Hylder FCM-boss: Kunne også på mindre budget

Respekten er stor før Superliga-mødet med FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.

For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.

På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg vandt DM med FC Midtjylland i maj 2024. Thomasberg var også cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og 2009. Foto: Alamy

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.

– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.

Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her

Hård Superliga-statistik

Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.

Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy

– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.

– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.

Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.

Læs optakten til kampen her.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Kan købes til spotpris

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Han ligner en spiller for FC København’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Chok – forlænger med Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Nedslående Dorgu-melding

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg