RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.
For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.
På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.
– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.
Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her
Hård Superliga-statistik
Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.
Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy
– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.
– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.
Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.
Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT