– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

Stig Tøftings ageren i Viaplay-studiet i kølvandet på derbyet høster roser fra David Boysen og Rajko Lekic i Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’.



Et højdramatisk derby mellem FC København og Brøndby stjal alle overskrifter søndag og har ligeledes gjort det mandag.

For FCK-målmand Diant Ramaj kvajede sig efter slutfløjt, hvor han nikkede Thomas Mikkelsen en skalle og fik rødt kort. Siden er han blevet politianmeldt.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ giver David Boysen og Rajko Lekic deres besyv med, og de er ikke synderligt begejstrede for FCK-keeperen.

Til gengæld er de begge utroligt begejstrede for Stig Tøftings ageren i Viaplay-studiet, da situationen blev vendt og drejet på TV. Her lagde “Tøffe” vægt på, at han ikke kunne stå på TV og sige, at han kunne tage afstand fra det, og man ikke skal gøre det, for han har engang selv nikket en person en skalle, hvilket kostede en tur i brummen.

Rajko Lekic starter med at rose “Plæneklipperen”.

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting. Lad mig lige starte med at sige, hvad Gravesen udtalte, da han skulle sige noget om situationen. Han starter med at sige, at “det er helt ad helvede til, og det kan man ikke tillade sig.”. Og det kan man heller ikke.

– Tøfting siger: “Hvad fanden kan jeg stå og sige her? Jeg har også nikket en skalle og fået en fængselsdom, så jeg skal ikke belære folk omkring det ene og andet. Jeg kan bare stå og sige, at det ikke er okay, og det er det selvfølgelig ikke”.

David Boysen stemmer i og fortsætter:

– Tøfting kan kun sige, at man kan håbe, at han lærer af sine fejl. Han kan ikke gå andre veje. Sådan er det. Når man har lavet nogle fejl i sit liv, så tager man konsekvenserne. Det, vi rigtig godt kan lide, er, at Tøfting bare står og er hudløs ærlig og siger, at han ikke kan udtale sig om det her, når han selv bor i et glashus, lige når det kommer til det her emne.

– Respekt til Tøfting, slår Boysen fast i ‘Trash Talk’.

Du kan høre hele programmet herunder.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring