RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.
For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.
På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.
– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.
Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her
Hård Superliga-statistik
Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.
Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy
– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.
– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.
Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.
Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.

TransferLIVE: Kæmpebud afvist

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Så fik han hul på bylden

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Er det Christian Eriksens næste klub?

FC København har taget kontakt

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Lurer på dansk angrebskomet

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Blæst bagover af Thomas Frank

Højbjerg reagerer på skandale

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Åben for at forlænge med FC København

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Brøndby må undvære skadet profil

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Agent til møde med kæmpeklub

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’