Interesse for Emam Ashour: Prisen kan blive stor

Hvis FC Midtjylland ender med at sælge egyptiske Emam Ashour, kan klubben ende med at få mere, end man selv købte for i januar.



Det har ikke helt kørt for egypteren Emam Ashour i FC Midtjylland. Dels har den offensive profil haft lidt svært ved at fast spilletid i FCM, efter han ellers scorede et strålende mål mod Sporting CP i Europa League i forårets første kamp.

Dels har han været plaget af en skade, som holdt ham fra banen en stor del af efterårssæsonen.

Men meget tyder på, at der kan ske noget på transferfronten allerede denne sommer. Selv om FCM kan tillade sig at være tålmodig med Ashour, er det svært at se ham passe ind i Thomas Thomasberg 4-4-2 formation. 

Og derudover er der bare pænt med interesse for den 25-årige offensivspiller.

Både Al-Ahly og Ashours tidligere arbejdsgiver Zamalek er interesseret i at hente Emam Ashour, skriver Cario24.com. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Og Tipsbladet forstår derudover, at FC Midtjylland er positive i forhold til salgsprisen – at man så absolut ikke forventer at tabe penge på investeringen i Emam Ashour, skulle han blive solgt allerede nu. FCM betalte i januar omkring 20 millioner kroner for den 25-årige dribler.

På den konto kan casen minde lidt om Dominick Drexler, som FC Midtjylland hentede tidligt i sommeren 2018 for en pris på 18,5 millioner kroner i Hostein Kiel.

Man havde tidligt i foråret allerede sikret sig Drexler, og da han så leverede så gode præstationer i resten af foråret, at Bundesliga-klubber blev interesseret, endte FCM med at sælge for omkring 33 millioner kroner en måned efter købet af tyskeren, som Tipsbladet kunne afsløre.

Selvfølgelig har Emam Ashour ikke leveret præstationer, der gør, at han burde stige i værdi. På det punkt minder det om Marrony, der har været en stor skuffelse i FCM.

Men dribleren fra Egypten har er et stort navn i hjemlandet, så der adskiller han sig meget fra brasilianeren. Samtidig har han også et stort følge af fans. Det er altså en spiller, som der vil være rigtig god værdi i for egyptiske klubber – formentlig både på og uden for banen.

Det er selvfølgelig også en mulighed, at offensivspilleren selv ønsker at fortsætte i FCM og kæmpe sin chance. Han har fortsat fire år af sin aftale med klubben fra Ikast og Herning.

I foråret blev det til syv kampe for FCM og et par scoringer.





Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta