FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nathan Trott starter inde for FC København mod FC Midtjylland skærtorsdag – Runar Alex Runarsson sidder på bænken.
Sådan lægges målmandskabalen i påskebraget, afslører FCK-træner Jacob Neestrup foran Tipsbladet og den øvrige presse onsdag middag.
Noget stort chok er det ikke – Diant Ramaj er i karantæne efter sin opførsel mod Brøndby IF, og dermed er det naturligt, at Nathan Trott får chancen.
Det er Jacob Neestrup helt tryg ved.
– Han kommer til at håndtere det fremragende. Man skal huske, det er en dygtig målmand, som har stået mange Superliga-kampe, og nu får han mulighed for at vise, at det er hans position. Det er sådan, et konkurrence-game er, og jeg har en formodning og en forventning om, at han går ind og griber den mulighed, der er kommet ved en tilfældighed til ham, siger FCK-træneren og tilføjer:
– Han har trænet godt, været top-professionel og støttet sine holdkammerater, og ved at træne godt venter man også på den mulighed, der kan komme.
På et punkt må Nathan Trotts indtog ventes at få betydning. Som Tipsbladet har kunnet afdække via statistisk materiale, er Trott og Ramaj nogenlunde ens, når man analyserer de klassiske målmandsfærdigheder, men på ét punkt er tyskeren en klasse eller to over Nathan Trott – spillet med fødderne.
Om det får betydning, vil Jacob Neestrup ikke i dybden med.
– Alle spillere har styrker og svagheder. Vi ønsker at holde så meget fast i os selv som muligt, og det handler om at få den enkelte spillers bedste færdigheder sat i spil, siger han.

Giver Thomasberg hånden to gange
I optakten til torsdagens Superliga-brag må det forventes, at indkast kommer til at fylde en hel del.
Efter klubbernes seneste møde i Parken bragte Jacob Neestrup FC Midtjyllands indkast på dagsordenen og påpegede, at “ulvene” stjæler meter i forbindelse med indkastsituationer, som ofte indebærer et langt kast fra midtjyderne.
Det fik FCM-træner Thomas Thomasberg til at kalde Jacob Neestrup for en løgner.
Forud for torsdagens kamp har Thomasberg i et interview med Tipsbladet fastslår, at han forventer, at han og Neestrup skal have en snak, og den er FCK-træneren med på.
– Jeg har tænkt mig at ønske ham god kamp inden kampen, og uanset resultatet og udfaldet af kampen kommer jeg også til at sige tak for kampen, som jeg altid gør. Der er overhovedet ikke noget ondt blod imellem os, siger Neestrup og tilføjer:
– Jeg stak næsen frem sidst og havde en pointe, som jeg står ved kom kluntet ud, men jeg står dog stadig ved, at jeg havde en pointe. Når man stikker næsen frem, skal man kunne tåle at få lidt igen, og han svarede for sig. Jeg er ikke typen, der bærer nag – hverken overfor mig selv eller mine kollegaer.
Der er kickoff mellem FC Midtjylland og FC København torsdag klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER