Jacob Neestrup: ‘Vi skulle grave dybt’

Thomas Delaneys skade i starten af kampen mod FCM besværliggjorde FCK's plan, siger træner Jacob Neestrup.



FC København fik testet truppens bredde i søndagens 1-1-kamp mod FC Midtjylland, som først sent indkasserede et mål i pointdelingen.

En af FCK’s marginalspillere var Munashe Garananga, der kom ind fra bænken og scorede til 1-1 for FCK.

– Jeg er godt tilfreds. Jeg ville gerne have vundet, men det her point er vigtigt for moralen. Og det kan vise sig at blive rigtigt vigtigt i det lange løb, siger FCK-træner Jacob Neestrup.

FCK var uden Magnus Mattsson, Rodrigo Huescas og Andreas Cornelius, mens Thomas Delaney blev skadet efter få minutter og udgik mod FCM.

– Når vi er nået derhen, hvor vi har Mattsson, Huescas og Cornelius ude, og Delaney blev skadet efter tre minutter mod et skadesfrit FC Midtjylland-hold, så blev det bare svært.

– Så vi skulle grave dybt, men jeg synes, det var fortjent, at vi trods alt fik et point på kontoen, siger Neestrup.

Han forklarer, at planen for få dage siden var, at Huescas, Cornelius og Delaney skulle have haft nøgleroller i kampen mod FCM. Men en efter en faldt de fra.

– Det gjorde ondt at have de spillere ude. De tre er røget på tre dage. Det ændrede noget specielt i truppens dybde.

– Det gjorde det sværere, men vi spillede en topkamp, som man kan forvente. Vi fik vist os okay frem, mener Neestrup.

Junnosuke Suzuki, der normalt er midtstopper, afløste Huescas som højreback. Mads Emil Madsen kom ind i stedet for Delaney efter ti minutter og blev skiftet ud igen kort før tid.

Neestrup godkendte begge spilleres indsats, og han regner med at se Delaney tilbage i aktion i forlængelse af landskampspausen.

– Nu må vi se. Vi håber ikke, at det er så alvorligt. Men der er ingen garantier i denne verden. Der gik lige et gys igennem os alle. Men det er ikke en langvarig skade.

– Om Delaney er klar lige efter landskampene, eller der går nogle kampe, det er for tidligt at sige, siger Neestrup.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår FCK-fiasko

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk stjerne i milliontransfer

Superliga-træner måtte give meget svær besked