Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.
Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.
Baggrunden er denne:
Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os
FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.
Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.
The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.
Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig
Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.
Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.
Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
England – DR Congo
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
