AC Horsens har målsætningen klar: Skal op igen

Lokalrivalerne sendte Horsens endegyldigt ud af Superligaen, men klubben forventer at rykke hurtigt op igen.



AC Horsens spillede fredag uafgjort mod Vejle efter at have været foran 3-0, og klubben er dermed ude af Superligaen i den kommende sæson.

Selv om det længe har set sort ud for Horsens, er det først nu officielt, at holdet rykker ned i 1. division. Det gør ondt på cheftræner Jens Berthel Askou.

– Det er virkelig tungsindigt. Vi er alle enormt skuffede over, at vi rykker ned.

Det var Horsens´ lokalrivaler fra Vejle Boldklub, der sendte de gulklædte ned. Netop dét gør ekstra ondt, erkender Jens Berthel Askou.

– Det sidste, vi ønskede, var at rykke ned i en kamp mod Vejle. Det er der ingen, der bryder sig om. Heldigvis var der ikke nogle Vejle-fans på stadion.

Sportschef Niels Erik Søndergaard fortæller også, at han er ked af, at det netop var lokalrivalerne, der skulle give Horsens dødsstødet.

– Det er jo et arvefjendeopgør. Vi elsker at hade hinanden, så selvfølgelig betyder det noget, at det sker på denne måde.

Sportschefen er klar i spyttet, når det handler om målsætningerne for den kommende sæson.

– Vores målsætning er helt klart at rykke op igen, og det er også det, der vil blive meldt ud fra bestyrelsen. Vi har forsøgt at forynge truppen, og lige nu har vi mange unge spillere, som vi tror meget på.

– Den næste opgave, vi står over for, er at finde ud af, hvordan vi skal skrue lønbudgettet sammen, for vi kommer helt sikkert ikke til at kunne køre med samme budget, siger Søndergaard.

Jens Berthel Askou fortæller, at forårets præstationer giver forhåbninger om en kort tid i næstbedste række.

– Vores målsætning er at rykke op næste sæson. Vi skal nok komme ud på den anden side. Vi har mange spillere, der har taget et stort skridt i løbet af foråret, siger træneren.

/ritzau/





VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Historisk påsætning undrer dommerekspert



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Frankrig – Senegal

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb