RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.
For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.
På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.
– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.
Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her
Hård Superliga-statistik
Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.
Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy
– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.
– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.
Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.
Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE