Carlos Zeca, Rasmus Falk og Lukas Lerager var nogle af de bærende kræfter, som FC København-træner Jess Thorup måtte se bort fra i søndagens 3-0-sejr over Vejle.
Det gav plads til flere unge spillere både fra start og som indskiftere i kampen, hvor syv spillere fra egen ungdomsafdeling fik spilletid.
Deres indsats var Thorup godt tilfreds med, og de kan dermed blive en vigtig del af missionen om at indhente FC Midtjylland, der er seks point foran i Superligaen.
– Det ser det ud til, at vi skal prøve at vinde mesterskabet med unge spillere. Det er også en del af den retning, hvor vi skal gøre vores trup yngre. Om vi kan få det til at hænge sammen, ved jeg ikke, men jeg synes, kampen mod Vejle var et godt skridt på vejen.
– Jeg synes, at det på baggrund af de udfordringer, vi har, var en imponerende præstation med de unge mennesker på banen. Vi kom fra en periode, hvor vi ikke bare har vundet og strutter af selvtillid, siger Jess Thorup.
En af dem, der søndag for alvor løb med overskrifterne i Parken, var den 18-årige Hákon Haraldsson, der startede sin første kamp for førsteholdet.
Det kvitterede han for ved at score til 2-0 på et flot hovedstødsmål, og han fik derfor store roser fra FCK-træneren.
– Han leverede en fantastisk præstation. Det var ikke kun, fordi han scorede, for han arbejdede også hårdt defensivt og havde nogle rigtigt fine præstationer offensivt, lyder det fra Thorup.
På klubbens U19-hold finder man endnu et stjernefrø i form af den 15-årige Roony Bardghji.
Forleden udtalte udviklingsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, til Discovery, at den unge svensker har alle færdigheder til at spille i Superligaen.
15. november fylder han 16 år, og han må dermed spille med på seniorniveau.
Om det bliver aktuelt i den nærmeste fremtid, kan Thorup ikke svare på, men den unge offensivspiller er klart et af de næste talenter, der kan få sin førsteholdsdebut for københavnerne.
– Jeg kan næsten ikke forholde mig til, at der er en 15-årig, der er tæt på at være klar til at spille Superliga.
– Så taler vi om et ekstraordinært talent, men lad os nu lige vente med at skrige ham for højt op, inden han står herinde og får sin debut, siger Thorup.
Før det gælder Superligaen igen, møder FC København torsdag aften græske Paok på udebane i Conference League.
De syv spillere fra egen ungdomsafdeling, som FCK søndag brugte, var Jonas Wind, William Bøving, Hakon Haraldsson, Elias Jelert, Rasmus Højlund og Valdemar Lund.
/ritzau/
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
– Vi tror på et godt resultat
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
