Horsens-chef er stolt trods nederlag

Der er tilfredshed med præstationen i Horsens, selv om det søndag endte med et nederlag på 0-2 til FCM.



AC Horsens har problemer på hjemmebane og tabte søndag for fjerde gang i træk på eget græs i Superligaen.

Selv om det endte med et nederlag på 0-2 til FC Midtjylland, så står cheftræner Jens Berthel Askou med en god fornemmelse.

– Vi kan være superstolte af præstationen. Vi gjorde det til en meget svær og levende kamp for FCM, siger Jens Berthel Askou.

I store perioder i specielt anden halvleg pressede Horsens hårdt på for en scoring, og derfor er der mange ting, cheftræneren tager positivt med videre trods nederlaget.

– Vi har før stået og ikke kunnet se ret meget positivt i vores præstationer. Mod FCM var det kun i små glimt, hvor vi skal være bedre.

– Der var mange ting, som vi leverede på et rigtig højt niveau. Vi var fremadrettede, tog initiativ og stressede FCM rigtig meget. Det giver os bare lyst til at komme i gang med den næste kamp, siger Jens Berthel Askou.

I sidste spillerunde tabte Horsens en vigtig bundkamp ude mod Lyngby, der ligger under nedrykningsstregen.

Lyngby kan mandag minimere hullet til Horsens til tre point, hvis Lyngby formår at slå OB på udebane.

Modsat Lyngby-kampen for en uge siden viste Horsens et markant anderledes udtryk, mener Horsens-forsvareren Magnus Jensen.

– Efter vores sidste kamp var jeg ekstremt rasende, og det er ikke den følelse, jeg står med nu. Jeg er skuffet over, at vi ikke vandt, men trods alt stolt over den præstation vi leverede, siger han.

I efteråret var Horsens særdeles stærke på hjemmebane, men i foråret har holdet tabt alle fire kampe på eget græs og har blot scoret et enkelt mål.

Magnus Jensen erkender, at det er vigtigt at få vendt statistikken på hjemmebane i kampen om overlevelse i Superligaen, men maner dog til ro og vil ikke bekymre sig for meget.

– Det handler om ikke at se spøgelser, der hvor der ikke er behov for at se spøgelser. Og dem ser jeg ikke nogen af.

– Det er vigtigt med en god hjemmebane som bundhold, men vi kan også tage vores point på udebane, siger Magnus Jensen.

AC Horsens er placeret over nedrykningsstregen med 26 point. AaB og Lyngby har 20 point under stregen. Lyngby har dog en kamp i baghånden mandag mod OB.

/ritzau/




Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Fuldstændig svigtet

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Skidt nyt til Brian Riemer?

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

To trænere færdige i Superliga-klub

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

‘Meget problematiske udtalelser’

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’