– Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut

Den nye sportsdirektør i FC København, Sune Smith Nielsen, er ifølge ham selv havnet på den helt rigtige hylde.



Så kom der styr på sportsdirektørposten i FC København.

Efter flere ugers uvished efter P.C’s (Peter Christiansen, red) skifte til VfL Wolfsburg, er der nu kommet klarhed over, hvem der skal være ny sportsdirektør i FCK. Det bliver nemlig Sune Smith Nielsen, der kommer fra en rolle som udviklingsdirektør i klubben. 

Ifølge Sune Smith Nielsen selv lever og ånder han da også fodbold, og selvom han tidligere regnede en anden rolle i fodboldverdenen, er det nu gået op for ham, at han er havnet det helt rigtige sted, lyder det fra hovedpersonen selv. 

– Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut, der altid har haft med fodbold at gøre. Jeg tog en uddannelse ved siden af. Jeg tror kun, at jeg fik min kandidat på CBS (Copenhagen Business School, red), fordi jeg kunne skrive en masser om fodbold. Alle mine opgaver var fodboldrelateret, og ellers tror jeg aldrig, at jeg havde fået den (min kandidat, red)

– Jeg brænder for fodbold, og jeg brænder også for ledelse. Jeg havde gang i en beskeden trænerkarriere og troede jeg skulle være Superliga-træner, men jeg har altid kigget tilbage og tænkt, at det lige præcis er sportslig leder, hvor jeg har fundet mig til rette. 

Det er da også en mand, der kender FC København bedre end de fleste, da han siden 2008 har været ansvarlig for udviklingen af klubbens talentafdeling. Et kendskab, som han har tænkt sig at bruge til sin fordel i sin nye rolle som sportsdirektør. 

– Jeg kender alle kroge i denne her klub. Jeg kender kulturen, og jeg ved, hvad det er for nogle ambitioner, vi har. Jeg ved, hvad det er for nogle ting, vi går op i, og hvad der betyder noget for denne her klub, vores fans og for byen. Jeg synes, at jeg har et grundlæggende kendskab til vores klub, som jeg tror er ret vigtigt. 

Det er da langt fra kun Sune Smith Nielsen selv, der er glad for at aftalen er kommet i hus. Det samme er FC København, der mener, at han er en af landets største fodboldkapaciteter. Det kan du læse mere om HER.





LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Manchester United – Nottingham Forest

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Chelsea – Manchester City

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand