FARUM (Tipsbladet): Det er nogle store profiler i Superligaen, som 1. januar 2025 siger farvel til den danske kulde og goddag til San Diegos stabile surfervejr.
Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov rykker begge til Right to Dream-klubben San Diego FC i MLS.
Det hold er stadig i sin tidlige fase, og lige nu er det umuligt at spå om, hvor stærkt de står ved årsskiftet. Derfor er det også totalt umuligt at sige, om det vil styrke Marcus Ingvartsens chance for igen at spille på landsholdet, selv om han rykker udenlands, hvilket ofte booster landsholdsmulighederne.
Efter fredagens pokalskuffelse mod AGF erkender han, at han har brugt tid og energi på at tænke over, hvorvidt skiftet til USA styrker eller svækker hans landsholdschancer.
– Det er klart, at det har været inde i mine overvejelser hvordan og hvorledes. Først og fremmest har mit fokus været først her nu i Nordsjælland og så derovre, og så må vi se hvordan og hvorledes. Præstationerne skal være der først, og så må vi se, om det kan blive til det eller ej, fortæller han.
Han slår fast, at der ikke var nogen aftale om, at han skulle rykke til søsterklubben i USA, dengang han skiftede til FC Nordsjælland sidste sommer.
– Der har ikke været noget på plads, siden jeg kom tilbage til FC Nordsjælland. Det er klart, at ambitionen var, at jeg skulle til udlandet igen, og det var offentliggjort, at Right to Dream-gruppen havde fået den franchise, så vi har haft dialog løbende, men det endelige er først her for en måneds tid siden faldet på plads.
Han er glad for, at det er på plads, og han afslører, at han har været i løbende dialog med Tom Vernon, der er CEO i Right to Dream. Derudover ser han ikke det store problem i at skifte til en klub i samme organisation.
Kan du forstå, hvis der er nogle FC Nordsjælland-fans, der bliver skuffede over, at dig og Tverskov tager et skifte til en klub i samme organisation?
– Nej, jeg synes, det er stærkt, at organisationen efterhånden har så mange kort at spille med. Både med akademierne, og nu to professionelle hold. En stærk rød tråd igennem det hele.
– Selvfølgelig vil alle her skabe det bedst mulige hold, men det talent, der bliver produceret i organisationen… Nu må vi se, hvad vi kommer over til, og hvordan hele holdet ser ud i 2025, men jeg synes, det er et stærkt signal i organisationen, at det er taget til det niveau.
Det starter fra scratch derhenne… er det et ambitiøst skifte?
– Det kunne man mene, men jeg har ret meget ro i maven omkring det hele, fordi jeg kender folkene, og jeg ved, hvad de vil derovre.
– Den måde, de har bygget de forskellige ting op de senere år, har for det meste fungeret rigtig hurtigt, så selvfølgelig er det et større spørgsmålstegn, hvordan holdet ser ud 1. januar 2025. Tre spillere lige nu, så der kan nå at ske meget, men ellers tror jeg på, at ambitionerne og de mål, der bliver sat, dem skal de nok nå, fortæller han med et smil på læben.
Sætter man en prop i nu, eller skal man forvente flere FC Nordsjælland-spillere rykke over Atlanten det næste tid? Det vil Ingvartsen ikke afvise.
– Pas – det må tiden vise, siger han, inden han griner let.
Marcus Ingvartsen kan nå at vinde sølvtøj med FC Nordsjælland, inden han for anden gang i karrieren skifter væk fra klubben. Det kræver dog, at man i Aarhus vinder returkampen, for hjemme på Right to Dream Park tabte man fredag 2-3 til AGF i den første pokalsemifinale.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid