Nogle gange skal der én transfer til, før snebolden begynder at rulle.
Det var også tilfældet i sidste uge, hvor FC København gik på rov i Viborg FF, og hentede klubbens assistenttræner Nickolai Lund. Kort efter kunne Viborg så præsentere hans afløser i norske Pål Fjelde.
FCK's cheftræner, Jacob Neestrup, kender Nickolai Lund fra deres tid sammen i Viborg FF, og det var også ham, der pegede på den nu tidligere Viborg-assistent.
Det bekræfter Jacob Neestrup overfor Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, der mandag havde taget opstillingen på 10'eren, som FCK's anlæg populært kaldes, til klubbens første træning efter sommerferien.
– Vi får en kompetent træner ind, som er klar til at tage et nyt skridt i sin karriere. Han er også sulten efter at komme ind og bidrage med hans kompetencer. I andre klubber kalder man det måske noget andet, men her kommer han ind som assistenttræner, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Han har arbejdet meget med dødbolde i Viborg, men vi vil også gerne styrke den individuelle feedback hos både de unge og vores ældre spillere. Der er faktisk rigtig mange ældre spillere, som gerne vil blive endnu bedre, så nu kan vi sikre os at komme hele vejen rundt med den del i et tæt kampprogram.
Nickolai Lund har i fire sæsoner ageret cheftrænerens højre hånd i Viborg FF under Jacob Neestrup, Lars Friis og Jacob Friis. I samme periode har klubben fra domkirkebyen været gennem en kolossal udvikling.
Derfor var indbakken hos Viborgs sportschef, Mads Agesen, også propfyldt, da man skulle finde hans afløser, som i sidste ende blev norske Pål Fjelde fra Viking FK i Norge.
– Vi fik rigtig mange henvendelser, da det blev offentliggjort, at Nickolai skulle videre. Men inden da vidste vi godt, at vi ville miste Nickolai, og derfor var vi allerede gået i gang med at finde hans afløser. Vores chefscout havde arbejdet sammen og spillet med Pål, og han gjorde mig opmærksom på ham og hans type, siger Mads Agesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi tog en indledende snak med ham og inviterede ham hertil. Han tog også en snak med Jacob, og der kunne vi bare mærke, at der var god kemi. Han er en vanvittig dedikeret fyr, som giver rigtig meget til fodboldverdenen. Derudover har han store ambitioner og erfaring fra det norske landshold, så vi synes, at matchet var spot on.
28-årige Pål Fjelde var assistenttræner og analyseansvarlig i Viking FK, mens han også har hjulpet Ståle Solbakken på det norske landshold med analysearbejde. For nyligt forlængede Viborg FF også aftalen med Jacob Friis frem til 2026.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’