Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer

FC Midtjylland vil se nærmere på, om Alexander Sørloths skifte til RB Leipzig er foregået efter bogen. Det kan gøre en forskel på flere millioner kroner for de danske mestre, hvis de får udbetalt en videresalgsklausul.



Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.

Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.

Baggrunden er denne:

Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os

FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.

Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.

The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.

Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.

Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danskerne har stor tiltro til Norge

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ståle revser Skotland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark