VIBORG (Tipsbladet) FC København spillede en vanvittig dårlig anden halvleg mod Viborg, der søndag vandt 3-2 på hjemmebane, selv om gæsterne var foran med to mål ved pausen, og der var derfor ingen hos løverne, der lagde fingre imellem, da nederlaget skulle evalueres.
Heller ikke cheftræner Jacob Neestrup, som revsede de sidste 45 minutter, hans mandskab lige havde underpræsteret i.
– Vi starter anden halvleg katastrofalt. Vi skal statuere, at der ikke bliver givet noget ved dørene her, men kommer svagt ud og inviterer vores modstandere i bogstaveligste forstand ind i kampen. Endnu mere bogstaveligt ind i vores felt ved 1-2-scoringen, og så lever en kamp, der var fuld kontrol på, siger Jacob Neestrup, der kunne se Viborg score to ud af tre mål på hjørnespark.
Lige netop hjørnespark var et stort kritikpunkt i efteråret.
– Derfor er det selvfølgelig kritisk, at vi ikke forsvarer godt nok ved de to hjørnespark, som vores modstandere scorer på. For mig er det altoverskyggende måden, vi kommer ud til anden halvleg på.
– Det er nærmest, som om denne kamp allerede er vundet, og det er en fodboldkamp altså aldrig, før der er fløjtet af, forklarer Jacob Neestrup, der ikke havde lyst til at forklare, hvilke ord der blev delt i FC Københavns omklædningsrum, inden mandskabet gik fra himmel til helvede.
– Jeg kommer ikke til at stå og sige, hvad vi snakker om i omklædningsrummet før en kamp, under en kamp eller efter kampen, pointerer cheftræneren.
Inden han selv kom ud til pressen, havde Thomas Delaney givet interview, og her efterlyste midtbanespilleren, der i øvrigt blev skiftet ud i første halvleg med en skade, at han savnede flere ‘grimme sejre’.
Men Jacob Neestrup fokuserede mere på, at FC København faktisk var på vej til det modsatte.
– Nej. Det kunne også være blevet en pæn sejr i dag. Baseret på første halvleg havde det været en rigtig god sejr. For mig er det den måde, vi kommer ud til anden halvleg på. Der giver vi os selv muligheden for at tabe denne fodboldkamp på 20 minutter, og det gør vi fortjent i en kamp, hvor vi har meget, meget, meget god kontrol i de første 45 minutter, siger Neestrup, som selvsagt var misfornøjet over hjørnesparkene, der førte til to Viborg-mål.

Men om problemet med standardsituationer var tilbage, var svært at sige for ham.
– Jeg ved ikke, om vi er tilbage. Du er ikke bedre end den sidste kamp. Eller den sidste halvleg, du har spillet. Jeg forstår godt, at du står med indtrykket af vores anden halvleg i dag. Hvorfor kan de ikke holde niveauet? Det er helt fair. Det kan jeg ikke anfægte. Jeg kan bare sige, at jeg er skuffet, jeg er ked af det, og jeg er ærgerlig over, at vi i så vigtig kamp kommer sådan ud til de sidste 45 minutter.
– Selvfølgelig skal vi forsvare dem bedre. Vi er for nemme at spille rundt om, først i venstre side, så i højre side, vi inviterer dem direkte ind i feltet i stedet for at lede dem tilbage i banen. Det må ikke ske. Så er en sikker kamp pludselig åbnet op.
– Jeg kan godt leve med, at Randers scorer til 2-1 på en kommunikationsfejl, jeg kan også leve med, at Chelsea scorer til 1-0 på et langskud, det kan ske, men vi kan ikke leve med, at vi på kollektivets vegne – i så mange sekvenser i anden halvleg – ikke viser større modstandskraft eller parathed.
Søndagens resultater artede sig også sådan, at FC Midtjylland med en sejr over Randers nu er fire point foran på førstepladsen, og Jacob Neestrup anerkender, at der ikke er plads til flere svipsere for sit mandskab.
– Det er der ikke. Det er sådan, det er. Vi kender det godt, og det er et markant dårligere udgangspunkt, end vi havde sat næsen op efter, da foråret startede. Men nu er det sådan, det er, og så må vi arbejde ud fra det, forklarer han og slår fuldstændig præmissen ned om, at det kan være en fordel at komme fra baghjul.
– Du kan ikke bruge det til en skid, at det er bedre at komme fra baghjul. Den køber jeg ikke. Det er bedst at ligge nummer et. Det er et markant bedre udgangspunkt at føre med fire point. Du kan ikke bruge det med baghjul til en skid, men det kan lade sig gøre, men det kræver, at vi gør vores arbejde. Så vi må have fokus dér.
Der er nok at arbejde med i FC København i de næste 14 dage.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner