FC Midtjylland har denne sommer gjort heftigt brug af samarbejdet med CD Mafra, som også er ejet af HEARTLAND anført af Anders Holch Povlsen.
Flere spillere rykkede i sommermånederne fra Herning og Ikast til den portugisiske vestkyst. En af dem var islandske Elías Olafsson, der skrev under på en sæsonlang lejeaftale med CD Mafra.
Her er keeperen klubbens klare førstevalg, men bliver der brug for ham i FC Midtjylland, så er vejen hjem ikke særlig lang. Ifølge Tipsbladets oplysninger har midtjyderne mulighed for at kalde Elías Olafsson tilbage før tid.
Det indikerede målmanden også selv efter Islands sejr på 4-0 over Liechtenstein i EM-kvalifikationen.
– Planen er at tage tilbage efter den her sæson. Måske tidligere, hvis de tager mig tilbage. Og så skal jeg være nummer et. Det venter jeg bare på, siger Elías Olafsson til islandske ruv.is.
Den 23-årige islænding har gennem længere tid stået på spring til førsteholdet i FC Midtjylland, og han har også i perioder været klubbens foretrukne keeper. Jonas Lössl sidder dog tungt på tronen og har gjort det i mere end et år.
Derfor er Elías Olafsson også glad for at være i CD Mafra, hvor han får masser af græs på knæene.
– Jeg er glad for at være her, hvor jeg er nu. Jeg udvikler mig rigtig meget. Det er et højere niveau, end folk går og tror, siger islændingen, der har stået samtlige kampe i denne sæson.
Netop chancen for fast spilletid i CD Mafra, der er placeret i den næstbedste portugisiske række, er en af de store gevinster ved samarbejdet ifølge Ove Pedersen, der er bestyrelsesmedlem i klubben og assisterende sportschef i FC Midtjylland.
– Jeg synes, det her er så positivt for dansk fodbold. Vi snakker jo så meget om at unge spillere har svært ved at få spilletid. Her kommer de unge spillere ud og øver sig i, at de senere hen i fodboldtilværelsen skal videre, sagde han til Tipsbladet tilbage i september.
Skulle FC Midtjylland hente Elías Olafsson retur før tid, vil det trods alt først give mening til januar. Ikke før kan han blive indskrevet i klubbens Superliga-trup og dermed være spilleberettiget til forårets kampe.
Ender det med at være situationen, skal han både vippe Jonas Lössl af tronen, mens Martin Fraisl kom til denne sommer på en fri transfer. Dermed er konkurrencen hård, når islændingen senest vender retur til sommer.
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW