Hoseth om tragedie i Parken: Forventer flashbacks

Magne Hoseth så i 2004 en fan falde ned fra tribunen i Parken, og den tidligere FC København-profil regner med, at han kommer til at få flashbacks til det tragiske dødsfald, når han i en af forårssæsonens første kampe vender tilbage til sin gamle hjemmebane, denne gang som cheftræner for Lyngby Boldklub.



Tipsbladet i Lyngby

Næsten to årtier efter afskeden med FC København er Magne Hoseth vendt tilbage til Superligaen, hvor den 43-årige nordmand denne gang skal stå i spidsen for Lyngby Boldklub. 

Og allerede i Magne Hoseths fjerde kamp som Lyngby-cheftræner skal nordmanden tilbage til Parken. Et stadion, som Hoseth har masser af gode minder fra. Den tidligere Superliga-profil har dog også et enkelt frygteligt minde fra Danmarks nationalarena. 

Den 24. oktober 2004 tog FC København imod Viborg i en Superliga-kamp, hvor det sportslige kom til at stå fuldstændigt i baggrunden. En tilskuer faldt nemlig ned fra tribunen, hvilket Magne Hoseth overværede. Nordmanden alarmerede med det samme FC Københavns lægestab, men mandens liv stod ikke til at redde, da han senere afgik ved døden på hospitalet. 

Magne Hoseth har tidligere udtalt til TV 2, at han tænker på den tragiske episode 'hver dag', og her knap 20 år senere tænker den nye Lyngby-boss stadig på den voldsomme episode.

– Ja, det sker nu og da. Efter at jeg er kommet tilbage til Danmark, kan jeg se det for mig, hvis bare jeg lukker mine øjne. Men det er ikke noget, jeg tænker meget på. Fra tid til anden dukker det op.

– Den seneste gang, jeg var i Parken, var i 2012, tror jeg, hvor jeg spillede for Molde. Jeg kan huske, at jeg kiggede op (på tribunen, red.) og fik nogle flashbacks. Det kommer nok også til at ske denne gang… det er en tragedie, og det er hårdt for moren og faren, som mistede deres søn. Men jeg tænker ikke på det hver dag længere, siger Magne Hoseth til Tipsbladet. 

Den tidligere FC København-stjerne husker tydeligt, at han i dagene efter kampen i Parken var meget påvirket af tilskuerens tragiske død. 

– Ja, selvfølgelig. Jeg så hele faldet. Jeg så ham smadre mod cementen. Det påvirkede mig selvfølgelig meget i dagene efter.

– Men så begyndte vi at træne og spille kampe igen, og så blev det okay. Men det var en tragedie, der aldrig skulle være sket, siger Magne Hoseth. 

Magne Hoseth nåede kun at spille en enkelt sæson for FC København, idet nordmanden i sommeren 2005 valgte at tage tilbage til hjemlandet for at tørne ud for Vålerenga. 





Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?



FC København er klar til pokalfinalen

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker



Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen