Et højdramatisk derby mellem FC København og Brøndby stjal alle overskrifter søndag og har ligeledes gjort det mandag.
For FCK-målmand Diant Ramaj kvajede sig efter slutfløjt, hvor han nikkede Thomas Mikkelsen en skalle og fik rødt kort. Siden er han blevet politianmeldt.
I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ giver David Boysen og Rajko Lekic deres besyv med, og de er ikke synderligt begejstrede for FCK-keeperen.
Til gengæld er de begge utroligt begejstrede for Stig Tøftings ageren i Viaplay-studiet, da situationen blev vendt og drejet på TV. Her lagde “Tøffe” vægt på, at han ikke kunne stå på TV og sige, at han kunne tage afstand fra det, og man ikke skal gøre det, for han har engang selv nikket en person en skalle, hvilket kostede en tur i brummen.
Rajko Lekic starter med at rose “Plæneklipperen”.
– Jeg er kæmpe fan af Tøfting. Lad mig lige starte med at sige, hvad Gravesen udtalte, da han skulle sige noget om situationen. Han starter med at sige, at “det er helt ad helvede til, og det kan man ikke tillade sig.”. Og det kan man heller ikke.
– Tøfting siger: “Hvad fanden kan jeg stå og sige her? Jeg har også nikket en skalle og fået en fængselsdom, så jeg skal ikke belære folk omkring det ene og andet. Jeg kan bare stå og sige, at det ikke er okay, og det er det selvfølgelig ikke”.
David Boysen stemmer i og fortsætter:
– Tøfting kan kun sige, at man kan håbe, at han lærer af sine fejl. Han kan ikke gå andre veje. Sådan er det. Når man har lavet nogle fejl i sit liv, så tager man konsekvenserne. Det, vi rigtig godt kan lide, er, at Tøfting bare står og er hudløs ærlig og siger, at han ikke kan udtale sig om det her, når han selv bor i et glashus, lige når det kommer til det her emne.
– Respekt til Tøfting, slår Boysen fast i ‘Trash Talk’.
Du kan høre hele programmet herunder.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE