Interessekonflikt med Ebbe Sand? Vi skal passe på

Peter Sand erkender, at der kan opstå en interessekonflikt med hans bror, Ebbe Sand, der er fodboldagent.



Tipsbladet i Ikast

En mulig interessekonflikt lurer i FC Midtjylland. 

Peter Sand er blevet ansat som klubbens nye fodbolddirektør, mens Svend Graversen nu skal være ‘Director of International Affairs and Academies’. 

Med ansættelsen af Peter Sand kan der opstå en mulig interessekonflikt i klubben, da Peters tvillingebror, Ebbe Sand, er fodboldagent for firmaet Elite Consulting. 

Det er derfor ikke usandsynligt, at de to brødres veje kommer til at krydse, når der skal handles spillere, og de skal derfor passe på med, hvad de deler med hinanden, fortæller Peter Sand, da Tipsbladet spurgte ind til den mulige interessekonflikt. 

– Der er jo potentielt nogle interessekonflikter, så vi skal passe på med, hvor meget vi deler med hinanden, når vi snakker sammen. 

– Men det er ligesom med alt andet. Der er altid en skyggeside, og det er øjnene, der ser. Jeg ser mulighederne i stedet for begrænsningerne. 

– Når vi sidder og hygger, så snakker vi ikke så meget fagligt alligevel, så for mig vil den faglige sparring ligge i FC Midtjylland, fortæller Peter Sand. 

Mens Peter Sand har trukket sig fra fodboldverden, efter han stoppede sin aktive karriere, så har Ebbe haft flere forskellige jobs inden for fodbold – blandt andet sportsdirektør i Brøndby – og derfor har Peter også brugt Ebbe som sparringspartner i processen. 

Har du spurgt ham til råds i forbindelse med din ansættelse i FC Midtjylland? 

– Ikke i detaljer, men vi sparrer med hinanden, og vi snakker løbende sammen. Så selvfølgelig bruger jeg ham, da han er min tvillingebror, for jeg kan trække på hans viden. 

Han havde nok ikke den bedste oplevelse i Brøndby, har han prøvet at tale dig fra at tage et lignende job? 

– Vi sparrede med hinanden, men vi kom aldrig ind på, om jeg skulle gøre det eller ej. Man kan aldrig sammenligne det helt, og man skal også passe på med at sammenligne os én til én. 

– De kompetencer, jeg har, er ikke de samme, som Ebbe har. Selvom vi er tvillinger, så ville det være som at sammenligne pærer og bananer, fortæller Peter Sand. 

Manglende netværk bekymrer ikke
Peter Sand har ingen tidligere erfaring inden for ledelse i fodboldklubber, men den manglende erfaring og netværk er ikke noget, der skaber bekymring hos hovedpersonen selv. 

– Jeg skal selvfølgelig have indsigt i den del, for den fylder så meget, og der er enormt meget økonomi forbundet med det. 

– Så som i andre jobs så gælder det om at komme ind og forstå branchen og forstå interessenterne, og så bygge lag på. 

– På den korte bane er det vigtige for mig bare, at vi har kompetencerne. Vi har et kæmpe netværk i FC Midtjylland, så det behøves jeg ikke komme med. Men efterhånden som jeg får noget tid i jobbet, så kommer det jo, fortæller Peter Sand. 

Peter Sand har tidligere haft store stillinger i firmaer som LEGO og Eurofins Vitamin Testing.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Overbevisende: To chok i Parken