‘Hvad fanden kan man gøre?’

Brøndby IF OG Randers FC spillede søndag aften uafgjort i forårspremieren. Skuffelsen lyste ud af Randers' Laurits Pedersen efterfølgende.



Laurits Pedersen var skuffet efter 0-0-kampen mellem Brøndby IF og Randers FC. Her talte han om de berømte marginaler, der ikke altid lige var med ‘hestene’.

Randers-stjernefrøet spillede også selv en meget fornuftig kamp på Vestegnen, men han blev dog taget ud af kampen i det 70. minut.

Det er ikke hver gang, Randers kan tage hjem til Kronjylland med point fra Brøndby Stadion, så skuffelsen var til at føle fra den 20-årige midtbanemand.

– Jeg står og er lidt skuffet. Vi har godt styr på det, og vi har mulighed for at vinde kampe og tage tre point. De (Brøndby, red.) har også en stor mulighed for, at det går den anden vej. Jeg står med en skuffet følelse over ikke at tage tre point med herfra, siger Laurits Pedersen.

Nyindkøbte Warren Caddy havde en nærmest fri hovedstødsmulighed ved bagerste stolpe i første halvleg, mens Daniel Høegh dirigerede et hjørnespark på overliggeren i anden halvleg – et meget godt billede på de marginaler, Laurits Pedersen taler om efter kampen.

– Hvad fanden kan man gøre? Det er altid de små marginaler, man gerne vil have over på sin side. Vi mangler ikke meget for, at bolden løber på den anden side af stolpen. Paul Izzo har også en kæmpe redning, der kunne gå den anden vej. Hvis vi bliver ved med at lede efter de små marginaler, så skal vi nok finde dem på et eller andet tidspunkt, siger Randers’ nummer otte.

Laurits Pedersen og resten af Randers FC har grund til at være skuffet ovenpå en fornem præstation. Ambitionerne er nemlig rettet et helt bestemt sted hen.

– Opstarten har været god. Vi har en masse tro på de spillere, vi har. Der er kommet nogle spillere ind, der supplerer holdet godt. Der har været god stemning og en tro på, at vi kan udrette noget i foråret, siger han.

Ambitioner får tit vokseværk, men træerne vokser ikke ind i himlen i Randers. De ligger i øjeblikket på en niendeplads med 20 point.

– Der er et stykke op til top seks, men der er en syvendeplads, der kan give en Europaplads, som er meget spændende. Vi spiller lige op med et godt Brøndby-hold. Jeg tror på, at vi kommer til at gøre gode ting her i foråret, siger midtbanemanden.








LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!