, at han overhovedet står, hvor han gør i dag.
– Det er gået stærkt for mig de sidste to år, og jeg har virkelig udviklet mig meget, efter jeg kom til Silkeborg. Mange er begyndt at lægge mærke til mine præstationer, og det er jo fedt at have personlig succes, siger Anders Klynge til Tipsbladet.
For dårlig til OB
Midtbanespilleren, 21 år, kom frem i OB, hvor han blandt andet var med på det U19-hold, der blev dansk mester. Dengang talte man om en særdeles talentfuld årgang i Odense-klubben, og flere af de spillere er også kommet op på førsteholdet.
Hans Christian Bernat og Jakob Breum er der stadig store forventninger til i OB, og også spillere som Rasmus Nissen, Daniel Obbekjær, Mathias Brems, Robin Østrøm og Tarik Ibrahimagic har smagt på førsteholdsfodbolden i den fynske klub. Og Anders Klynge endte også med seks førsteholdskampe, inden han fik beskeden, at klubben ikke ville forlænge med ham.

Og så var det på en måde held i uheld, at han nogle gange havde trænet med OB’s førstehold, da Kent Nielsen var cheftræner i klubben.
– Det sker jo, at ungdomsspillere træner med førsteholdet, og jeg var også oppe og træne med nogle gange. Det er så også det eneste, jeg havde at gøre med Kent. Men jeg har nok efterladt et lille indtryk, for han ville gerne hente mig til Silkeborg, da jeg fik at vide, at jeg ikke kunne blive i OB.
– Så har det været fedt, at den måde, klubben spiller på, passer så godt til mig. Det er derfor, jeg er lykkedes så godt, tror jeg, og han er også en træner, som tænker fodbold på samme måde som mig. Det har været rigtig godt at komme hertil, siger Anders Klynge.
Kent Nielsen og SIF så noget i den lille midtbanespiller, som de troede på.
– Vi er blevet opmærksomme på, at en del af talentudviklingen i Silkeborg IF også kan være at finde talenter som Anders Klynge, der er blevet i overskud andre steder, men som måske vil passe til os, siger cheftræneren og forklarer:
– Vi så ham i nogle kampe for OB i foråret 2020, da vi rykkede ud af Superligaen. Vi fik nogen til at se nærmere på ham på U19-niveau, og vi var næsten sikre på, at OB ikke ville skrive kontrakt, ikke mindst fordi OB jo selv sagde det offentligt med henvisning til, at han ikke var stor og kraftfuld. Han er heller ikke specielt hurtig. Han skulle på et hold, der passede til ham.
Hvad gør Anders Klynge god?
Silkeborg IF og Anders Klynge har indledt sæsonen, som man stort set forlod sidste sæson. Med imponerende offensivt spil. Selv om der trods alt har været lidt startvanskeligheder – man var bagud 0-2 i Lyngby, men fik 2-2 – har man noteret sig for fire point i de første par kampe, efter man senest besejrede rivalen FC Midtjylland. Noget, der ellers sker sjældent.
Noget andet, der sker sjældent, er, at Anders Klynge lyner. Det har han gjort fem gange i 66 kampe for SIF, men målene er symptomatiske for Anders Klynges bidrag til SIF-holdet.
Da han i foråret scorede i Aalborg, var det, fordi han tog et voldsomt løb frem i banen og gik i ryggen på AaB-forsvaret, efter Anders Klynge selv kort forinden havde vundet bolden på kanten af egen felt.
Og mod FCM var det også et klogt løb i ryggen på FCM-forsvaret, der betød, at han med en glimrende afslutning kunne bringe SIF foran med 2-1. Og kort efter var det ham, der sendte Nicolai Vallys i dybden. Vallys afleverede med hælen tilbage til Oliver Sonne, der sendte bolden i panden på Nicklas Helenius. 3-1.
Hæl og tå er der andre, der laver på SIF-holdet. Det er andre, der stjæler overskrifterne på grund af mål, assister og flair, men det er Anders Klynge, der er lungerne på SIF-holdet. Ham, der løber de ekstra meter for holdkammeraterne.
– Det er tit de tre forreste, der laver vores mål, og de får meget ros for den måde, de spiller på. Men jeg synes også, der er anerkendelse af, hvordan vi forsvarer og gør det på midtbanen.
– På vores hold skal der være mange løb. Sådan er det også med mit mål (mod Midtjylland) – man skal spille og løbe. Vi midtbanespillere skal have mange dybe løb, fordi det giver muligheder for at lave mål. Det er noget, man hellere vil gøre en gang for meget, fordi det er så vigtigt for vores spil, siger Anders Klynge, der på det her tidspunkt i interviewet bliver spurgt til at være SIF’s usynlige helt:
– Det er nok en meget god beskrivelse. Det er tit forarbejdet, jeg og de andre midtbanespillere står for, og så laver vores offensive spillere målene og løber med overskrifterne. Vi er gode til at lave forarbejdet, så jeg synes, det er okay. Jeg kan også mærke, at de, der ved noget og ser fodboldfagligt på det, ved, at vi laver et stort stykke arbejde.

Vigtig for Kent Nielsen
Balancen på SIF-holdet er vigtig for cheftræner Kent Nielsen. Han ved godt, at der ikke kan stå 11 angribere på banen, og at nogle af spillerne skal sikre balancen.
Og spilforståelse er afgørende for SIF-træneren, og det har Anders Klynge meget af.
Midtbanespilleren og SIF ligner igen et hold, der skal spille med i toppen af Superligaen, og ifølge fynboen var det en kamp i Parken – sæsonens anden i sidste sæson – der beviste for ham og holdet, at man kunne klare sig godt i Superligaen. Opgøret endte 0-0.
– Vi var gode i den kamp mod et af de bedste hold i Danmark, og jeg så, at jeg kunne være med, og at holdet kunne være med. Det fik os til at tro på os selv, siger Anders Klynge og forklarer:
– Jeg ved ikke, om jeg husker så meget specifikt fra kampen, men det var fornemmelsen af at kunne være med. De var ikke bedre end os, og vi kunne lige så godt have vundet kampen, hvis vi lige havde fået sat den sidste aflevering.
Kampen mod FCK er et år siden, og klubben og Klynge er bare vokset og vokset siden.
Søndag spiller holdet mod Brøndby IF i Superligaen – opgøret spilles klokken 18.00 i Silkeborg.
Fotos: Getty Images
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
– Det har man nok aldrig set før
Her er alle VM-puljerne
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Her er alle VM-grupperne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Vil være en af verdens største klubber om fem år
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
På rov i FC København
Kenneth Perez giver interview til Playboy
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
