Video : Tipsbladet
Superliga

- Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut

Den nye sportsdirektør i FC København, Sune Smith Nielsen, er ifølge ham selv havnet på den helt rigtige hylde.

Så kom der styr på sportsdirektørposten i FC København.

Efter flere ugers uvished efter P.C's (Peter Christiansen, red) skifte til VfL Wolfsburg, er der nu kommet klarhed over, hvem der skal være ny sportsdirektør i FCK. Det bliver nemlig Sune Smith Nielsen, der kommer fra en rolle som udviklingsdirektør i klubben. 

Ifølge Sune Smith Nielsen selv lever og ånder han da også fodbold, og selvom han tidligere regnede en anden rolle i fodboldverdenen, er det nu gået op for ham, at han er havnet det helt rigtige sted, lyder det fra hovedpersonen selv. 

- Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut, der altid har haft med fodbold at gøre. Jeg tog en uddannelse ved siden af. Jeg tror kun, at jeg fik min kandidat på CBS (Copenhagen Business School, red), fordi jeg kunne skrive en masser om fodbold. Alle mine opgaver var fodboldrelateret, og ellers tror jeg aldrig, at jeg havde fået den (min kandidat, red)

- Jeg brænder for fodbold, og jeg brænder også for ledelse. Jeg havde gang i en beskeden trænerkarriere og troede jeg skulle være Superliga-træner, men jeg har altid kigget tilbage og tænkt, at det lige præcis er sportslig leder, hvor jeg har fundet mig til rette. 

Det er da også en mand, der kender FC København bedre end de fleste, da han siden 2008 har været ansvarlig for udviklingen af klubbens talentafdeling. Et kendskab, som han har tænkt sig at bruge til sin fordel i sin nye rolle som sportsdirektør. 

- Jeg kender alle kroge i denne her klub. Jeg kender kulturen, og jeg ved, hvad det er for nogle ambitioner, vi har. Jeg ved, hvad det er for nogle ting, vi går op i, og hvad der betyder noget for denne her klub, vores fans og for byen. Jeg synes, at jeg har et grundlæggende kendskab til vores klub, som jeg tror er ret vigtigt. 

Det er da langt fra kun Sune Smith Nielsen selv, der er glad for at aftalen er kommet i hus. Det samme er FC København, der mener, at han er en af landets største fodboldkapaciteter. Det kan du læse mere om HER.