Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er blevet meldt interesseret i at købe Brøndby IF af InsideBusiness, og der skal også være interesse fra russiske investorer. Men indtil videre er der kun én mand, der bestemmer, hvad der skal ske i Brøndby IF. Den mand er Jan Bech Andersen.
Måske skal det bare ikke være sådan i fremtiden. I hvert fald åbner Jan Bech Andersen nu op for, at han godt kan finde på at bringe sin aktieandel ned, hvis der er en interesseret medinvestor.
Det gør Jan Bech Andersen i et interview med Børsen.
– Best case scenario er, at Brøndby bliver sikret på lang sigt, også på bekostning af min aktiepost. Det kan både være, at jeg øger min ejerandel eller tager den lidt ned, siger Jan Bech Andersen, der i dag sidder på 54,6 procent af aktierne og dermed har aktiemajoriteten, til Børsen og forklarer:
Læs også:Ekspert: Red Bull køber fodboldhold for at sælge drikkevarer og tjene penge
– Hvis der kommer en strategisk investor med synergier, kigger vi på det. Ellers gælder det om at få skabt et fundament, og så skal vi for alt i verden undgå et scenarie som i 2018, hvor vi havde en for stor trup og hyret nogle spillere, vi ikke kunne sælge. Men det er jeg ret overbevist om ikke kommer til at ske igen.
Jan Bech Andersen afviste tirsdag over for B.T., at han er i forhandlinger med Red Bull-ejeren om Brøndby IF. Der er dog snakke, for Brøndby IF bekræftede i en selskabsmeddelelse, at der er henvendelser, og at man ville melde ud til Fondsbørsen, hvis der skulle komme seriøse forhandlinger.
Superliga-klubben skal i foråret have gennemført en aktieemission på op mod 156 millioner kroner. Her vil Jan Bech Andersen og Torben Bjørn Christensen lån til klubben bliver vekslet til aktier, så Bech Andersen kommer til at øge sin andel i forbindelse med aktieemissionen.
Af delårsrapporten i november fremgik det, at Jan Bech Andersen havde 52,3 millioner kroner til gode i selskabet, mens Torben Bjørn Christensen har 18 milioner kroner til gode. De beløb kan i teorien være blevet større i løbet af de sidste par måneder, hvis fodboldklubben har haft behov for yderligere midler.
Børsen skriver, at Brøndby IF fra 2014 og frem til senest offentliggjorte kvartalsregnskab for tredje kvartal 2019 har tabt 276,7 millioner kroner.
Når Brøndby IF i dette forår kommer med et årsregnskab for 2019, ventes klubben at komme ud af regnskabet med mellem 75 og 79 millioner kroner i minus.
Det er formentlig også en del af forklaringen på, at Brøndby IF har solgt både Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser – tre af truppens mest løntunge spillere.
Til tipsbladet.dk sagde Jan Bech Andersen tidligere i januar, at han forventer, at aktieemissionen bliver i februar.
Brøndby bekræftede i en selskabsmeddelelse tidligere onsdag, at Jan Bech Andersen har forlænget sin støtteerklæring til september 2021.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
