Mohamed Daramy var igen i centrum, da han startede den FC Københavnske fest efter 62 minutter af topkampen mod FC Nordsjælland.
Efter et smukt oplæg af Viktor Claesson bragede Daramy kuglen ind bag Andreas Hansen, inden indskiftede Diogo Goncalves kunne gøre det til slutresultatet 2-1.
Sejren gør, at FC København tager førstepladsen i Superligaen, og det kan de ikke mindst takke en velspillende Mohamed Daramy for. Han var selvsagt et stort samtaleemne i mixed zone efter kampen.
Hans præstationer på banen blev behørigt rost af Jacob Neestrup og Peter Ankersen, men også Daramys frisure fik ord med på vejen. Håret var farvet blåt til søndagens brag.
– Nej, jeg ved det faktisk ikke [hvad det går ud på, red.]. Jeg fik også et chok, da jeg mødte ind her i morges [søndag morgen, red.], siger Peter Ankersen til den skrevne presse om holdkammeratens blå lokker.
– Lige når det kommer til Mo, så er der ikke særligt mange ting, som kan overraske mig mere, siger Christian Sørensen om holdkammeratens nye frisure og tilføjer.
– Det der, det er en tabt sag. Det kan jeg ikke gøre noget ved. Nogen i omklædningsrummet sagde, at han skulle lave to i dag [for at farve det igen, red.], men det blev kun til én, og så må vi jo se, hvilken farve det bliver næste gang. Bare det ikke blive gult.
Under FC Københavns træningslejr i Portugal fik Christian Sørensen overbevist Rasmus Falk om at spille med en knold. Peter Ankersen tror dog ikke, at venstrebacken har haft en finger med i spillet denne gang.
– Jeg tror han har tabt et væddemål eller et eller andet. Jeg ved det faktisk ikke, siger han, inden hovedpersonen selv må forklare den blå hårpragt.
– Det var spontant. Det var dagen før kampen, at jeg skrev til min frisør Santos, at vi skulle have farvet håret. Så skrev han: "Mener du det?". Så skrev jeg bare: "Ja." Og så gjorde vi det bare.
Hvordan reagerede holdkammeraterne?
– De flækkede af grin, lige så snart jeg trådte ind ad døren. De kunne godt lide det, og de siger også, at jeg er en af dem, som kan bære det, afslutter Daramy med et grin.
Mohamed Daramy står med scoringen mod FC Nordsjælland noteret for syv Superliga-kasser og seks assister i denne sæson. Kantspilleren har særligt efter årsskiftet været fuldstændig ustyrlig for FC København.
Foto: Getty Images/Lars Rønbøg

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Martin Jørgensen scorer nyt job

– Det ville da være meget, meget underligt

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Afsløring: Tæt på salg af profil

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

FCK-transfer går verden rundt

Vil gøre alt for Dolberg

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Officielt: FC København handler igen

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Åbne for at sælge

Afslører vanvittig kontrakt

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Moukoko er forfulgt af skandaler

Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Kun underskriften mangler

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Jubler over tiden i Danmark

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Transfer: AGF sælger profil

Nu melder Superligaen ud om fans til derby

Svært at få forlængelse på plads

Mbappé anklager PSG for psykisk chikane

Tidligere EfB-ejer fængslet – svindelsag buldrer

Shels tæver Tribesmen i Galway

Kan blive rekorddyr

Kylian Mbappé sagsøger PSG