Her opholder Luther Singh sig

Jacob Neestrup har slået fast, at fremtiden for Luther Singh ikke ligger i FC København, og derfor holder han formen ved lige andetsteds.



Jacob Neestrup var yderst kortfattet, da Tipsbladet og resten af den skrevne presse onsdag forsøgte at få svar på, hvad planerne er med Luther Singh, der netop har afsluttet sit lejeophold i portugisiske CD Chaves.

FC København-træneren slog fast, at Luther Singh ikke har nogen fremtid i FC København, og med et blik på træningsbanen er sydafrikanerens fravær også en klar indikator for, at fodboldfremtiden ligger andetsteds.

Men hvor er 25-årige Luther Singh så henne, for han er trods alt på kontrakt i FC København frem til sommeren 2025.

Jo, hen befinder sig såmænd i Portugal.

Her arbejder han sammen med den portugisiske Dário Pinto, som har mere end ti års erfaring med personlig træning, og har arbejdet sammen med nogle af verdens største fodboldstjerner som for eksempel Liverpools Diogo Jota.

– I øjeblikket arbejder jeg sammen med Luther for at maksimere hans fysiske kvaliteter, så han kan være forberedt til den kommende sæson. Jeg arbejder sammen med mange professionelle spillere, og vi har udviklet et rigtig godt arbejde sammen med Luther, oplyser Dário Pinto i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Dário Pinto vil ikke oplyse, hvor længe Luther Singh og ham fortsætter samarbejdet, men for nu finpudser han i hvert fald formen i Portugal. For nyligt lagde Dário Pinto også to billeder af Luther Singh i sin Instagram-story, hvor han så ud til at være i god fysisk form.

Luther Singh har tilbragt den seneste sæson på udlån i CD Chaves, som spiller i den bedste portugisiske række, hvor man sluttede på syvendepladsen i den forgangne sæson.

Det var dog ikke med den 25-årige sydafrikaner i en nøglerolle, da han blot noterede sig for fem startpladser i ligaen, hvor han ikke formåede at komme på måltavlen.

I FC København har Luther Singh heller ikke været prangende, siden han skiftede fra portugisiske SC Braga. Blot 64 Superliga-minutter står kantspilleren noteret for i en FCK-trøje.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Midtjylland henter ny back

Overvejer AGF-forlængelse