Kæmpetalent i FCK: Nu taler Jess Thorup om ham

Jess Thorup er klar til at jagte mesterskabet med flere unge spillere, der imponerer FC Københavns træner.



Carlos Zeca, Rasmus Falk og Lukas Lerager var nogle af de bærende kræfter, som FC København-træner Jess Thorup måtte se bort fra i søndagens 3-0-sejr over Vejle.

Det gav plads til flere unge spillere både fra start og som indskiftere i kampen, hvor syv spillere fra egen ungdomsafdeling fik spilletid.

Deres indsats var Thorup godt tilfreds med, og de kan dermed blive en vigtig del af missionen om at indhente FC Midtjylland, der er seks point foran i Superligaen.

– Det ser det ud til, at vi skal prøve at vinde mesterskabet med unge spillere. Det er også en del af den retning, hvor vi skal gøre vores trup yngre. Om vi kan få det til at hænge sammen, ved jeg ikke, men jeg synes, kampen mod Vejle var et godt skridt på vejen.

– Jeg synes, at det på baggrund af de udfordringer, vi har, var en imponerende præstation med de unge mennesker på banen. Vi kom fra en periode, hvor vi ikke bare har vundet og strutter af selvtillid, siger Jess Thorup.

En af dem, der søndag for alvor løb med overskrifterne i Parken, var den 18-årige Hákon Haraldsson, der startede sin første kamp for førsteholdet.

Det kvitterede han for ved at score til 2-0 på et flot hovedstødsmål, og han fik derfor store roser fra FCK-træneren.

– Han leverede en fantastisk præstation. Det var ikke kun, fordi han scorede, for han arbejdede også hårdt defensivt og havde nogle rigtigt fine præstationer offensivt, lyder det fra Thorup.

På klubbens U19-hold finder man endnu et stjernefrø i form af den 15-årige Roony Bardghji.

Forleden udtalte udviklingsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, til Discovery, at den unge svensker har alle færdigheder til at spille i Superligaen.

15. november fylder han 16 år, og han må dermed spille med på seniorniveau.

Om det bliver aktuelt i den nærmeste fremtid, kan Thorup ikke svare på, men den unge offensivspiller er klart et af de næste talenter, der kan få sin førsteholdsdebut for københavnerne.

– Jeg kan næsten ikke forholde mig til, at der er en 15-årig, der er tæt på at være klar til at spille Superliga.

– Så taler vi om et ekstraordinært talent, men lad os nu lige vente med at skrige ham for højt op, inden han står herinde og får sin debut, siger Thorup.

Før det gælder Superligaen igen, møder FC København torsdag aften græske Paok på udebane i Conference League.

De syv spillere fra egen ungdomsafdeling, som FCK søndag brugte, var Jonas Wind, William Bøving, Hakon Haraldsson, Elias Jelert, Rasmus Højlund og Valdemar Lund.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Presset træner vil rotere mod FCM

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona vandt 7-2

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Barcelona – Newcastle United

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’