Så kom der styr på sportsdirektørposten i FC København.
Efter flere ugers uvished efter P.C’s (Peter Christiansen, red) skifte til VfL Wolfsburg, er der nu kommet klarhed over, hvem der skal være ny sportsdirektør i FCK. Det bliver nemlig Sune Smith Nielsen, der kommer fra en rolle som udviklingsdirektør i klubben.
Ifølge Sune Smith Nielsen selv lever og ånder han da også fodbold, og selvom han tidligere regnede en anden rolle i fodboldverdenen, er det nu gået op for ham, at han er havnet det helt rigtige sted, lyder det fra hovedpersonen selv.
– Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut, der altid har haft med fodbold at gøre. Jeg tog en uddannelse ved siden af. Jeg tror kun, at jeg fik min kandidat på CBS (Copenhagen Business School, red), fordi jeg kunne skrive en masser om fodbold. Alle mine opgaver var fodboldrelateret, og ellers tror jeg aldrig, at jeg havde fået den (min kandidat, red)
– Jeg brænder for fodbold, og jeg brænder også for ledelse. Jeg havde gang i en beskeden trænerkarriere og troede jeg skulle være Superliga-træner, men jeg har altid kigget tilbage og tænkt, at det lige præcis er sportslig leder, hvor jeg har fundet mig til rette.
Det er da også en mand, der kender FC København bedre end de fleste, da han siden 2008 har været ansvarlig for udviklingen af klubbens talentafdeling. Et kendskab, som han har tænkt sig at bruge til sin fordel i sin nye rolle som sportsdirektør.
– Jeg kender alle kroge i denne her klub. Jeg kender kulturen, og jeg ved, hvad det er for nogle ambitioner, vi har. Jeg ved, hvad det er for nogle ting, vi går op i, og hvad der betyder noget for denne her klub, vores fans og for byen. Jeg synes, at jeg har et grundlæggende kendskab til vores klub, som jeg tror er ret vigtigt.
Det er da langt fra kun Sune Smith Nielsen selv, der er glad for at aftalen er kommet i hus. Det samme er FC København, der mener, at han er en af landets største fodboldkapaciteter. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER