Organisation vil stemme om norsk VM-boykot

Der kan lige nu ikke tages ordentlig stilling til en VM-boykot, mener flere parter i norsk fodbold.



Skal Norge boykotte VM i Qatar? Det skal afgøres i en afstemning senere i år, hvis det står til interesseorganisationen Norsk Toppfotball.

Den repræsenterer klubberne i landets to bedste rækker og var fredag til et møde med Det Norske Fodboldforbund (NFF) og ledelserne i landets topklubber.

Det skriver den norske avis VG.

På mødet opfordrede Norsk Toppfotball ifølge VG til, at man på en ekstraordinær generalforsamling i NFF senere i år bør have en afstemning om, hvorvidt Norge bør boykotte næste års verdensmesterskaber.

NFF afholder en ordinær generalforsamling i næste uge, men sagen er slet ikke udredt tilstrækkeligt, til at der kan tages en beslutning der, mener chef i Norsk Toppfotball Cato Haug.

– Vi mener, at denne problemstilling er for vigtig til at risikere, at der på næste uges generalforsamling rejses et forslag, som ender med, at vi vedtager en boykot af VM.

– Ikke fordi vi nødvendigvis mener, at en boykot er et dårligt virkemiddel, men fordi grundlaget (for at tage beslutningen, red.) lige nu er for dårligt, siger Haug til VG.

Det er Pål Bjerketvedt, generalsekretær i NFF, enig i.

– At vedtage så stor en ting på generalforsamlingen nu … vi håber ikke, vi kommer i den situation. Sagen er ikke udredt, og man har ikke fået anledning til at vurdere konsekvenserne, siger han ifølge nyhedsbureauet NTB.

Det er endnu ikke blevet slået fast, om spørgsmålet om en VM-boykot rent faktisk kommer til afstemning. Ifølge VG blev Norsk Toppfotballs forslag taget godt imod på fredagens møde.

NFF-ledelsen har tidligere sagt, at man i forbundets top er imod en boykot.

Debatten om en boykot er begyndt, efter at den engelske avis The Guardian i sidste uge opgjorde, at 6500 gæstearbejdere har mistet livet i forbindelse med forberedelserne til VM.

Fem norske topklubber har foreløbig opfordret NFF til en boykot af VM. Det drejer sig om Tromsø, Strømsgodset, Viking, Odd og Vålerenga.

Gianni Infantino, præsident i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), synes ikke overraskende, at en boykot er en dårlig idé.

– Fra et Fifa-perspektiv og som Fifa-præsident mener jeg, at en boykot af VM ikke er den rigtige måde at gribe tingene an på. Vores syn i Fifa er, at det altid er bedre at deltage, og at dialog er den bedste måde at skabe ændringer på, sagde Infantino på et pressemøde fredag ifølge tyske Sportschau.

VM i Qatar afholdes fra 21. november til 18. december næste år. Ingen lande – ud over værtsnationen – har indtil videre indløst billet til turneringen.

/ritzau/





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Kongen af straffespark på vej til FC København



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK forhandler om målmand – koster kassen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Massiv interesse for Horsens-flop

Rasmus Falk gjorde comeback for OB



Lindstrøm på blokken i storklub

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

FCK-emne skifter til PSV

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok



Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte