22-årige Haji Wright har taget Superligaen med storm i denne sæson med seks mål på otte kampe indtil videre, og han ligner en sand kongetransfer for SønderjyskE.
Men da den unge amerikaner kom til Haderslev i løbet af sommeren, var der formentlig ikke mange danskere, der havde hørt om ham. I SønderjyskE var han til gengæld langt fra ukendt, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen over for B.T. Sport.
Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere
Som ungdomsspiller bombede Haji Wright nemlig for den tyske klub Schalke 04, og allerede dengang fik både Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm øje på angriberen.
– Det starter jo tit med, at man får et besked om en spiller fra ens netværk. I det her tilfælde kendte jeg ham dog fra tidligere. Det gjorde Glen Riddersholm også. Så vi har haft ham på radaren i nogle år. Vi havde ham for eksempel på listen dengang i sommeren 2019, hvor han spillede i Schalke 04 og skulle væk, og man ikke helt vidste, hvad der skulle ske. Men der tog han til Holland (til klubben VVV-Venlo, red.) i en sæson, siger Hans Jørgen Haysen til B.T. Sport.
Læs også:Optakt: AGF – FC Midtjylland
Efter en skuffende sæson i Holland med nul mål på 20 kampe blev Haji Wright imidlertid igen aktuel for SønderjyskE, og denne gang lykkedes det Hans Jørgen Haysen og kompagni at sikre amerikaneren.
I den forgangne uge forlængede parterne også samarbejdet til sommeren 2023. Hvis han fortsætter målformen, bliver det dog formentlig svært for SønderjyskE at holde på ham, erkender SønderjyskE-chefen i interviewet med B.T. Sport.
Haji Wright kommer ikke i aktion søndag, hvor SønderjyskE møder OB i Superligaen. Superliga-topscoreren er nemlig skadet.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
