IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har en dødbold-rangering hængt op bag kaffemaskinen på træningsanlægget.
Her tæller man mål for og imod på dødbolde i Superliga-sæsonen.
Midtjyderne tæller lidt anderledes end statistikbureauerne ved at tage returbolde efter hjørnespark og frispark med.
Men der tælles, selvfølgelig, ens for alle 12 klubber.
Og det er ikke så overraskende, at man selv ligger nummer ét med Viborg og AGF et stykke efter.

Fodbold består af meget andet end dødbolde, men FCM har et tydeligt overtag på området og har haft det i over ti år.
FC København er til gengæld ikke lige så profileret på oversigten, hvilket er naturligt nok med de anderledes spillertyper, man har fået siden æraen med Ståle Solbakken.
Rammer FCK på dødbolde
Tipsbladet og andre medier har beskrevet FCK’s problemer på dødbolde især tidligere på sæsonen.
Og mens træningspassene ikke bare består af dødbolde, er det selvfølgelig tænkt ind til en kamp, Thomas Thomasberg forventer bliver særdeles tæt.
– Jeg tror, modstanderne har en rimelig idé om, hvad vi gør. Men alligevel er vi så dygtige til det, siger Thomas Thomasberg efter onsdagens træning.
– Det er små ting som spilleres placeringer, der kan gøre en forskel. Han har en god playbook, Martin Mark [FCM’s dødboldstræner], og den bliver bragt i spil til FCK-kampen. Nu skal vi træne på det her de sidste par dage, så det også er finpudset og justeret til kampen, siger FCM-cheftræneren.
Og der må vi vel ikke komme og kigge med?
– Nej, det bliver uden folk, der skal stå og kigge med.
Venter Superliga-storkamp
Gode dødbolde eller ej ser FCM-cheftræneren en tæt kamp for sig.
– Det er en af de kampe, man skal se frem til og glæde sig til. Det at få lov til at spille om, hvem der skal ligge nummer ét så sent i turneringen. Man kan ikke ønske meget mere. Og det er helt sikkert, at der bliver en fantastisk atmosfære. Det er det tætteste, vi komme på en ægte guldduel, der får afgørende betydning.
– Vi har fået ti point i de seneste fem kampe, og det er selvfølgelig godkendt. Det, der gør, at vi løber lidt efter, er den horrible start med nederlagene til Brøndby og Randers. FCK har været dygtige til at vinde, især her i mesterskabs-slutspillet, uden at de har fejet modstanderne af banen.
– De er dygtige til at få tætte kampe til at gå deres vej, og den kvalitet betyder noget. Jeg regner også med, det bliver sådan en tæt kamp. Vi var heldigvis dygtige til at få det over på vores side senest i Herning, og vi kommer derover for at få tre point, siger Thomas Thomasberg.

Da FCM vandt i Parken for et år siden og banede vejen for et overraskende guld, var det i meget lange perioder en hård forsvarskamp, hvor midtjyderne skulle være glade for de tre point ud fra spil og chancer.
Forsvarskamp rimer ikke vildt godt på det nuværende FCM-mandskab, der er yngre og en mere offensivt indstillet, og det kan også spille ind på FCM-cheftrænerens tilgang til kampen søndag.
– Vores intention er, at vi gerne vil spille offensivt. Det kommer så ikke altid til at se sådan ud, for der er jo også en modstander, der vil genere os og gerne vil spille den anden vej. Men vi kommer ud på den måde, I har kendt os de seneste par år. Vi vil prøve på de ting, vi har været gode til rigtig længe og få dem sat i scene, siger FCM-cheftræneren.
Læs om forskellene i dødbolde i Superligaen her.
FC Midtjylland har en vigtig spiller tilbage på træningsbanen – læs mere om det her.
FC København og FC Midtjylland spiller om guldet i Parken 20.00 søndag.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Benhård transfermelding
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Klart ønske fra Ruben Amorim
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
Ny nedtur for Ansu Fati
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
