(Denne nyhed blev første gang bragt 9. december)
Efter Lars Høghs alt for tidlige død er han fortjent blevet hyldet for sin klubloyalitet og for sit altid rare og imødekommende væsen, og det er helt på sin plads.
Men nævnes skal det også, at han var en fremragende målmand, og at det i lige så høj grad som loyaliteten er årsagen til, at han spillede 817 kampe for OB.
Siden 1984 har Tipsbladet uddelt Det Gyldne Bur til årets målmand i dansk fodbold, og Høgh fik prisen hele fem gange. Det er rekord. Efter ham følger Peter Schmeichel, Karim Zaza og Jesper Christiansen med hver tre kåringer.
Læs også: Her er vinderen af Det Gyldne Bur 2021
Men Høghen kom ingen af dem op på siden af, og hans dominans strakte sig fra midt i firserne til et pænt stykke op i halvfemserne.
1986
Lars Høgh vandt første gang Det Gyldne Bur i 1986. Samme år havde han blandt andet gjort det flot ved VM i Mexico.
Troels Rasmussen blev nummer to, og Ole Kjær blev nummer tre.
”Det er faktisk utroligt, at det ikke er sket noget tidligere. Efter min opfattelse har Høgh gennem flere sæsoner været vores bedste målmand, og jeg ved, at mange er enige med mig,” sagde en af de anonyme målmænd, der havde peget på Høgh – og det altså på trods af, at Det Gyldne Bur kun var blevet uddelt siden 1984.

1989
Peter Schmeichel vandt Det Gyldne Bur i både 1987 og 1988, men da OB blev dansk mester i 1989, gik prisen til Lars Høgh. Schmeichel blev nummer to og Troels Rasmussen var treer efter Høgh, der var overrasket over at vinde.
”Ja, det må jeg da indrømme. Det havde jeg slet ikke regnet med. Nej, hvor er jeg glad. Det er jo mine kolleger, som har valgt mig, og hvem kan have bedre forstand på den slags?” spurgte han retorisk.
Lars Høgh fik uddelt trofæet i forbindelse med det traditionelle indendørsstævne Julesjov i KB Hallen.

1992
Der gik tre år, så vandt Lars Høgh igen Det Gyldne Bur. Troels Rasmussen var igen nummer to, men Henrik Jørgensen fra B1909 understregede på tredjepladsen den fynske dominans.
”Jeg er utrolig glad for valget. Og jeg må indrømme, at jeg har luret på muligheden, eller at jeg i det mindste regnede med, at jeg var med i opløbet,” sagde Lars Høgh.
Selve Buret skulle uddeles i forbindelse med AGF’s indendørsstævne ”Nytårshalløj”, som Lars Høgh havde sagt ja til at være med i for at samle penge ind til en mindefond efter den tidligere AGF’er og landsholdsspiller Kim Sander, der var død af sclerose.

1993
Lars Høgh vandt en suveræn sejr. Palle ”Plankeværk” Petersen blev nummer to, og Stephen Lowe og Thomas Gill delte tredjepladsen. Det var Høghs fjerde sejr, og dermed distancerede han Peter Schmeichel i det samlede regnskab, men det var stadig lige stort for ham at vinde.
”Det lyder som en floskel, men det er den bedste cadeau, jeg kan få. Det er mine kolleger, der har valgt mig, og man må gå ud fra, at de har forstand på tingene. Jeg er især glad for, at jeg har fået så mange stemmer,” sagde Høgh.

1994
I kølvandet på OB’s 2-0-sejr på Santiago Bernabéu vandt Lars Høgh sin mest suveræne sejr i afstemningen om Det Gyldne Bur. Samtlige målmænd bortset fra én gav OB’eren topkarakter. Og den ene målmand, ja det var såmænd Høgh selv, der pegede på Mogens Krogh.
”Jeg har haft en god sæson og har været meget i fokus. Jeg har spillet nogle kanonkampe – både for mig selv og klubben,” sagde Høgh, der glædede sig over sin femte sejr.
”Så har jeg alletiders fundament til min målsætning, der hedder, at jeg også vil vinde til næste år,” sagde han.

Det gjorde han ikke. I 1995 vandt Lars Windfeld, der samme år havde scoret på sin navnebror fra Fyn, da et langt udspark gik helt i mål i en kamp mellem AGF og OB. Og Lars Høgh vandt aldrig igen Det Gyldne Bur.
Men det er tvivlsomt, om hans fem trofæer nogensinde bliver overgået.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
