Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er blevet meldt interesseret i at købe Brøndby IF af InsideBusiness, og der skal også være interesse fra russiske investorer. Men indtil videre er der kun én mand, der bestemmer, hvad der skal ske i Brøndby IF. Den mand er Jan Bech Andersen.
Måske skal det bare ikke være sådan i fremtiden. I hvert fald åbner Jan Bech Andersen nu op for, at han godt kan finde på at bringe sin aktieandel ned, hvis der er en interesseret medinvestor.
Det gør Jan Bech Andersen i et interview med Børsen.
– Best case scenario er, at Brøndby bliver sikret på lang sigt, også på bekostning af min aktiepost. Det kan både være, at jeg øger min ejerandel eller tager den lidt ned, siger Jan Bech Andersen, der i dag sidder på 54,6 procent af aktierne og dermed har aktiemajoriteten, til Børsen og forklarer:
Læs også:Ekspert: Red Bull køber fodboldhold for at sælge drikkevarer og tjene penge
– Hvis der kommer en strategisk investor med synergier, kigger vi på det. Ellers gælder det om at få skabt et fundament, og så skal vi for alt i verden undgå et scenarie som i 2018, hvor vi havde en for stor trup og hyret nogle spillere, vi ikke kunne sælge. Men det er jeg ret overbevist om ikke kommer til at ske igen.
Jan Bech Andersen afviste tirsdag over for B.T., at han er i forhandlinger med Red Bull-ejeren om Brøndby IF. Der er dog snakke, for Brøndby IF bekræftede i en selskabsmeddelelse, at der er henvendelser, og at man ville melde ud til Fondsbørsen, hvis der skulle komme seriøse forhandlinger.
Superliga-klubben skal i foråret have gennemført en aktieemission på op mod 156 millioner kroner. Her vil Jan Bech Andersen og Torben Bjørn Christensen lån til klubben bliver vekslet til aktier, så Bech Andersen kommer til at øge sin andel i forbindelse med aktieemissionen.
Af delårsrapporten i november fremgik det, at Jan Bech Andersen havde 52,3 millioner kroner til gode i selskabet, mens Torben Bjørn Christensen har 18 milioner kroner til gode. De beløb kan i teorien være blevet større i løbet af de sidste par måneder, hvis fodboldklubben har haft behov for yderligere midler.
Børsen skriver, at Brøndby IF fra 2014 og frem til senest offentliggjorte kvartalsregnskab for tredje kvartal 2019 har tabt 276,7 millioner kroner.
Når Brøndby IF i dette forår kommer med et årsregnskab for 2019, ventes klubben at komme ud af regnskabet med mellem 75 og 79 millioner kroner i minus.
Det er formentlig også en del af forklaringen på, at Brøndby IF har solgt både Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser – tre af truppens mest løntunge spillere.
Til tipsbladet.dk sagde Jan Bech Andersen tidligere i januar, at han forventer, at aktieemissionen bliver i februar.
Brøndby bekræftede i en selskabsmeddelelse tidligere onsdag, at Jan Bech Andersen har forlænget sin støtteerklæring til september 2021.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
NYHEDER
FCM bød 75 mio. – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Snart sker det
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
