Hobro-spiller er blevet forhåndsudtaget til landsholdet: Det er helt vildt

Selv om det kun er blevet til tre kampe for Hobro IK’s Superliga-hold, kan Hamse Hussein snart kalde sig landsholdsspiller.



Han er kun 20 år, taler med nordjysk accent og har bare tre Superliga-kampe på cv’et. Alligevel kan midtbanespiller Hamse Hussein fra Hobro IK kalde sig landsholdsspiller snart, hvis alt går vel.

Hamse Hussein, der skiftede til Hobro fra AaB for et par år siden, er født i Danmark af forældre fra Somalia, og det er netop den forbindelse, der kan gøre ham til landsholdsspiller.

I hvert fald har den lille fodboldnation rettet henvendelse.

– Status er, at jeg er blevet udtaget. Jeg er forhåndsudtaget til næste samling. Desværre er det uvist på grund af coronasituationen, hvornår det bliver, men vi har to kampe mod Sudan i forbindelse med næste samling, siger Hamse Hussein til tipsbladet.dk.

Midtbanespilleren har dobbelt statsborgerskab og kan derfor stille op for både Danmark og Somalia, men at sidstnævnte overhovedet er en mulighed, er han faktisk selv lidt overrasket over.

– Jeg talte med en fyr i London, som er head of recruitment for Somalia. Vi havde en god og lang snak, og jeg blev sat ind i tingene. De har fulgt mig i noget tid, og de synes, det ser spændende ud.

– Det er helt vildt. Man går i sin egen boble og regner ikke med, at der bliver lagt mærke til en. Men der er blevet holdt øje, siger Hamse Hussein.

Superligaens første somalier
I fodboldens verden har man kun én nationalitet, så det øjeblik, hvor Hamse Hussein går på banen for Somalia, vil han ifølge Danskfodbold.com også blive den første somalier i Superliga-historien.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Selv om det ikke er noget, der fylder for Hamse Hussein, bliver han stolt, hvis han kan trække landsholdstrøjen over hovedet.

– At repræsentere det somaliske folk i Danmark gør mig glad og stolt. Der er ikke mange, der når gennem nåleøjet, og det er en lige så stor sejr for det somaliske folk, som jeg også føler støtte fra.

– Selv om vi er udlændinge, og vi har vores udfordringer i hverdagen, kan det sagtens lade sig gøre at nå noget. Det er også godt for de unge drenge at få et forbillede, og det er også vigtigt at fortælle gode historier, siger Hobro-spilleren.

Han er udmærket med på, at det ikke er spillere som Christian Eriksen, han skal spille sammen med på landsholdet i Somalia.

– Det er ikke et stort eller et særlig godt landshold, men der er alligevel taget enorme skridt det seneste års tid. I september vandt de i første runde af VM-kvalifikationen, og der er en følelse af, at der bliver arbejdet seriøst på at få stablet noget på benene. Det vil være stort for mig at være med, selv om det ikke er verdens bedste landshold. Det vil betyde noget for mig og min familie, siger Hamse Hussein om det somaliske landshold, der tabte i anden runde af VM-kvalifikationen.

Det østafrikanske land var i 90’erne og 00’erne plaget af en blodig borgerkrig, og mange flygtede væk. Hamse Hussein frygter ikke at rejse til landet, som hans forældre forlod i 90’erne.

– Jeg har været der et par gange, og det er ikke så slemt nu, som det måske har lydt i medierne herhjemme. Det er jeg tryg ved, og forbundet gør meget for, at spillerne skal være trygge. Der bliver spillet en del kampe på udebane, og faktisk var det sådan, at der blev spillet hjemmekampe i nabolandene. Nu har de (Somalia) dog bygget et nyt stadion i hovedstaden, siger Hamse Hussein.

Uvis fremtid
Mens han lige nu går og venter på, at der bliver åbnet for, at der igen kan spilles landskampe, og at han altså kan se frem til en debut, har han vigtige kampe at forholde sig til med Hobro.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM

Klubben ligger lige nu og kæmper om at undgå nedrykning, og Hamse Hussein håber på, at der kan blive lidt flere minutter i slutfasen af sæsonen.

– Det handler om at vise træneren, at han kan stole på mig, når lokummet brænder. Det har givet hår på brystet at spille lidt, og det er fedt, at Peter (Sørensen) tror på mig og tager mig med til så mange kampe. Det er på træningsbanen, at jeg skal arbejde hårdt hver eneste dag og forsøge at gøre det, jeg er god til.

Når han med Hobro-holdet har spillet sæsonen til ende, skal han også finde ud af, hvad fremtiden skal bringe. Kontrakten i Hobro løber ud om en måneds tid.

– Jeg håber meget på, at jeg kan være i Hobro i længere tid, og jeg kunne godt tænke mig at fortsætte her. Lige nu er det vigtigste, at vi redder os, og det er bedst for alle, at vi har fokus på det. Så afventer vi og ser, hvad der sker, siger Hamse Hussein.

Hamse Husseins tre kampe har indtil videre kastet 24 minutter i dansk fodbolds bedste række af sig.

Hobro mangler at møde Esbjerg, AC Horsens og Randers FC, inden man enten rykker ud eller skal spille playoff må den anden puljetreer om én plads i næste sæsons Superliga.

Aktuelt har Hobro fem point ned til Esbjerg og kan altså undgå direkte nedrykning, hvis man i weekenden besejrer netop Esbjerg.

Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

De er tilbage i Premier League

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen