Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

Nathan Trott er tilbage i FC Københavns mål mod FC Midtjylland. Runar Alex Runarsson tager plads på bænken.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nathan Trott starter inde for FC København mod FC Midtjylland skærtorsdag – Runar Alex Runarsson sidder på bænken.

Sådan lægges målmandskabalen i påskebraget, afslører FCK-træner Jacob Neestrup foran Tipsbladet og den øvrige presse onsdag middag.

Noget stort chok er det ikke – Diant Ramaj er i karantæne efter sin opførsel mod Brøndby IF, og dermed er det naturligt, at Nathan Trott får chancen.

Det er Jacob Neestrup helt tryg ved.

– Han kommer til at håndtere det fremragende. Man skal huske, det er en dygtig målmand, som har stået mange Superliga-kampe, og nu får han mulighed for at vise, at det er hans position. Det er sådan, et konkurrence-game er, og jeg har en formodning og en forventning om, at han går ind og griber den mulighed, der er kommet ved en tilfældighed til ham, siger FCK-træneren og tilføjer:

– Han har trænet godt, været top-professionel og støttet sine holdkammerater, og ved at træne godt venter man også på den mulighed, der kan komme.

På et punkt må Nathan Trotts indtog ventes at få betydning. Som Tipsbladet har kunnet afdække via statistisk materiale, er Trott og Ramaj nogenlunde ens, når man analyserer de klassiske målmandsfærdigheder, men på ét punkt er tyskeren en klasse eller to over Nathan Trott – spillet med fødderne.

Om det får betydning, vil Jacob Neestrup ikke i dybden med.

– Alle spillere har styrker og svagheder. Vi ønsker at holde så meget fast i os selv som muligt, og det handler om at få den enkelte spillers bedste færdigheder sat i spil, siger han.

Giver Thomasberg hånden to gange

I optakten til torsdagens Superliga-brag må det forventes, at indkast kommer til at fylde en hel del.

Efter klubbernes seneste møde i Parken bragte Jacob Neestrup FC Midtjyllands indkast på dagsordenen og påpegede, at “ulvene” stjæler meter i forbindelse med indkastsituationer, som ofte indebærer et langt kast fra midtjyderne.

Det fik FCM-træner Thomas Thomasberg til at kalde Jacob Neestrup for en løgner.

Forud for torsdagens kamp har Thomasberg i et interview med Tipsbladet fastslår, at han forventer, at han og Neestrup skal have en snak, og den er FCK-træneren med på.

– Jeg har tænkt mig at ønske ham god kamp inden kampen, og uanset resultatet og udfaldet af kampen kommer jeg også til at sige tak for kampen, som jeg altid gør. Der er overhovedet ikke noget ondt blod imellem os, siger Neestrup og tilføjer:

– Jeg stak næsen frem sidst og havde en pointe, som jeg står ved kom kluntet ud, men jeg står dog stadig ved, at jeg havde en pointe. Når man stikker næsen frem, skal man kunne tåle at få lidt igen, og han svarede for sig. Jeg er ikke typen, der bærer nag – hverken overfor mig selv eller mine kollegaer.

Der er kickoff mellem FC Midtjylland og FC København torsdag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



Jakob Poulsen og Viborg jagter en syvendeplads i Superligaen, så man får en playoffkamp, med al sandsynlighed mod Randers eller Brøndby med FCN som en mikroskopisk mulighed, om at komme i Conference League. LIVE

Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Eriksen spottet – nu er der nyt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar besked om AGF

Lyngby BK – AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord