RANDERS (Tipsbladet): Darío Osorio blev søndag ufrivillig hovedperson, da han efter en på mange måder god kamp fik rødt kort efter VAR-tjek for at sparke Randers' Florian Danho.
Den 20-årige chilener gik duknakket fra stadion og hilste kort på Danho på vejen væk fra omklædningsrummene, og kløgtigt var der vist ingen, der syntes, at Osorios spark i splitsekundet efter en duel med Danho var.
I FC Midtjylland-lejren har man bemærket, at der bliver begået mange frispark på den teknisk dygtige og chanceskabende spiller, men det var heller ikke første gang, chileneren havde været i zonen omkring et rødt kort eller været frustreret over modstandere og dommere.
Og det dur ikke i den karriere, der venter Darío Osorio, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg dog ikke lader at sende på stroppetur med en rygsæk fuld af sten eller hjem fra træning i morgen med en klækkelig bøde som straf for søndagens dumhed.
– Han var rigtig træt og ked af det efterfølgende. Det er to kampe, han nu skal undvære, og selv om det kommer til at se sådan ud i dag, er det selvfølgelig ikke bedre forudsætninger for at vinde en kamp, at man spiller 10 mod 11.
– Det er noget, han skal lære, og som vi også taler om med vores offensive folk. Modstanderne vil gå hårdt til dem, og den frustration, irritationen over, at de ikke bliver behandlet lige pænt, den skal man jo sørge for, at man kan håndtere, siger Thomas Thomasberg på den gamle hjemmebane i Randers.
Mod Slovan Bratislava for en måneds tid siden var snakken nøjagtig den samme efter kampen, da Thomas Thomasberg havde følt sig nødsaget til at tage Osorio ud i pausen efter to stolpeskud og endnu flere heftige konfrontationer og diskussioner med modspillere og dommere, hvor fjerdedommeren endte med at advare FCM-bænken om, at et rødt kort lurede.
Og derfor var det røde kort og sparket på Danho også særdeles iøjnefaldende, da det må være nøjagtig af det modsatte af, hvad trænere og holdkammerater har sagt til Osorio om håndtere de hårde dueller.
– Selvfølgelig har vi vendt det før, og det her skulle forhåbentlig være noget, han lærer af. Nu skal han sidde ud i et par kampe. Det er ikke sådan, jeg sætter ham i skamkrogen, for det er en vanvittigt dygtig spiller, vi har med at gøre. Men det er problem for holdet, at vi får sværere betingelser ved at skulle undvære ham. Jeg håber han lærer af det, siger Thomas Thomasberg.
– Heldigvis ser han ikke så mange danske medier, det er nok meget godt. Jeg har vendt det inde med holdet, og så kommer jeg ikke til at bruge mere krudt på det. Men selvfølgelig ønsker vi ikke at spille i undertal.
Men så må det også være sidste gang, det sker?
– Hvis det sker igen, tager vi den også der. Det er jo ikke sådan, at jeg smider nogen ud, fordi de laver dumme ting.
FCM-cheftræneren bider mærke i, at dommeren i første omgang nøjedes med at give kort i situationen, som han ikke ser som en hævnakt.
– Jeg ser det som en reaktion over, han bliver gået lidt hårdt til, og så kommer det et eller andet bagudspark mod ham.
– Mads-Kristoffer [Kristoffersen] havde jo set den først og vurderer det til et gult kort. Så bliver han kaldt ud, hvor der selvfølgelig er kontaktet. Og vurderer så efterfølgende, som jeg ikke var i tvivl om, da han først blev kaldt ud, at der var rødt kort i samme situation, som han lige havde set.
– Der kan godt gives rødt på den, det er ikke det, jeg står og siger. Men der er vel ikke noget, der generer, at han ser det i første omgang. Hensigten kan vel ikke ses bedre på et tv-billede. Men altså, selvfølgelig er man i fare for at blive vist ud, når det sker.
Ser det an
FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen er på linje med sin cheftræner heller ikke indstillet på, at Darío Osorio skal stå skoleret for nogen efter søndagens fejl.
– Vi skal jo undgå at få rødt kort. Men igen, han er en ung spiller, og han besidder nogle helt utrolige kvaliteter. Og ja, det er en af de ting, han skal udvikle sig på, og man kommer til at lave fejl. Men nu gælder det om som hold at hjælpe ham videre og få ham op med hovedet igen, siger Mads Bech Sørensen.
Skal han ind og sige undskyld, eller hvad skal der ske?
– Det ved jeg ikke. Det må vi se i morgen igen, hvad stemningen er til, og hvad vi vurderer, at han lige har brug for. Det tror jeg er den bedste måde at håndtere tingene, siger Mads Bech Sørensen.
Osorio har fået 12 gule kort og to røde kort i klubkarrieren som seniorspiller i FC Midtjylland og Universidad de Chile.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Farzam: En gave for FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER