Det har ikke helt kørt for egypteren Emam Ashour i FC Midtjylland. Dels har den offensive profil haft lidt svært ved at fast spilletid i FCM, efter han ellers scorede et strålende mål mod Sporting CP i Europa League i forårets første kamp.
Dels har han været plaget af en skade, som holdt ham fra banen en stor del af efterårssæsonen.
Men meget tyder på, at der kan ske noget på transferfronten allerede denne sommer. Selv om FCM kan tillade sig at være tålmodig med Ashour, er det svært at se ham passe ind i Thomas Thomasberg 4-4-2 formation.
Og derudover er der bare pænt med interesse for den 25-årige offensivspiller.
Både Al-Ahly og Ashours tidligere arbejdsgiver Zamalek er interesseret i at hente Emam Ashour, skriver Cario24.com. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Og Tipsbladet forstår derudover, at FC Midtjylland er positive i forhold til salgsprisen – at man så absolut ikke forventer at tabe penge på investeringen i Emam Ashour, skulle han blive solgt allerede nu. FCM betalte i januar omkring 20 millioner kroner for den 25-årige dribler.
På den konto kan casen minde lidt om Dominick Drexler, som FC Midtjylland hentede tidligt i sommeren 2018 for en pris på 18,5 millioner kroner i Hostein Kiel.
Man havde tidligt i foråret allerede sikret sig Drexler, og da han så leverede så gode præstationer i resten af foråret, at Bundesliga-klubber blev interesseret, endte FCM med at sælge for omkring 33 millioner kroner en måned efter købet af tyskeren, som Tipsbladet kunne afsløre.
Selvfølgelig har Emam Ashour ikke leveret præstationer, der gør, at han burde stige i værdi. På det punkt minder det om Marrony, der har været en stor skuffelse i FCM.
Men dribleren fra Egypten har er et stort navn i hjemlandet, så der adskiller han sig meget fra brasilianeren. Samtidig har han også et stort følge af fans. Det er altså en spiller, som der vil være rigtig god værdi i for egyptiske klubber – formentlig både på og uden for banen.
Det er selvfølgelig også en mulighed, at offensivspilleren selv ønsker at fortsætte i FCM og kæmpe sin chance. Han har fortsat fire år af sin aftale med klubben fra Ikast og Herning.
I foråret blev det til syv kampe for FCM og et par scoringer.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW