BRØNDBY (Tipsbladet): Efter et par succesfulde år som ungdomstræner fik Menno vam Dam sidste sommer chancen for at blive cheftræner, da AaB valgte at ansætte den 41-årige hollænder.
Opholdet i Aalborg endte dog ikke som håbet for Menno van Dam, der i weekenden blev fyret efter AaB’s 3-2-nederlag til Sønderjyske. Et nederlag, der har efterladt nordjyderne med blot tre point ned til nedrykningsstregen efter en svær periode.
Og Menno van Dams fyring ærgrer selvfølgelig hollænderens tidligere kollega i Brøndby, den nuværende cheftræner Frederik Birk.
– Jeg arbejdede sammen med Menno her, da Menno var på både U17 og U19. Jeg var så på Superligaen, så det var sådan lidt sporadisk, men vi har haft ham med et par gange, og så er jeg jo på træneruddannelse med Menno. Vi tager P-uddannelsen sammen nu her, hvor vi i øvrigt skal til at aflevere vores opgave, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Prøv at hør her: Jeg blev enormt ked af det på Mennos vegne, og det gør vi altid som trænere, selvom vi godt ved, at når vi indtager en position som cheftræner, så er det jo en tid, der løber ud på et tidspunkt. Det eneste, hvor jeg kunne glæde mig på Mennos vegne, det var, at nu får han lige to uger til at få skrevet den opgave færdig.
– For jeg vil sige, at jeg hænger eddersmaskme mig i bremsen, og jeg skal altså have røven med mig, hvis jeg skal nå det hele midt i det her tight kampprogram og få lavet en opgave, der giver noget mening i forhold til ledelse og udvikling af spillere med ADHD. Det er det eneste, jeg kan glæde mig over på hans vegne, ellers er jeg ked af det på Mennos vegne og jeg ønsker ham selvfølgelig alt det bedste, lød det fra Frederik Birk med et smil.

Frederik Birk og Menno van Dam kender hinanden fra deres fælles tid i Brøndby (Foto: Alamy).
‘Det bliver ikke et 12-tal’
At skulle aflevere en større opgave midt i den afgørende del af Superliga-sæsonen er selvsagt ikke den bedste timing, og Frederik Birk erkender også blankt, at han næppe får topkarakter denne gang.
– Vi skulle have afleveret for en måned siden, så da Troels Bech siger ‘vi giver jer en måned mere’, der sidder vi jo alle sammen og klapper, for der var vi ikke klar. Problemet er jo bare, at du bare bliver ved med at flytte det hele tiden, fordi man ikke har tid til det. Det har man ikke. Ikke som cheftræner. Da jeg var assistenttræner var der mere tid til at lade det være sidegesjæften.
– Men hvis jeg skal rose mig selv, så er jeg ved at være der, hvor jeg tror, at jeg kan aflevere noget, hvor Troels siger ‘okay, Birk, du går sgu igennem på den der, værsgo’. Men det bliver ikke et 12-tal, som jeg ellers altid… jeg har været god til at skrive opgaver på universitet, men det her bliver ikke mit livs opgave, det må jeg være ærlig og sige.
Kan du se Menno få en rolle herude i Brøndby igen, hvis han skulle være interesseret i det?
– Det skal jeg ikke kunne svare på. Menno var jo meget klar dengang, synes jeg, til at træde ind i at være cheftræner. Og det har han også gjort klart overfor mig på Pro-kurset; at han virkelig glædede sig over den chance i Aalborg.
– Så jeg aner ikke, hvad Menno vil og skal nu. Jeg har ikke snakket med ham, vi skal jo først mødes om lidt tid. Så hvor Menno er henne i sine tanker, det ved jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Frederik Birk.
AaB har som erstatning for Menno van Dam ansat Kristoffer Wichmann som klubbens nye cheftræner. Du kan læse mere om nordjydernes trænerjagt her.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
David Nielsen har sagt op
FC København skriver kontrakt med juvel
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
I forhandlinger med Nartey
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea