FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nathan Trott starter inde for FC København mod FC Midtjylland skærtorsdag – Runar Alex Runarsson sidder på bænken.
Sådan lægges målmandskabalen i påskebraget, afslører FCK-træner Jacob Neestrup foran Tipsbladet og den øvrige presse onsdag middag.
Noget stort chok er det ikke – Diant Ramaj er i karantæne efter sin opførsel mod Brøndby IF, og dermed er det naturligt, at Nathan Trott får chancen.
Det er Jacob Neestrup helt tryg ved.
– Han kommer til at håndtere det fremragende. Man skal huske, det er en dygtig målmand, som har stået mange Superliga-kampe, og nu får han mulighed for at vise, at det er hans position. Det er sådan, et konkurrence-game er, og jeg har en formodning og en forventning om, at han går ind og griber den mulighed, der er kommet ved en tilfældighed til ham, siger FCK-træneren og tilføjer:
– Han har trænet godt, været top-professionel og støttet sine holdkammerater, og ved at træne godt venter man også på den mulighed, der kan komme.
På et punkt må Nathan Trotts indtog ventes at få betydning. Som Tipsbladet har kunnet afdække via statistisk materiale, er Trott og Ramaj nogenlunde ens, når man analyserer de klassiske målmandsfærdigheder, men på ét punkt er tyskeren en klasse eller to over Nathan Trott – spillet med fødderne.
Om det får betydning, vil Jacob Neestrup ikke i dybden med.
– Alle spillere har styrker og svagheder. Vi ønsker at holde så meget fast i os selv som muligt, og det handler om at få den enkelte spillers bedste færdigheder sat i spil, siger han.

Giver Thomasberg hånden to gange
I optakten til torsdagens Superliga-brag må det forventes, at indkast kommer til at fylde en hel del.
Efter klubbernes seneste møde i Parken bragte Jacob Neestrup FC Midtjyllands indkast på dagsordenen og påpegede, at “ulvene” stjæler meter i forbindelse med indkastsituationer, som ofte indebærer et langt kast fra midtjyderne.
Det fik FCM-træner Thomas Thomasberg til at kalde Jacob Neestrup for en løgner.
Forud for torsdagens kamp har Thomasberg i et interview med Tipsbladet fastslår, at han forventer, at han og Neestrup skal have en snak, og den er FCK-træneren med på.
– Jeg har tænkt mig at ønske ham god kamp inden kampen, og uanset resultatet og udfaldet af kampen kommer jeg også til at sige tak for kampen, som jeg altid gør. Der er overhovedet ikke noget ondt blod imellem os, siger Neestrup og tilføjer:
– Jeg stak næsen frem sidst og havde en pointe, som jeg står ved kom kluntet ud, men jeg står dog stadig ved, at jeg havde en pointe. Når man stikker næsen frem, skal man kunne tåle at få lidt igen, og han svarede for sig. Jeg er ikke typen, der bærer nag – hverken overfor mig selv eller mine kollegaer.
Der er kickoff mellem FC Midtjylland og FC København torsdag klokken 18.00.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen