Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er blevet meldt interesseret i at købe Brøndby IF af InsideBusiness, og der skal også være interesse fra russiske investorer. Men indtil videre er der kun én mand, der bestemmer, hvad der skal ske i Brøndby IF. Den mand er Jan Bech Andersen.
Måske skal det bare ikke være sådan i fremtiden. I hvert fald åbner Jan Bech Andersen nu op for, at han godt kan finde på at bringe sin aktieandel ned, hvis der er en interesseret medinvestor.
Det gør Jan Bech Andersen i et interview med Børsen.
– Best case scenario er, at Brøndby bliver sikret på lang sigt, også på bekostning af min aktiepost. Det kan både være, at jeg øger min ejerandel eller tager den lidt ned, siger Jan Bech Andersen, der i dag sidder på 54,6 procent af aktierne og dermed har aktiemajoriteten, til Børsen og forklarer:
Læs også:Ekspert: Red Bull køber fodboldhold for at sælge drikkevarer og tjene penge
– Hvis der kommer en strategisk investor med synergier, kigger vi på det. Ellers gælder det om at få skabt et fundament, og så skal vi for alt i verden undgå et scenarie som i 2018, hvor vi havde en for stor trup og hyret nogle spillere, vi ikke kunne sælge. Men det er jeg ret overbevist om ikke kommer til at ske igen.
Jan Bech Andersen afviste tirsdag over for B.T., at han er i forhandlinger med Red Bull-ejeren om Brøndby IF. Der er dog snakke, for Brøndby IF bekræftede i en selskabsmeddelelse, at der er henvendelser, og at man ville melde ud til Fondsbørsen, hvis der skulle komme seriøse forhandlinger.
Superliga-klubben skal i foråret have gennemført en aktieemission på op mod 156 millioner kroner. Her vil Jan Bech Andersen og Torben Bjørn Christensen lån til klubben bliver vekslet til aktier, så Bech Andersen kommer til at øge sin andel i forbindelse med aktieemissionen.
Af delårsrapporten i november fremgik det, at Jan Bech Andersen havde 52,3 millioner kroner til gode i selskabet, mens Torben Bjørn Christensen har 18 milioner kroner til gode. De beløb kan i teorien være blevet større i løbet af de sidste par måneder, hvis fodboldklubben har haft behov for yderligere midler.
Børsen skriver, at Brøndby IF fra 2014 og frem til senest offentliggjorte kvartalsregnskab for tredje kvartal 2019 har tabt 276,7 millioner kroner.
Når Brøndby IF i dette forår kommer med et årsregnskab for 2019, ventes klubben at komme ud af regnskabet med mellem 75 og 79 millioner kroner i minus.
Det er formentlig også en del af forklaringen på, at Brøndby IF har solgt både Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser – tre af truppens mest løntunge spillere.
Til tipsbladet.dk sagde Jan Bech Andersen tidligere i januar, at han forventer, at aktieemissionen bliver i februar.
Brøndby bekræftede i en selskabsmeddelelse tidligere onsdag, at Jan Bech Andersen har forlænget sin støtteerklæring til september 2021.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
NYHEDER
Topscorer færdig
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
