FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nathan Trott starter inde for FC København mod FC Midtjylland skærtorsdag – Runar Alex Runarsson sidder på bænken.
Sådan lægges målmandskabalen i påskebraget, afslører FCK-træner Jacob Neestrup foran Tipsbladet og den øvrige presse onsdag middag.
Noget stort chok er det ikke – Diant Ramaj er i karantæne efter sin opførsel mod Brøndby IF, og dermed er det naturligt, at Nathan Trott får chancen.
Det er Jacob Neestrup helt tryg ved.
– Han kommer til at håndtere det fremragende. Man skal huske, det er en dygtig målmand, som har stået mange Superliga-kampe, og nu får han mulighed for at vise, at det er hans position. Det er sådan, et konkurrence-game er, og jeg har en formodning og en forventning om, at han går ind og griber den mulighed, der er kommet ved en tilfældighed til ham, siger FCK-træneren og tilføjer:
– Han har trænet godt, været top-professionel og støttet sine holdkammerater, og ved at træne godt venter man også på den mulighed, der kan komme.
På et punkt må Nathan Trotts indtog ventes at få betydning. Som Tipsbladet har kunnet afdække via statistisk materiale, er Trott og Ramaj nogenlunde ens, når man analyserer de klassiske målmandsfærdigheder, men på ét punkt er tyskeren en klasse eller to over Nathan Trott – spillet med fødderne.
Om det får betydning, vil Jacob Neestrup ikke i dybden med.
– Alle spillere har styrker og svagheder. Vi ønsker at holde så meget fast i os selv som muligt, og det handler om at få den enkelte spillers bedste færdigheder sat i spil, siger han.

Giver Thomasberg hånden to gange
I optakten til torsdagens Superliga-brag må det forventes, at indkast kommer til at fylde en hel del.
Efter klubbernes seneste møde i Parken bragte Jacob Neestrup FC Midtjyllands indkast på dagsordenen og påpegede, at “ulvene” stjæler meter i forbindelse med indkastsituationer, som ofte indebærer et langt kast fra midtjyderne.
Det fik FCM-træner Thomas Thomasberg til at kalde Jacob Neestrup for en løgner.
Forud for torsdagens kamp har Thomasberg i et interview med Tipsbladet fastslår, at han forventer, at han og Neestrup skal have en snak, og den er FCK-træneren med på.
– Jeg har tænkt mig at ønske ham god kamp inden kampen, og uanset resultatet og udfaldet af kampen kommer jeg også til at sige tak for kampen, som jeg altid gør. Der er overhovedet ikke noget ondt blod imellem os, siger Neestrup og tilføjer:
– Jeg stak næsen frem sidst og havde en pointe, som jeg står ved kom kluntet ud, men jeg står dog stadig ved, at jeg havde en pointe. Når man stikker næsen frem, skal man kunne tåle at få lidt igen, og han svarede for sig. Jeg er ikke typen, der bærer nag – hverken overfor mig selv eller mine kollegaer.
Der er kickoff mellem FC Midtjylland og FC København torsdag klokken 18.00.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
AVIS
Interessant afsløring
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ