Hvad betyder logoet: AC Ajaccio

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



Ajaccios logo spejler sig i byen Ajaccios og øen Korsikas historik. Fodboldklubben L’Athletic Club Ajaccien blev etableret i 1910, og allerede dengang var klubbens farver de røde og hvide, som også går igen i logoet.

Men mere interessant er den øvre halvdel af logoet, for Ajaccio har taget øens flag til sig og integreret det på venstre halvdel. Aftegningen af en såkaldt maurer er et korsikansk frihedstegn. Tidligere havde maureren bind for øjnene, men da Pasquale di Paoli i 1755 blev general for det frie Korsika lod han bindet glide op som pandebånd for netop at symbolisere det korsikanske folks frihed. Siden har bindet været nede for øjnene igen i en kortere periode, da Frankrig købte øen af den korsikanske republik.

Ajaccio har haft dette logo siden 1970’erne, og hvor maureren henviser til øen Korsikas historie, så er det lille våbenskjold i højre hjørne en hyldest til byen Ajaccio. Byen har nemlig også et flag, hvilket er blåt og hvidt. Så for også at vise tilhørsforholdet til byen, er der i klublogoet også indlemmet Ajaccios våbenskjold.

Våbenskjoldet skal forestille to hunde, der står op ad en søjle, og da den Liguriske Republik, der styrede den italienske by Genova, i 1559 overtog Korsika, gav den byen dette våbenskjold, som siden er blevet modificeret, så det ikke længere indeholder det genovesiske flag på toppen af søjlen. Men i Ajaccios logo har det altså været et fast element siden midten af 1970’erne.

Og sammen med den frihedskæmpende maurer er våbenskjoldet den del af logoet, der placerer Ajaccio på det franske landkort. Som en klub, der er stolt af at være fra Korsika og Ajaccio.

Det vidner Ajaccios hjemmeside også om. Her er det korsikansk – en blanding af italiensk, fransk og latin – der hersker, og det sprog anses som et symbol på korsikansk nationalisme. Derfor hedder Ajaccio da også her Aiacciu.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!