Mohamed Daramy var igen i centrum, da han startede den FC Københavnske fest efter 62 minutter af topkampen mod FC Nordsjælland.
Efter et smukt oplæg af Viktor Claesson bragede Daramy kuglen ind bag Andreas Hansen, inden indskiftede Diogo Goncalves kunne gøre det til slutresultatet 2-1.
Sejren gør, at FC København tager førstepladsen i Superligaen, og det kan de ikke mindst takke en velspillende Mohamed Daramy for. Han var selvsagt et stort samtaleemne i mixed zone efter kampen.
Hans præstationer på banen blev behørigt rost af Jacob Neestrup og Peter Ankersen, men også Daramys frisure fik ord med på vejen. Håret var farvet blåt til søndagens brag.
– Nej, jeg ved det faktisk ikke [hvad det går ud på, red.]. Jeg fik også et chok, da jeg mødte ind her i morges [søndag morgen, red.], siger Peter Ankersen til den skrevne presse om holdkammeratens blå lokker.
– Lige når det kommer til Mo, så er der ikke særligt mange ting, som kan overraske mig mere, siger Christian Sørensen om holdkammeratens nye frisure og tilføjer.
– Det der, det er en tabt sag. Det kan jeg ikke gøre noget ved. Nogen i omklædningsrummet sagde, at han skulle lave to i dag [for at farve det igen, red.], men det blev kun til én, og så må vi jo se, hvilken farve det bliver næste gang. Bare det ikke blive gult.

Under FC Københavns træningslejr i Portugal fik Christian Sørensen overbevist Rasmus Falk om at spille med en knold. Peter Ankersen tror dog ikke, at venstrebacken har haft en finger med i spillet denne gang.
– Jeg tror han har tabt et væddemål eller et eller andet. Jeg ved det faktisk ikke, siger han, inden hovedpersonen selv må forklare den blå hårpragt.
– Det var spontant. Det var dagen før kampen, at jeg skrev til min frisør Santos, at vi skulle have farvet håret. Så skrev han: "Mener du det?". Så skrev jeg bare: "Ja." Og så gjorde vi det bare.
Hvordan reagerede holdkammeraterne?
– De flækkede af grin, lige så snart jeg trådte ind ad døren. De kunne godt lide det, og de siger også, at jeg er en af dem, som kan bære det, afslutter Daramy med et grin.
Mohamed Daramy står med scoringen mod FC Nordsjælland noteret for syv Superliga-kasser og seks assister i denne sæson. Kantspilleren har særligt efter årsskiftet været fuldstændig ustyrlig for FC København.
Foto: Getty Images/Lars Rønbøg
LIVE
LIVE: Kamp rykkes 40 kilometer
Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF
OPTAKT
FC København – Braga
TOPNYHED
Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark
Jubler over FC København-choknyhed
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
Her kan du se KF Egnatia mod FC Midtjylland
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
EKSKLUSIVT
‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død
– Så er han nok færdig Manchester United!
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
MEDIE
Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
Rasende Mourinho: Det er skamløst!
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Brøndby blandt verdens mest intense hold
Manchester City får bank af PSG
MEDIE
Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
Får lang karantæne
TOPNYHED