Jan Bech Andersen: Det passer ikke!

Jan Bech Andersen tager bladet fra munden efter rygterne om en spansk direktør i Brøndbys søgelys tager til.



Brøndby IF er gået igennem lidt af hvert i denne sæson, hvor man har sagt farvel til en træner, haft uroligheder i fanmiljøet og sagt goddag til et nyt ejerskab.

Alt imens har resultaterne på banen haltet, hvilket har fået kritikken til at rette sig mod klubbens ageren på transfermarkedet. Det har ledt til en hel del spekulationer omkring Carsten V. Jensen fremtid.

Jan Bech Andersens møde tidligere på foråret, hvilket Tipsbladet også har fået bekræftet, med Miguel Torrecilla, der har 20 års erfaring som sportsdirektør, kickstartede en masse rumsteren. Spanske medier har siden pustet til ilden ved at berette om ugelange forhandlinger med Torrecilla.

Nu lukker formand i Brøndby IF, Jan Bech Andersen, en gang for alle samtlige spekulationerne om den spanske sportsdirektør og et skifte til den københavnske Vestegn.

– Jeg har noteret mig, at der er spekulationer om mulige forhandlinger med en udenlandsk direktør. Det kan jeg bekræfte ikke er tilfældet, fortæller Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Bestyrelsesformanden erkender også, at han har haft sit at se til udenfor kridtstregerne i denne sæson. Særligt trak værdiaftalen med klubbens fans i langdrag, og nu vil det den 11. juni ved en afstemning vise sig, om problematikken endelig bliver løst.

– Det har været en svær sæson både på og udenfor banen. Jeg er personligt glad og stolt over, at vi fik enderne til at mødes med Fanafdelingen, selvom jeg gerne havde set det ske tidligere. Nu har vi en historisk aftale, der ligger klar til afstemning, og det fortjener alle inklusiv fans, ejerskabet og aktionærerne.

I seneste spillerunde, hvor man vandt 5-1 over FC Nordsjælland på Brøndby Stadion, gav forårssolen og et højtrråbende publikum også minder om de glade dage i Brøndby IF. Kigger Jan Bech Andersen ud over de seneste uger, så slår han fast, at det har været en svær sæson.

– På banen må vi erkende, at det ikke har været den bedste sæson, men vi må hanke op i os selv og se fremad, og forberedelserne til de kommende sæsoner er forlængst startet. Processen med at integrere de nye majoritetsejere er i fuld gang. Det tager naturligvis tid, da der er rutiner og arbejdsgange, som er anderledes end vanligt.

– Men alle har arbejdshandskerne på, og jeg er fortrøstningsfuld i forhold til, at vi kan forstærke truppen henover sommeren, så vi kan konkurrere helt fremme allerede fra næste sæson. Iøvrigt var det fantastisk at afslutte sæsonen hjemme med fire scoringer af egne talenter.

Brøndby IF slutter sæsonen ude mod AGF, hvor man med en sejr kan gå på sommerferie med blot et nederlag i klubbens seneste seks kampe. I stillingen vil tre point mod AGF ikke rykke noget, da kampen om medaljer er tabt.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Offentliggøres i dag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent