‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Jakob Poulsen hylder AGF-spilleren.



I mere end 100 kampe har Jakob Poulsen og Jesper Hansen været på hold sammen.

Først var det en enkelt gang for ligalandsholdet i 2012. Siden var det i FC Midtjylland, hvor de to delte grønsværen for “ulvene” 89 gange mellem 2017 og 2019. Og i dag er de begge i AGF, hvor 40-årige Jesper Hansen vogter buret, mens 42-årige Jakob Poulsen er cheftræner. 

Begge har spillet nøgleroller i at sikre, at AGF overvintrer på førstepladsen i Superligaen ovenpå et forrygende efterår, og det er målmanden netop blevet hyldet for.

Jesper Hansen er nemlig blevet tildelt Det Gyldne Bur, som uddeles af Tipsbladet på baggrund af stemmer fra målmændene i Superligaen og 1. division.

Og i den forbindelse hylder Jakob Poulsen sit førstevalg i et interview med Tipsbladet. 

– Det er en stærk, stærk præstation af “Yew” (Jesper Hansens kaldenavn, red.). På trods af at han er ved at være en ældre herre, er han enormt fit. Han er på træningsbanen mere eller mindre hver dag, og han står der bare. Det er en kvalitet i sig selv, at man er en mulighed ved at være fit. 

– Samtidig er noget af det, der har gjort ham vigtig for os i denne sæson, at han har et enormt højt bundniveau. Han har en kæmpe rutine i alle mulige forskellige situationer. Og den sidste ting, der er vigtig for os, er, at han er dygtig med fødderne til at se og sætte spillet i gang, siger Jakob Poulsen, der i årenes løb ikke har oplevet en anderledes Jesper Hansen: 

– Yew er Yew. Han er en stille og rolig fyr, der passer sine ting og går og hygger sig med sine holdkammerater. Der er ikke så meget der. 

‘Kæmpe, kæmpe stor status’

Jesper Hansen har to gange tidligere vundet prisen – nemlig i 2012 og 2019 – og det, sammen med hans over 400 kampe i ligaen, vidner om en Superliga-legende. 

Hans status i Superligaen er jo kæmpe, kæmpe stor. Han har været fantastisk i Superligaen. Han har været i udlandet også og har stået der, men det er i Superligaen, man kender ham, og hvor han har shinet. 

– Han har også rekorden for flest clean sheets, så der er jo en masse ting, der viser, at han er klassemålmand i Superligaen. Det er sgu også en stærk kvalitet, siger Jakob Poulsen og tilføjer til slut:

– Det er imponerende, at han kan blive ved med at have motivationen og ærgerrigheden til at blive ved og blive bedre.  

Det går i øvrigt som regel godt, når Jakob Poulsen og Jesper Hansen er på hold sammen. I 89 kampe som medspillere havde de ifølge Transfermarkt et pointsnit på 2,16, mens AGF i denne sæson har et pointsnit på 2,25, når Jesper Hansen er i målet. 





FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund




LIVE

TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’



LIVE

Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93

Randers FC – FC København

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd

Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer

Lyngby BK – FC Midtjylland

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

OB – AC Horsens

Afsløring: Bombe – Bruun Larsen koster kun 30 mio.

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt

Superliga-træner: ‘Flirter med det uforsvarlige!’

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket