Interesse for Emam Ashour: Prisen kan blive stor

Hvis FC Midtjylland ender med at sælge egyptiske Emam Ashour, kan klubben ende med at få mere, end man selv købte for i januar.



Det har ikke helt kørt for egypteren Emam Ashour i FC Midtjylland. Dels har den offensive profil haft lidt svært ved at fast spilletid i FCM, efter han ellers scorede et strålende mål mod Sporting CP i Europa League i forårets første kamp.

Dels har han været plaget af en skade, som holdt ham fra banen en stor del af efterårssæsonen.

Men meget tyder på, at der kan ske noget på transferfronten allerede denne sommer. Selv om FCM kan tillade sig at være tålmodig med Ashour, er det svært at se ham passe ind i Thomas Thomasberg 4-4-2 formation. 

Og derudover er der bare pænt med interesse for den 25-årige offensivspiller.

Både Al-Ahly og Ashours tidligere arbejdsgiver Zamalek er interesseret i at hente Emam Ashour, skriver Cario24.com. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Og Tipsbladet forstår derudover, at FC Midtjylland er positive i forhold til salgsprisen – at man så absolut ikke forventer at tabe penge på investeringen i Emam Ashour, skulle han blive solgt allerede nu. FCM betalte i januar omkring 20 millioner kroner for den 25-årige dribler.

På den konto kan casen minde lidt om Dominick Drexler, som FC Midtjylland hentede tidligt i sommeren 2018 for en pris på 18,5 millioner kroner i Hostein Kiel.

Man havde tidligt i foråret allerede sikret sig Drexler, og da han så leverede så gode præstationer i resten af foråret, at Bundesliga-klubber blev interesseret, endte FCM med at sælge for omkring 33 millioner kroner en måned efter købet af tyskeren, som Tipsbladet kunne afsløre.

Selvfølgelig har Emam Ashour ikke leveret præstationer, der gør, at han burde stige i værdi. På det punkt minder det om Marrony, der har været en stor skuffelse i FCM.

Men dribleren fra Egypten har er et stort navn i hjemlandet, så der adskiller han sig meget fra brasilianeren. Samtidig har han også et stort følge af fans. Det er altså en spiller, som der vil være rigtig god værdi i for egyptiske klubber – formentlig både på og uden for banen.

Det er selvfølgelig også en mulighed, at offensivspilleren selv ønsker at fortsætte i FCM og kæmpe sin chance. Han har fortsat fire år af sin aftale med klubben fra Ikast og Herning.

I foråret blev det til syv kampe for FCM og et par scoringer.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Manchester City

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring