Det har knebet med målscoringen i foråret for AaB’s Simon Bræmer. Derfor har han besøgt en healer for at få mere ro i sit spil og genfinde glæden ved spillet på banen.
– Erik Hamrén (AaB’s træner, red.) tilbød mig en lille seance allerede i efteråret, men det overnaturlige havde aldrig rigtig sagt mig noget. Så her for to uger siden spurgte Erik igen, om jeg havde lyst til at prøve det. Og det er jo ikke ligefrem, fordi målene er raslet ind på det seneste. Så der var ikke andet at gøre, end at se, hvordan det var, siger Simon Bræmer til Forza.
Den 22-årige AaB-topscorer har fået at vide, at han ofte har lignet en ung mand med lidt for mange bekymringer, og det skal besøgene hos healeren være med til at lave om på.
– Før jeg gik derind, følte jeg, at der lå et kæmpe pres på mine skuldre. Jeg har hele tiden følt, at jeg skulle følge op på succesen fra sidste forår. Det lagde et tungt pres på en… hvad skal man sige, ung mand. Jeg gik ud fra healeren med en følelse af, at jorden ikke går under, hvis det ikke kommer nu og her.
– Man er jo stadig ung. Det er bare et spil. Det kan ikke blive værre, end det har været, for efter kampen mod Horsens (2-2 i forårspremieren, red.), da følte jeg, at længere ned kan jeg ikke komme. Så nu ser jeg bare fremad, det gælder om at få spillet til at fungere, så må målene komme bagefter. Han var med til at gøre mig bevidst om, at nu må glæden frem igen, siger Simon Bræmer.
Læs hele det store interview med Simon Bræmer i det nye nummer af Forza, som er på gaden i dag, fredag. Her fortæller AaB-spilleren om healerbesøg, om at være under stort pres, og om ubehaget ved at blive beskyldt for noget, man ikke har gjort.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW