Det har ikke helt kørt for egypteren Emam Ashour i FC Midtjylland. Dels har den offensive profil haft lidt svært ved at fast spilletid i FCM, efter han ellers scorede et strålende mål mod Sporting CP i Europa League i forårets første kamp.
Dels har han været plaget af en skade, som holdt ham fra banen en stor del af efterårssæsonen.
Men meget tyder på, at der kan ske noget på transferfronten allerede denne sommer. Selv om FCM kan tillade sig at være tålmodig med Ashour, er det svært at se ham passe ind i Thomas Thomasberg 4-4-2 formation.
Og derudover er der bare pænt med interesse for den 25-årige offensivspiller.
Både Al-Ahly og Ashours tidligere arbejdsgiver Zamalek er interesseret i at hente Emam Ashour, skriver Cario24.com. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Og Tipsbladet forstår derudover, at FC Midtjylland er positive i forhold til salgsprisen – at man så absolut ikke forventer at tabe penge på investeringen i Emam Ashour, skulle han blive solgt allerede nu. FCM betalte i januar omkring 20 millioner kroner for den 25-årige dribler.
På den konto kan casen minde lidt om Dominick Drexler, som FC Midtjylland hentede tidligt i sommeren 2018 for en pris på 18,5 millioner kroner i Hostein Kiel.
Man havde tidligt i foråret allerede sikret sig Drexler, og da han så leverede så gode præstationer i resten af foråret, at Bundesliga-klubber blev interesseret, endte FCM med at sælge for omkring 33 millioner kroner en måned efter købet af tyskeren, som Tipsbladet kunne afsløre.
Selvfølgelig har Emam Ashour ikke leveret præstationer, der gør, at han burde stige i værdi. På det punkt minder det om Marrony, der har været en stor skuffelse i FCM.
Men dribleren fra Egypten har er et stort navn i hjemlandet, så der adskiller han sig meget fra brasilianeren. Samtidig har han også et stort følge af fans. Det er altså en spiller, som der vil være rigtig god værdi i for egyptiske klubber – formentlig både på og uden for banen.
Det er selvfølgelig også en mulighed, at offensivspilleren selv ønsker at fortsætte i FCM og kæmpe sin chance. Han har fortsat fire år af sin aftale med klubben fra Ikast og Herning.
I foråret blev det til syv kampe for FCM og et par scoringer.
LIVE
TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen