Hylder FCM-boss: Kunne også på mindre budget

Respekten er stor før Superliga-mødet med FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.

For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.

På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg vandt DM med FC Midtjylland i maj 2024. Thomasberg var også cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og 2009. Foto: Alamy

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.

– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.

Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her

Hård Superliga-statistik

Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.

Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy

– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.

– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.

Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.

Læs optakten til kampen her.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Neestrup chokerer med sin startopstilling



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

De danske kvinder tager førstepladsen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

FCM ansætter ny topboss

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Chido Obi nomineret til pris

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Narteys krav til ny kontrakt

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Tottenham er i overhængende fare’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Celta Vigo – Real Madrid