22-årige Haji Wright har taget Superligaen med storm i denne sæson med seks mål på otte kampe indtil videre, og han ligner en sand kongetransfer for SønderjyskE.
Men da den unge amerikaner kom til Haderslev i løbet af sommeren, var der formentlig ikke mange danskere, der havde hørt om ham. I SønderjyskE var han til gengæld langt fra ukendt, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen over for B.T. Sport.
Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere
Som ungdomsspiller bombede Haji Wright nemlig for den tyske klub Schalke 04, og allerede dengang fik både Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm øje på angriberen.
– Det starter jo tit med, at man får et besked om en spiller fra ens netværk. I det her tilfælde kendte jeg ham dog fra tidligere. Det gjorde Glen Riddersholm også. Så vi har haft ham på radaren i nogle år. Vi havde ham for eksempel på listen dengang i sommeren 2019, hvor han spillede i Schalke 04 og skulle væk, og man ikke helt vidste, hvad der skulle ske. Men der tog han til Holland (til klubben VVV-Venlo, red.) i en sæson, siger Hans Jørgen Haysen til B.T. Sport.
Læs også:Optakt: AGF – FC Midtjylland
Efter en skuffende sæson i Holland med nul mål på 20 kampe blev Haji Wright imidlertid igen aktuel for SønderjyskE, og denne gang lykkedes det Hans Jørgen Haysen og kompagni at sikre amerikaneren.
I den forgangne uge forlængede parterne også samarbejdet til sommeren 2023. Hvis han fortsætter målformen, bliver det dog formentlig svært for SønderjyskE at holde på ham, erkender SønderjyskE-chefen i interviewet med B.T. Sport.
Haji Wright kommer ikke i aktion søndag, hvor SønderjyskE møder OB i Superligaen. Superliga-topscoreren er nemlig skadet.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
