Hylder FCM-boss: Kunne også på mindre budget

Respekten er stor før Superliga-mødet med FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet): De har været heldige på de to seneste Superliga-besøg i Randers, men ellers har FC Midtjylland gang i en stime med dominans, ingen andre Superliga-klubber har mod en fast rival.

For siden 2012 har FC Midtjylland ikke tabt en fodboldkamp til Randers FC, og ud over at være statistisk usandsynligt fortæller stimen også om et FCM-hold, der har haft det godt med de ofte fysisk stærke men ikke så hurtige Rqnders-mandskaber gennem årene.

På et tidspunkt slutter det, men respekten omkring FCM er tydelig i Randers.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg vandt DM med FC Midtjylland i maj 2024. Thomasberg var også cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og 2009. Foto: Alamy

Især Thomas Thomasberg kender man godt på grund af trænerens mange år i Randers, og for Randers-direktør Søren Pedersen er FCM-cheftræneren et godt billede på, hvad det vil sige at skabe og samle et hold vindere.

– Thomasberg viste ved os med et mindre budget og nu med et stort budget i FC Midtjylland, at han kan vinde fodboldkampe, og at han er dygtig til det. Det skal man ikke underkende værdien af, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

– At vinde fodboldkampe er også det, vi kigger på, når vi ser på fodboldspillere – hvem er faktisk med til at sørge for, at deres hold vinder. Det er Thomasberg dygtig til at se og sammensætte, når han sætter sit hold.

Se forskellen på Randers FC’s og FC Midtjyllands budgetter her

Hård Superliga-statistik

Og som statistikken viser, er det et FCM-hold, der har siddet på Randers og stiller voldsomt store krav til hjemmeholdet i fredagens kamp.

Men umuligt er det ikke.

Søren Pedersen og Randers jagter resultater i slutspillet, efter man tre gange er blevet nummer seks i Top 6. Foto: Alamy

– De har en masse individuel kvalitet, og med deres budget kan de helt klart også hente spillere fra en anden hylde end os, og det kan man se, når de rammer deres topniveau. Men jeg synes også, man kan se, at de er udfordret på det holdtaktiske, når det ikke fungerer for dem. Og det er det, vi skal ud og sørge for, at de får problemer.

– Vi skal turde spille vores spil, og da vi senest spillede mod FC Midtjylland hjemme, skulle vi have vundet. Det er de samme takter, vi skal finde frem igen. Og så håber jeg også, at nogle spillere har noget at modbevise, specielt efter den første halvleg, vi spillede mod dem sidst, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var assistenttræner i Randers FC fra 2013 til 2017 og cheftræner fra 2018 til 2023, hvor han blev solgt til FC Midtjylland efter FCM’s fyring af spanske Albert Capellas.

Randers FC åbnede slutspillet mandag med et nederlag i Parken, mens FCM skuffende tabte hjemme til Brøndby IF.

Læs optakten til kampen her.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Brian Riemer-melding

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kroater får klø i Alsace

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid