Ny rolle til Ove Pedersen: Det skal han lave

Ove Pedersen skal med sin nye titel som bestyrelsesmedlem i CD Mafra bruge nogle af sine arbejdstimer i Portugal.



Ove Pedersen har i snart en menneskealder været i fodboldverdenen, men det betyder ikke, at han holder sig tilbage overfor nye arbejdsopgaver.

I starten af juli bekræftede han således overfor Tipsbladet, at han ved siden af sin rolle som assisterende sportschef i FC Midtjylland også har fået en bestyrelsespost i CD Mafra.

Dengang ville Ove Pedersen ikke uddybe sin rolle i CD Mafra, da detaljerne omkring samarbejdet endnu ikke var blevet præsenteret. Det er de blevet, da HEARTLAND med Anders Holch Povlsen i spidsen for nyligt købte FC Midtjylland og CD Mafra.

Derfor kan Ove Pedersen nu til Tipsbladet fortælle, hvad hans rolle som bestyrelsesmedlem i CD Mafra kommer til at indeholde.

– Jeg er en af de personer, som har forbindelsen til deres ledelse. Jeg forestiller mig, at jeg er dernede omkring en uge i løbet af en måned. Det, der er vigtigt at forstå, er, at der er kulturforskelle både fodboldmæssigt men også helt generelt. Der kommer jeg til at skulle bruge mine kræfter på, at vi forstår hinandens kulturer. Det er ikke fordi, at vi skal komme og tage styringen med klubben. Selvfølgelig skal der ske nogle ændringer, men vi skal også gerne have dem med, så de også føler sig som en del af det.

GettyImages-526793800

I Danmark findes der mange grelle eksempler på udenlandske ejere, som kører skuden i sænk. Og det er det sidste, man i FC Midtjylland ønsker sig med overtagelsen af CD Mafra.

– Det, der ikke må ske, er, at vi kommer fra dag et og laver fuldstændig om på deres kultur. Det har vi heller ikke gjort, for på den måde får man ikke byen, fansene og de frivillige med på vognen, hvis de ikke føler, at det er deres egen klub. Så vi skal gøre alt for, at de føler, at det er deres egen klub og ikke en FC Midtjylland-klub.

Er der ikke en fare for det, når der er så mange danskere dernede?

– Nej, det synes jeg ikke. I Portugal er der så mange internationale spillere. Hvis du kigger rundt i de andre klubber, så kan du ikke se, at vi har flere udlændinge i Mafra, end de har. Danskerne i Mafra er også fordelt på U23-holdet og førsteholdet, så så mange danskere er der heller ikke.

Ove Pedersen slår desuden fast, at bestyrelsesposten i CD Mafra ikke kommer til at have indflydelse på hans job i FC Midtjylland som assisterende sportschef. Han glæder sig til gengæld over en fantastisk mulighed for FC Midtjyllands næste stjerner.

– Jeg synes, det her er så positivt for dansk fodbold. Vi snakker jo så meget om at unge spillere har svært ved at få spilletid. Her kommer de unge spillere ud og øver sig i, at de senere hen i fodboldtilværelsen skal videre.

– Alle spillere vil gerne til udlandet, og her får de en elevplads så at sige i udlandet, hvor de finder ud af, hvad det vil sige at spille i en anden kultur og land. Det får de en forsmag på, og når de så kommer højere op ad rangstigen, så er de endnu mere klar til at tage det store spring ud i verden på en højere hylde.

I dette transfervindue har man sendt Elias Olafsson, Mads Lauritsen, Gustav Fraulo, Jonathan Lind, Valdemar Byskov, Victor Bak og Mads Nybo til CD Mafra. Nogle er rykket til Portugal på lejeaftaler, mens andre er skiftet permanent.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.





Hvem ellers? Alle pengene værd




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

AGF – Brøndby IF

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

David Nielsen: – Det er et helvede

Blæst bagover af dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Thomas Frank og Tottenham i comeback

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Premier League-fyring på vej? 

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Rigtig skidt for Hermansen

Dansker i stort kinesisk eventyr

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Nu topper AC Horsens 1. division

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Legendestatus: – En af de største nogensinde



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forlanger undskyldning efter transferbombe

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Randers FC – FC Nordsjælland

– Jeg vil vinde Champions League

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

FC København – Silkeborg IF

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Bendtner scorer nyt job

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby