Fik klar besked fra træneren inden Brøndby-exit

Hannes Sigurdsson forklarer, hvordan Tom Køhlert i foråret 2007 gjorde det meget klart, at islændingen ikke var en del af planerne i Brøndby IF.



Det er efterhånden en del år siden, at Hannes Sigurdsson gjorde sig i Brøndby IF, men i en podcast med islandske fotbolti.net løfter den tidligere angriber nu sløret for nogle detaljer fra bruddet.

Islændingen kom til Brøndby IF i sommeren 2006, hvor hollandske Rene Meulentsteen netop havde overtaget cheftrænerposten. Hollænderen blev dog fyret efter lidt mere end et halvt år, hvor han så blev afløst af Tom Køhlert i januar 2007, og på det tidspunkt vidste Hannes Sigurdsson godt, at et exit var under opsejling.

Det blev også slået fast på et møde med den nye cheftræner, fortæller han.

– Da Rene [Muelensteen, træner] forlod Brøndby IF, vidste jeg, at mine dage i klubben var talte. Klubben hentede en træner ved navn Tom Køhlert. Jeg ville afsted, og jeg vidste, at de også ville af med mig. Jeg tror ikke det var en stor hemmelighed, siger Sigurdsson ifølge fotbolti.net og tilføjer så:

– De ventede med at møde mig, indtil vinduet i Europa var lukket. To dage senere blev jeg kaldt til et møde. Køhlert satte sig sammen med mig og sagde: “Hør her, du kommer ikke til at spille meget.”

– Jeg svarede ham: “Hvordan er situationen præcis?” “Du er den femte angriber,” sagde han. “Jamen, vi er kun fire?” svarede jeg, og han kiggede bare på mig: “Ja præcis”.

Hannes Sigurdsson forlod Brøndby IF i marts 2007, hvor han skiftede til norske Viking. Efterfølgende var han forbi svensk, islandsk, russisk, kasakhisk, østrigsk og tysk fodbold, inden han stoppede karrieren i 2017.

I dag er den 39-årige islænding manager i FC Deisenhofen, der spiller i den femtebedste tyske række. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt