Holdt øje med Superliga-åbenbaring i flere år

SønderjyskE kendte til Haji Wright i lang tid, før han kom til Haderslev.



22-årige Haji Wright har taget Superligaen med storm i denne sæson med seks mål på otte kampe indtil videre, og han ligner en sand kongetransfer for SønderjyskE.

Men da den unge amerikaner kom til Haderslev i løbet af sommeren, var der formentlig ikke mange danskere, der havde hørt om ham. I SønderjyskE var han til gengæld langt fra ukendt, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen over for B.T. Sport.

Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere

Som ungdomsspiller bombede Haji Wright nemlig for den tyske klub Schalke 04, og allerede dengang fik både Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm øje på angriberen.

– Det starter jo tit med, at man får et besked om en spiller fra ens netværk. I det her tilfælde kendte jeg ham dog fra tidligere. Det gjorde Glen Riddersholm også. Så vi har haft ham på radaren i nogle år. Vi havde ham for eksempel på listen dengang i sommeren 2019, hvor han spillede i Schalke 04 og skulle væk, og man ikke helt vidste, hvad der skulle ske. Men der tog han til Holland (til klubben VVV-Venlo, red.) i en sæson, siger Hans Jørgen Haysen til B.T. Sport.

Læs også:Optakt: AGF – FC Midtjylland

Efter en skuffende sæson i Holland med nul mål på 20 kampe blev Haji Wright imidlertid igen aktuel for SønderjyskE, og denne gang lykkedes det Hans Jørgen Haysen og kompagni at sikre amerikaneren.

I den forgangne uge forlængede parterne også samarbejdet til sommeren 2023. Hvis han fortsætter målformen, bliver det dog formentlig svært for SønderjyskE at holde på ham, erkender SønderjyskE-chefen i interviewet med B.T. Sport.  

Haji Wright kommer ikke i aktion søndag, hvor SønderjyskE møder OB i Superligaen. Superliga-topscoreren er nemlig skadet.

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Frankrig – Irak

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her kan du se Norge mod Senegal

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Et skridt tættere Englands største stadion

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos