Det har knebet med målscoringen i foråret for AaB’s Simon Bræmer. Derfor har han besøgt en healer for at få mere ro i sit spil og genfinde glæden ved spillet på banen.
– Erik Hamrén (AaB’s træner, red.) tilbød mig en lille seance allerede i efteråret, men det overnaturlige havde aldrig rigtig sagt mig noget. Så her for to uger siden spurgte Erik igen, om jeg havde lyst til at prøve det. Og det er jo ikke ligefrem, fordi målene er raslet ind på det seneste. Så der var ikke andet at gøre, end at se, hvordan det var, siger Simon Bræmer til Forza.
Den 22-årige AaB-topscorer har fået at vide, at han ofte har lignet en ung mand med lidt for mange bekymringer, og det skal besøgene hos healeren være med til at lave om på.
– Før jeg gik derind, følte jeg, at der lå et kæmpe pres på mine skuldre. Jeg har hele tiden følt, at jeg skulle følge op på succesen fra sidste forår. Det lagde et tungt pres på en… hvad skal man sige, ung mand. Jeg gik ud fra healeren med en følelse af, at jorden ikke går under, hvis det ikke kommer nu og her.
– Man er jo stadig ung. Det er bare et spil. Det kan ikke blive værre, end det har været, for efter kampen mod Horsens (2-2 i forårspremieren, red.), da følte jeg, at længere ned kan jeg ikke komme. Så nu ser jeg bare fremad, det gælder om at få spillet til at fungere, så må målene komme bagefter. Han var med til at gøre mig bevidst om, at nu må glæden frem igen, siger Simon Bræmer.
Læs hele det store interview med Simon Bræmer i det nye nummer af Forza, som er på gaden i dag, fredag. Her fortæller AaB-spilleren om healerbesøg, om at være under stort pres, og om ubehaget ved at blive beskyldt for noget, man ikke har gjort.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE