(Denne nyhed blev første gang bragt 9. december)
Efter Lars Høghs alt for tidlige død er han fortjent blevet hyldet for sin klubloyalitet og for sit altid rare og imødekommende væsen, og det er helt på sin plads.
Men nævnes skal det også, at han var en fremragende målmand, og at det i lige så høj grad som loyaliteten er årsagen til, at han spillede 817 kampe for OB.
Siden 1984 har Tipsbladet uddelt Det Gyldne Bur til årets målmand i dansk fodbold, og Høgh fik prisen hele fem gange. Det er rekord. Efter ham følger Peter Schmeichel, Karim Zaza og Jesper Christiansen med hver tre kåringer.
Læs også: Her er vinderen af Det Gyldne Bur 2021
Men Høghen kom ingen af dem op på siden af, og hans dominans strakte sig fra midt i firserne til et pænt stykke op i halvfemserne.
1986
Lars Høgh vandt første gang Det Gyldne Bur i 1986. Samme år havde han blandt andet gjort det flot ved VM i Mexico.
Troels Rasmussen blev nummer to, og Ole Kjær blev nummer tre.
”Det er faktisk utroligt, at det ikke er sket noget tidligere. Efter min opfattelse har Høgh gennem flere sæsoner været vores bedste målmand, og jeg ved, at mange er enige med mig,” sagde en af de anonyme målmænd, der havde peget på Høgh – og det altså på trods af, at Det Gyldne Bur kun var blevet uddelt siden 1984.

1989
Peter Schmeichel vandt Det Gyldne Bur i både 1987 og 1988, men da OB blev dansk mester i 1989, gik prisen til Lars Høgh. Schmeichel blev nummer to og Troels Rasmussen var treer efter Høgh, der var overrasket over at vinde.
”Ja, det må jeg da indrømme. Det havde jeg slet ikke regnet med. Nej, hvor er jeg glad. Det er jo mine kolleger, som har valgt mig, og hvem kan have bedre forstand på den slags?” spurgte han retorisk.
Lars Høgh fik uddelt trofæet i forbindelse med det traditionelle indendørsstævne Julesjov i KB Hallen.

1992
Der gik tre år, så vandt Lars Høgh igen Det Gyldne Bur. Troels Rasmussen var igen nummer to, men Henrik Jørgensen fra B1909 understregede på tredjepladsen den fynske dominans.
”Jeg er utrolig glad for valget. Og jeg må indrømme, at jeg har luret på muligheden, eller at jeg i det mindste regnede med, at jeg var med i opløbet,” sagde Lars Høgh.
Selve Buret skulle uddeles i forbindelse med AGF’s indendørsstævne ”Nytårshalløj”, som Lars Høgh havde sagt ja til at være med i for at samle penge ind til en mindefond efter den tidligere AGF’er og landsholdsspiller Kim Sander, der var død af sclerose.

1993
Lars Høgh vandt en suveræn sejr. Palle ”Plankeværk” Petersen blev nummer to, og Stephen Lowe og Thomas Gill delte tredjepladsen. Det var Høghs fjerde sejr, og dermed distancerede han Peter Schmeichel i det samlede regnskab, men det var stadig lige stort for ham at vinde.
”Det lyder som en floskel, men det er den bedste cadeau, jeg kan få. Det er mine kolleger, der har valgt mig, og man må gå ud fra, at de har forstand på tingene. Jeg er især glad for, at jeg har fået så mange stemmer,” sagde Høgh.

1994
I kølvandet på OB’s 2-0-sejr på Santiago Bernabéu vandt Lars Høgh sin mest suveræne sejr i afstemningen om Det Gyldne Bur. Samtlige målmænd bortset fra én gav OB’eren topkarakter. Og den ene målmand, ja det var såmænd Høgh selv, der pegede på Mogens Krogh.
”Jeg har haft en god sæson og har været meget i fokus. Jeg har spillet nogle kanonkampe – både for mig selv og klubben,” sagde Høgh, der glædede sig over sin femte sejr.
”Så har jeg alletiders fundament til min målsætning, der hedder, at jeg også vil vinde til næste år,” sagde han.

Det gjorde han ikke. I 1995 vandt Lars Windfeld, der samme år havde scoret på sin navnebror fra Fyn, da et langt udspark gik helt i mål i en kamp mellem AGF og OB. Og Lars Høgh vandt aldrig igen Det Gyldne Bur.
Men det er tvivlsomt, om hans fem trofæer nogensinde bliver overgået.
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TOPNYHED
