Hylder FCM-boss: Kunne også på mindre budget

Respekten er stor før Superliga-mødet med FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.

For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.

På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg vandt DM med FC Midtjylland i maj 2024. Thomasberg var også cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og 2009. Foto: Alamy

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.

– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.

Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her

Hård Superliga-statistik

Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.

Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy

– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.

– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.

Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.

Læs optakten til kampen her.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København – FC Fredericia

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers FC – Silkeborg IF

Benhård Brian Riemer-melding

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona – Rayo Vallecano

“Ingen er uerstattelige”

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Millionregn over FC Midtjylland

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League