Han er kun 20 år, taler med nordjysk accent og har bare tre Superliga-kampe på cv’et. Alligevel kan midtbanespiller Hamse Hussein fra Hobro IK kalde sig landsholdsspiller snart, hvis alt går vel.
Hamse Hussein, der skiftede til Hobro fra AaB for et par år siden, er født i Danmark af forældre fra Somalia, og det er netop den forbindelse, der kan gøre ham til landsholdsspiller.
I hvert fald har den lille fodboldnation rettet henvendelse.
– Status er, at jeg er blevet udtaget. Jeg er forhåndsudtaget til næste samling. Desværre er det uvist på grund af coronasituationen, hvornår det bliver, men vi har to kampe mod Sudan i forbindelse med næste samling, siger Hamse Hussein til tipsbladet.dk.
Midtbanespilleren har dobbelt statsborgerskab og kan derfor stille op for både Danmark og Somalia, men at sidstnævnte overhovedet er en mulighed, er han faktisk selv lidt overrasket over.
– Jeg talte med en fyr i London, som er head of recruitment for Somalia. Vi havde en god og lang snak, og jeg blev sat ind i tingene. De har fulgt mig i noget tid, og de synes, det ser spændende ud.
– Det er helt vildt. Man går i sin egen boble og regner ikke med, at der bliver lagt mærke til en. Men der er blevet holdt øje, siger Hamse Hussein.
Superligaens første somalier
I fodboldens verden har man kun én nationalitet, så det øjeblik, hvor Hamse Hussein går på banen for Somalia, vil han ifølge Danskfodbold.com også blive den første somalier i Superliga-historien.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Selv om det ikke er noget, der fylder for Hamse Hussein, bliver han stolt, hvis han kan trække landsholdstrøjen over hovedet.
– At repræsentere det somaliske folk i Danmark gør mig glad og stolt. Der er ikke mange, der når gennem nåleøjet, og det er en lige så stor sejr for det somaliske folk, som jeg også føler støtte fra.
– Selv om vi er udlændinge, og vi har vores udfordringer i hverdagen, kan det sagtens lade sig gøre at nå noget. Det er også godt for de unge drenge at få et forbillede, og det er også vigtigt at fortælle gode historier, siger Hobro-spilleren.
Han er udmærket med på, at det ikke er spillere som Christian Eriksen, han skal spille sammen med på landsholdet i Somalia.
– Det er ikke et stort eller et særlig godt landshold, men der er alligevel taget enorme skridt det seneste års tid. I september vandt de i første runde af VM-kvalifikationen, og der er en følelse af, at der bliver arbejdet seriøst på at få stablet noget på benene. Det vil være stort for mig at være med, selv om det ikke er verdens bedste landshold. Det vil betyde noget for mig og min familie, siger Hamse Hussein om det somaliske landshold, der tabte i anden runde af VM-kvalifikationen.
Det østafrikanske land var i 90’erne og 00’erne plaget af en blodig borgerkrig, og mange flygtede væk. Hamse Hussein frygter ikke at rejse til landet, som hans forældre forlod i 90’erne.
– Jeg har været der et par gange, og det er ikke så slemt nu, som det måske har lydt i medierne herhjemme. Det er jeg tryg ved, og forbundet gør meget for, at spillerne skal være trygge. Der bliver spillet en del kampe på udebane, og faktisk var det sådan, at der blev spillet hjemmekampe i nabolandene. Nu har de (Somalia) dog bygget et nyt stadion i hovedstaden, siger Hamse Hussein.
Uvis fremtid
Mens han lige nu går og venter på, at der bliver åbnet for, at der igen kan spilles landskampe, og at han altså kan se frem til en debut, har han vigtige kampe at forholde sig til med Hobro.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Klubben ligger lige nu og kæmper om at undgå nedrykning, og Hamse Hussein håber på, at der kan blive lidt flere minutter i slutfasen af sæsonen.
– Det handler om at vise træneren, at han kan stole på mig, når lokummet brænder. Det har givet hår på brystet at spille lidt, og det er fedt, at Peter (Sørensen) tror på mig og tager mig med til så mange kampe. Det er på træningsbanen, at jeg skal arbejde hårdt hver eneste dag og forsøge at gøre det, jeg er god til.
Når han med Hobro-holdet har spillet sæsonen til ende, skal han også finde ud af, hvad fremtiden skal bringe. Kontrakten i Hobro løber ud om en måneds tid.
– Jeg håber meget på, at jeg kan være i Hobro i længere tid, og jeg kunne godt tænke mig at fortsætte her. Lige nu er det vigtigste, at vi redder os, og det er bedst for alle, at vi har fokus på det. Så afventer vi og ser, hvad der sker, siger Hamse Hussein.
Hamse Husseins tre kampe har indtil videre kastet 24 minutter i dansk fodbolds bedste række af sig.
Hobro mangler at møde Esbjerg, AC Horsens og Randers FC, inden man enten rykker ud eller skal spille playoff må den anden puljetreer om én plads i næste sæsons Superliga.
Aktuelt har Hobro fem point ned til Esbjerg og kan altså undgå direkte nedrykning, hvis man i weekenden besejrer netop Esbjerg.
Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Thomas Frank deler godt nyt

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Legende færdig i Wrexham?

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Klar besked til FCM: ‘Spænd sikkerhedsselen’

– Det er en fantastisk kombination

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Som Bambi på glatis!

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut
