Så kom der styr på sportsdirektørposten i FC København.
Efter flere ugers uvished efter P.C’s (Peter Christiansen, red) skifte til VfL Wolfsburg, er der nu kommet klarhed over, hvem der skal være ny sportsdirektør i FCK. Det bliver nemlig Sune Smith Nielsen, der kommer fra en rolle som udviklingsdirektør i klubben.
Ifølge Sune Smith Nielsen selv lever og ånder han da også fodbold, og selvom han tidligere regnede en anden rolle i fodboldverdenen, er det nu gået op for ham, at han er havnet det helt rigtige sted, lyder det fra hovedpersonen selv.
– Jeg er en rigtig passioneret fodboldgut, der altid har haft med fodbold at gøre. Jeg tog en uddannelse ved siden af. Jeg tror kun, at jeg fik min kandidat på CBS (Copenhagen Business School, red), fordi jeg kunne skrive en masser om fodbold. Alle mine opgaver var fodboldrelateret, og ellers tror jeg aldrig, at jeg havde fået den (min kandidat, red)
– Jeg brænder for fodbold, og jeg brænder også for ledelse. Jeg havde gang i en beskeden trænerkarriere og troede jeg skulle være Superliga-træner, men jeg har altid kigget tilbage og tænkt, at det lige præcis er sportslig leder, hvor jeg har fundet mig til rette.
Det er da også en mand, der kender FC København bedre end de fleste, da han siden 2008 har været ansvarlig for udviklingen af klubbens talentafdeling. Et kendskab, som han har tænkt sig at bruge til sin fordel i sin nye rolle som sportsdirektør.
– Jeg kender alle kroge i denne her klub. Jeg kender kulturen, og jeg ved, hvad det er for nogle ambitioner, vi har. Jeg ved, hvad det er for nogle ting, vi går op i, og hvad der betyder noget for denne her klub, vores fans og for byen. Jeg synes, at jeg har et grundlæggende kendskab til vores klub, som jeg tror er ret vigtigt.
Det er da langt fra kun Sune Smith Nielsen selv, der er glad for at aftalen er kommet i hus. Det samme er FC København, der mener, at han er en af landets største fodboldkapaciteter. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Dansk træner færdig ved VM
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT