– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

Stig Tøftings ageren i Viaplay-studiet i kølvandet på derbyet høster roser fra David Boysen og Rajko Lekic i Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’.



Et højdramatisk derby mellem FC København og Brøndby stjal alle overskrifter søndag og har ligeledes gjort det mandag.

For FCK-målmand Diant Ramaj kvajede sig efter slutfløjt, hvor han nikkede Thomas Mikkelsen en skalle og fik rødt kort. Siden er han blevet politianmeldt.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ giver David Boysen og Rajko Lekic deres besyv med, og de er ikke synderligt begejstrede for FCK-keeperen.

Til gengæld er de begge utroligt begejstrede for Stig Tøftings ageren i Viaplay-studiet, da situationen blev vendt og drejet på TV. Her lagde “Tøffe” vægt på, at han ikke kunne stå på TV og sige, at han kunne tage afstand fra det, og man ikke skal gøre det, for han har engang selv nikket en person en skalle, hvilket kostede en tur i brummen.

Rajko Lekic starter med at rose “Plæneklipperen”.

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting. Lad mig lige starte med at sige, hvad Gravesen udtalte, da han skulle sige noget om situationen. Han starter med at sige, at “det er helt ad helvede til, og det kan man ikke tillade sig.”. Og det kan man heller ikke.

– Tøfting siger: “Hvad fanden kan jeg stå og sige her? Jeg har også nikket en skalle og fået en fængselsdom, så jeg skal ikke belære folk omkring det ene og andet. Jeg kan bare stå og sige, at det ikke er okay, og det er det selvfølgelig ikke”.

David Boysen stemmer i og fortsætter:

– Tøfting kan kun sige, at man kan håbe, at han lærer af sine fejl. Han kan ikke gå andre veje. Sådan er det. Når man har lavet nogle fejl i sit liv, så tager man konsekvenserne. Det, vi rigtig godt kan lide, er, at Tøfting bare står og er hudløs ærlig og siger, at han ikke kan udtale sig om det her, når han selv bor i et glashus, lige når det kommer til det her emne.

– Respekt til Tøfting, slår Boysen fast i ‘Trash Talk’.

Du kan høre hele programmet herunder.





LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie