Brøndby IF er gået igennem lidt af hvert i denne sæson, hvor man har sagt farvel til en træner, haft uroligheder i fanmiljøet og sagt goddag til et nyt ejerskab.
Alt imens har resultaterne på banen haltet, hvilket har fået kritikken til at rette sig mod klubbens ageren på transfermarkedet. Det har ledt til en hel del spekulationer omkring Carsten V. Jensen fremtid.
Jan Bech Andersens møde tidligere på foråret, hvilket Tipsbladet også har fået bekræftet, med Miguel Torrecilla, der har 20 års erfaring som sportsdirektør, kickstartede en masse rumsteren. Spanske medier har siden pustet til ilden ved at berette om ugelange forhandlinger med Torrecilla.
Nu lukker formand i Brøndby IF, Jan Bech Andersen, en gang for alle samtlige spekulationerne om den spanske sportsdirektør og et skifte til den københavnske Vestegn.
– Jeg har noteret mig, at der er spekulationer om mulige forhandlinger med en udenlandsk direktør. Det kan jeg bekræfte ikke er tilfældet, fortæller Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.
Bestyrelsesformanden erkender også, at han har haft sit at se til udenfor kridtstregerne i denne sæson. Særligt trak værdiaftalen med klubbens fans i langdrag, og nu vil det den 11. juni ved en afstemning vise sig, om problematikken endelig bliver løst.
– Det har været en svær sæson både på og udenfor banen. Jeg er personligt glad og stolt over, at vi fik enderne til at mødes med Fanafdelingen, selvom jeg gerne havde set det ske tidligere. Nu har vi en historisk aftale, der ligger klar til afstemning, og det fortjener alle inklusiv fans, ejerskabet og aktionærerne.
I seneste spillerunde, hvor man vandt 5-1 over FC Nordsjælland på Brøndby Stadion, gav forårssolen og et højtrråbende publikum også minder om de glade dage i Brøndby IF. Kigger Jan Bech Andersen ud over de seneste uger, så slår han fast, at det har været en svær sæson.
– På banen må vi erkende, at det ikke har været den bedste sæson, men vi må hanke op i os selv og se fremad, og forberedelserne til de kommende sæsoner er forlængst startet. Processen med at integrere de nye majoritetsejere er i fuld gang. Det tager naturligvis tid, da der er rutiner og arbejdsgange, som er anderledes end vanligt.
– Men alle har arbejdshandskerne på, og jeg er fortrøstningsfuld i forhold til, at vi kan forstærke truppen henover sommeren, så vi kan konkurrere helt fremme allerede fra næste sæson. Iøvrigt var det fantastisk at afslutte sæsonen hjemme med fire scoringer af egne talenter.
Brøndby IF slutter sæsonen ude mod AGF, hvor man med en sejr kan gå på sommerferie med blot et nederlag i klubbens seneste seks kampe. I stillingen vil tre point mod AGF ikke rykke noget, da kampen om medaljer er tabt.
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Superliga-profil får trænerlicens
Kæmpe ændring i MLS
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT