Hobro-spiller er blevet forhåndsudtaget til landsholdet: Det er helt vildt

Selv om det kun er blevet til tre kampe for Hobro IK’s Superliga-hold, kan Hamse Hussein snart kalde sig landsholdsspiller.



Han er kun 20 år, taler med nordjysk accent og har bare tre Superliga-kampe på cv’et. Alligevel kan midtbanespiller Hamse Hussein fra Hobro IK kalde sig landsholdsspiller snart, hvis alt går vel.

Hamse Hussein, der skiftede til Hobro fra AaB for et par år siden, er født i Danmark af forældre fra Somalia, og det er netop den forbindelse, der kan gøre ham til landsholdsspiller.

I hvert fald har den lille fodboldnation rettet henvendelse.

– Status er, at jeg er blevet udtaget. Jeg er forhåndsudtaget til næste samling. Desværre er det uvist på grund af coronasituationen, hvornår det bliver, men vi har to kampe mod Sudan i forbindelse med næste samling, siger Hamse Hussein til tipsbladet.dk.

Midtbanespilleren har dobbelt statsborgerskab og kan derfor stille op for både Danmark og Somalia, men at sidstnævnte overhovedet er en mulighed, er han faktisk selv lidt overrasket over.

– Jeg talte med en fyr i London, som er head of recruitment for Somalia. Vi havde en god og lang snak, og jeg blev sat ind i tingene. De har fulgt mig i noget tid, og de synes, det ser spændende ud.

– Det er helt vildt. Man går i sin egen boble og regner ikke med, at der bliver lagt mærke til en. Men der er blevet holdt øje, siger Hamse Hussein.

Superligaens første somalier
I fodboldens verden har man kun én nationalitet, så det øjeblik, hvor Hamse Hussein går på banen for Somalia, vil han ifølge Danskfodbold.com også blive den første somalier i Superliga-historien.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Selv om det ikke er noget, der fylder for Hamse Hussein, bliver han stolt, hvis han kan trække landsholdstrøjen over hovedet.

– At repræsentere det somaliske folk i Danmark gør mig glad og stolt. Der er ikke mange, der når gennem nåleøjet, og det er en lige så stor sejr for det somaliske folk, som jeg også føler støtte fra.

– Selv om vi er udlændinge, og vi har vores udfordringer i hverdagen, kan det sagtens lade sig gøre at nå noget. Det er også godt for de unge drenge at få et forbillede, og det er også vigtigt at fortælle gode historier, siger Hobro-spilleren.

Han er udmærket med på, at det ikke er spillere som Christian Eriksen, han skal spille sammen med på landsholdet i Somalia.

– Det er ikke et stort eller et særlig godt landshold, men der er alligevel taget enorme skridt det seneste års tid. I september vandt de i første runde af VM-kvalifikationen, og der er en følelse af, at der bliver arbejdet seriøst på at få stablet noget på benene. Det vil være stort for mig at være med, selv om det ikke er verdens bedste landshold. Det vil betyde noget for mig og min familie, siger Hamse Hussein om det somaliske landshold, der tabte i anden runde af VM-kvalifikationen.

Det østafrikanske land var i 90’erne og 00’erne plaget af en blodig borgerkrig, og mange flygtede væk. Hamse Hussein frygter ikke at rejse til landet, som hans forældre forlod i 90’erne.

– Jeg har været der et par gange, og det er ikke så slemt nu, som det måske har lydt i medierne herhjemme. Det er jeg tryg ved, og forbundet gør meget for, at spillerne skal være trygge. Der bliver spillet en del kampe på udebane, og faktisk var det sådan, at der blev spillet hjemmekampe i nabolandene. Nu har de (Somalia) dog bygget et nyt stadion i hovedstaden, siger Hamse Hussein.

Uvis fremtid
Mens han lige nu går og venter på, at der bliver åbnet for, at der igen kan spilles landskampe, og at han altså kan se frem til en debut, har han vigtige kampe at forholde sig til med Hobro.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM

Klubben ligger lige nu og kæmper om at undgå nedrykning, og Hamse Hussein håber på, at der kan blive lidt flere minutter i slutfasen af sæsonen.

– Det handler om at vise træneren, at han kan stole på mig, når lokummet brænder. Det har givet hår på brystet at spille lidt, og det er fedt, at Peter (Sørensen) tror på mig og tager mig med til så mange kampe. Det er på træningsbanen, at jeg skal arbejde hårdt hver eneste dag og forsøge at gøre det, jeg er god til.

Når han med Hobro-holdet har spillet sæsonen til ende, skal han også finde ud af, hvad fremtiden skal bringe. Kontrakten i Hobro løber ud om en måneds tid.

– Jeg håber meget på, at jeg kan være i Hobro i længere tid, og jeg kunne godt tænke mig at fortsætte her. Lige nu er det vigtigste, at vi redder os, og det er bedst for alle, at vi har fokus på det. Så afventer vi og ser, hvad der sker, siger Hamse Hussein.

Hamse Husseins tre kampe har indtil videre kastet 24 minutter i dansk fodbolds bedste række af sig.

Hobro mangler at møde Esbjerg, AC Horsens og Randers FC, inden man enten rykker ud eller skal spille playoff må den anden puljetreer om én plads i næste sæsons Superliga.

Aktuelt har Hobro fem point ned til Esbjerg og kan altså undgå direkte nedrykning, hvis man i weekenden besejrer netop Esbjerg.

Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Benfica – Real Madrid

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Det er udelukkende mit ansvar’

– Det er en gigantisk fiasko

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-bænken var rasende!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt