Jan Bech Andersen: Det passer ikke!

Jan Bech Andersen tager bladet fra munden efter rygterne om en spansk direktør i Brøndbys søgelys tager til.



Brøndby IF er gået igennem lidt af hvert i denne sæson, hvor man har sagt farvel til en træner, haft uroligheder i fanmiljøet og sagt goddag til et nyt ejerskab.

Alt imens har resultaterne på banen haltet, hvilket har fået kritikken til at rette sig mod klubbens ageren på transfermarkedet. Det har ledt til en hel del spekulationer omkring Carsten V. Jensen fremtid.

Jan Bech Andersens møde tidligere på foråret, hvilket Tipsbladet også har fået bekræftet, med Miguel Torrecilla, der har 20 års erfaring som sportsdirektør, kickstartede en masse rumsteren. Spanske medier har siden pustet til ilden ved at berette om ugelange forhandlinger med Torrecilla.

Nu lukker formand i Brøndby IF, Jan Bech Andersen, en gang for alle samtlige spekulationerne om den spanske sportsdirektør og et skifte til den københavnske Vestegn.

– Jeg har noteret mig, at der er spekulationer om mulige forhandlinger med en udenlandsk direktør. Det kan jeg bekræfte ikke er tilfældet, fortæller Jan Bech Andersen i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Bestyrelsesformanden erkender også, at han har haft sit at se til udenfor kridtstregerne i denne sæson. Særligt trak værdiaftalen med klubbens fans i langdrag, og nu vil det den 11. juni ved en afstemning vise sig, om problematikken endelig bliver løst.

– Det har været en svær sæson både på og udenfor banen. Jeg er personligt glad og stolt over, at vi fik enderne til at mødes med Fanafdelingen, selvom jeg gerne havde set det ske tidligere. Nu har vi en historisk aftale, der ligger klar til afstemning, og det fortjener alle inklusiv fans, ejerskabet og aktionærerne.

I seneste spillerunde, hvor man vandt 5-1 over FC Nordsjælland på Brøndby Stadion, gav forårssolen og et højtrråbende publikum også minder om de glade dage i Brøndby IF. Kigger Jan Bech Andersen ud over de seneste uger, så slår han fast, at det har været en svær sæson.

– På banen må vi erkende, at det ikke har været den bedste sæson, men vi må hanke op i os selv og se fremad, og forberedelserne til de kommende sæsoner er forlængst startet. Processen med at integrere de nye majoritetsejere er i fuld gang. Det tager naturligvis tid, da der er rutiner og arbejdsgange, som er anderledes end vanligt.

– Men alle har arbejdshandskerne på, og jeg er fortrøstningsfuld i forhold til, at vi kan forstærke truppen henover sommeren, så vi kan konkurrere helt fremme allerede fra næste sæson. Iøvrigt var det fantastisk at afslutte sæsonen hjemme med fire scoringer af egne talenter.

Brøndby IF slutter sæsonen ude mod AGF, hvor man med en sejr kan gå på sommerferie med blot et nederlag i klubbens seneste seks kampe. I stillingen vil tre point mod AGF ikke rykke noget, da kampen om medaljer er tabt.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afslører Brøndbys transferplaner