22-årige Haji Wright har taget Superligaen med storm i denne sæson med seks mål på otte kampe indtil videre, og han ligner en sand kongetransfer for SønderjyskE.
Men da den unge amerikaner kom til Haderslev i løbet af sommeren, var der formentlig ikke mange danskere, der havde hørt om ham. I SønderjyskE var han til gengæld langt fra ukendt, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen over for B.T. Sport.
Læs også:– Det var fedt, at de havde brug for at gøre os dårligere
Som ungdomsspiller bombede Haji Wright nemlig for den tyske klub Schalke 04, og allerede dengang fik både Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm øje på angriberen.
– Det starter jo tit med, at man får et besked om en spiller fra ens netværk. I det her tilfælde kendte jeg ham dog fra tidligere. Det gjorde Glen Riddersholm også. Så vi har haft ham på radaren i nogle år. Vi havde ham for eksempel på listen dengang i sommeren 2019, hvor han spillede i Schalke 04 og skulle væk, og man ikke helt vidste, hvad der skulle ske. Men der tog han til Holland (til klubben VVV-Venlo, red.) i en sæson, siger Hans Jørgen Haysen til B.T. Sport.
Læs også:Optakt: AGF – FC Midtjylland
Efter en skuffende sæson i Holland med nul mål på 20 kampe blev Haji Wright imidlertid igen aktuel for SønderjyskE, og denne gang lykkedes det Hans Jørgen Haysen og kompagni at sikre amerikaneren.
I den forgangne uge forlængede parterne også samarbejdet til sommeren 2023. Hvis han fortsætter målformen, bliver det dog formentlig svært for SønderjyskE at holde på ham, erkender SønderjyskE-chefen i interviewet med B.T. Sport.
Haji Wright kommer ikke i aktion søndag, hvor SønderjyskE møder OB i Superligaen. Superliga-topscoreren er nemlig skadet.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
Læs også:OB-anfører overrasket over flyvende SønderjyskE
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
