Han er kun 20 år, taler med nordjysk accent og har bare tre Superliga-kampe på cv’et. Alligevel kan midtbanespiller Hamse Hussein fra Hobro IK kalde sig landsholdsspiller snart, hvis alt går vel.
Hamse Hussein, der skiftede til Hobro fra AaB for et par år siden, er født i Danmark af forældre fra Somalia, og det er netop den forbindelse, der kan gøre ham til landsholdsspiller.
I hvert fald har den lille fodboldnation rettet henvendelse.
– Status er, at jeg er blevet udtaget. Jeg er forhåndsudtaget til næste samling. Desværre er det uvist på grund af coronasituationen, hvornår det bliver, men vi har to kampe mod Sudan i forbindelse med næste samling, siger Hamse Hussein til tipsbladet.dk.
Midtbanespilleren har dobbelt statsborgerskab og kan derfor stille op for både Danmark og Somalia, men at sidstnævnte overhovedet er en mulighed, er han faktisk selv lidt overrasket over.
– Jeg talte med en fyr i London, som er head of recruitment for Somalia. Vi havde en god og lang snak, og jeg blev sat ind i tingene. De har fulgt mig i noget tid, og de synes, det ser spændende ud.
– Det er helt vildt. Man går i sin egen boble og regner ikke med, at der bliver lagt mærke til en. Men der er blevet holdt øje, siger Hamse Hussein.
Superligaens første somalier
I fodboldens verden har man kun én nationalitet, så det øjeblik, hvor Hamse Hussein går på banen for Somalia, vil han ifølge Danskfodbold.com også blive den første somalier i Superliga-historien.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Selv om det ikke er noget, der fylder for Hamse Hussein, bliver han stolt, hvis han kan trække landsholdstrøjen over hovedet.
– At repræsentere det somaliske folk i Danmark gør mig glad og stolt. Der er ikke mange, der når gennem nåleøjet, og det er en lige så stor sejr for det somaliske folk, som jeg også føler støtte fra.
– Selv om vi er udlændinge, og vi har vores udfordringer i hverdagen, kan det sagtens lade sig gøre at nå noget. Det er også godt for de unge drenge at få et forbillede, og det er også vigtigt at fortælle gode historier, siger Hobro-spilleren.
Han er udmærket med på, at det ikke er spillere som Christian Eriksen, han skal spille sammen med på landsholdet i Somalia.
– Det er ikke et stort eller et særlig godt landshold, men der er alligevel taget enorme skridt det seneste års tid. I september vandt de i første runde af VM-kvalifikationen, og der er en følelse af, at der bliver arbejdet seriøst på at få stablet noget på benene. Det vil være stort for mig at være med, selv om det ikke er verdens bedste landshold. Det vil betyde noget for mig og min familie, siger Hamse Hussein om det somaliske landshold, der tabte i anden runde af VM-kvalifikationen.
Det østafrikanske land var i 90’erne og 00’erne plaget af en blodig borgerkrig, og mange flygtede væk. Hamse Hussein frygter ikke at rejse til landet, som hans forældre forlod i 90’erne.
– Jeg har været der et par gange, og det er ikke så slemt nu, som det måske har lydt i medierne herhjemme. Det er jeg tryg ved, og forbundet gør meget for, at spillerne skal være trygge. Der bliver spillet en del kampe på udebane, og faktisk var det sådan, at der blev spillet hjemmekampe i nabolandene. Nu har de (Somalia) dog bygget et nyt stadion i hovedstaden, siger Hamse Hussein.
Uvis fremtid
Mens han lige nu går og venter på, at der bliver åbnet for, at der igen kan spilles landskampe, og at han altså kan se frem til en debut, har han vigtige kampe at forholde sig til med Hobro.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Klubben ligger lige nu og kæmper om at undgå nedrykning, og Hamse Hussein håber på, at der kan blive lidt flere minutter i slutfasen af sæsonen.
– Det handler om at vise træneren, at han kan stole på mig, når lokummet brænder. Det har givet hår på brystet at spille lidt, og det er fedt, at Peter (Sørensen) tror på mig og tager mig med til så mange kampe. Det er på træningsbanen, at jeg skal arbejde hårdt hver eneste dag og forsøge at gøre det, jeg er god til.
Når han med Hobro-holdet har spillet sæsonen til ende, skal han også finde ud af, hvad fremtiden skal bringe. Kontrakten i Hobro løber ud om en måneds tid.
– Jeg håber meget på, at jeg kan være i Hobro i længere tid, og jeg kunne godt tænke mig at fortsætte her. Lige nu er det vigtigste, at vi redder os, og det er bedst for alle, at vi har fokus på det. Så afventer vi og ser, hvad der sker, siger Hamse Hussein.
Hamse Husseins tre kampe har indtil videre kastet 24 minutter i dansk fodbolds bedste række af sig.
Hobro mangler at møde Esbjerg, AC Horsens og Randers FC, inden man enten rykker ud eller skal spille playoff må den anden puljetreer om én plads i næste sæsons Superliga.
Aktuelt har Hobro fem point ned til Esbjerg og kan altså undgå direkte nedrykning, hvis man i weekenden besejrer netop Esbjerg.
Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
AVIS
