– Jeg følte mig som træningsspiller i Brøndby

Ludwig Vraa sætter nu ord på sit exit fra Brøndby, hvor han aldrig nåede at få sin førsteholdsdebut, men efterfølgende har han hurtigt fået stor succes.



I årevis knoklede han med alt, hvad han havde, for at få et gennembrud for Brøndby.

Ludwig Vraa tog turen op gennem klubbens ungdomsafdeling og endte også i førsteholdstruppen.

Her jagtede han drømmen om det store gennembrud og chancen for at spille på Brøndby Stadion, men det blev til nul minutter.

Allerede i vinter fik han chancen for at afsøge sine muligheder for at finde en ny klub, men det gav ikke pote, og derfor måtte den unge forsvarsspiller vente til kontraktudløbet denne sommer, hvorefter han så skiftede til Grazer AK i den østrigske Bundesliga.

– Det var ikke sjovt at sige farvel til Brøndby. Jeg havde haft nogle andre forhåbninger om, hvordan min fremtid skulle være i klubben. Det er ikke altid sådan, det går i fodbold. Det har jeg det okay med og er indforstået med. Sådan var det. Der var lidt forskellige ting oppe at vende, men jeg føler, at jeg er endt det rigtige sted, siger han i et interview til Tipsbladet og uddyber:

– Selvfølgelig var det ikke sjovt. Nogle gange følte jeg, at jeg bare kom ind for at være en træningsspiller. Jeg føler, at jeg fik accepteret det. Jeg gjorde mit bedste hver dag for at overbevise trænerne, men det var åbenbart ikke nok. Det har jeg egentlig fuld respekt for, men samtidigt var det så ikke det rigtige sted for mig at slå igennem.

Stor succes i Østrig

Mange unge danskere er i de senere år taget til østrigsk fodbold, hvorfra deres karriere har fået fart over feltet. Det gælder også for Ludwig Vraa, der har fået spilletid i samtlige kampe for sin klub i denne sæson.

– Jeg var dernede, inden jeg skiftede, hvor jeg prøvetrænede, sådan at vi kunne se hinanden an. Efter den uge var jeg meget overbevist om, at det var det rette sted for mig. De var også godt tilfredse med, hvad jeg havde leveret. Så det blev hurtigt et match, hvor vi fik det hele på plads.

– Det har været dejligt, det er en fed liga, og jeg har meget at lære endnu. Jeg er kommet til et mindre hold, som også sidste år var to point over stregen, så det vidste jeg godt, da jeg kom derned – at jeg virkelig kan udvikle mit forsvarsspil, fordi vi ikke altid dominerer på bolden, hvilket er ekstremt vigtigt, når jeg er midterforsvarer.

Modsat den sidste tid i Brøndby mærker han nu, at det hårde arbejde betaler sig, men der skal snart også lægges på uden for banen.

– Det betyder alt. Det er, hvad man stræber efter hver dag med hård træning i flere år nu, så det er rart at komme et sted hen, hvor de virkelig tror på én, har en plan og udviser stor tillid til mig. Det var 100 procent også en af grundene til, at jeg skiftede derned – at der var en meget klar plan.

– Jeg har aldrig haft tysk før, så det er sjovt, det bliver bragt op. Jeg har lige fået en besked om, at alle os, der ikke kan det, skal starte på det. Det skal nok blive godt at lære, så man også kan involvere sig i hverdagssnakken. Det kommer med garanti til at gøre det lettere at være dernede, fortæller stopperen med et smil.

Nu er han med på U21-landsholdet

Den tidligere Brøndby-spiller har spillet på flere af ungdomslandsholdene, men efter sit skifte til Grazer fik han pludselig et opkald fra Lars Knudsen, der ville have ham med på U21-landsholdet.

– Det var utroligt fedt. Jeg følte bare, at det var en bekræftelse på, at det var det rigtige skifte for mig. Jeg er kommet ned og har fået spilletid, hvilket allerede har udviklet mig meget, i og med at det også er voksenfodbold, hvor jeg ikke lige slog igennem på førsteholdet som 18-årig. Så det betød meget, at jeg kom ned for at spille, hvilket også er noget, trænerne her kigger på.

Ludwig Vraa har endnu sin debut til gode på U21-landsholdet, men kan få den i denne landsholdstermin, hvor han møder Belgien og Østrig.






Silas Andersen INTERVIEW

Bekræfter bud fra FC København: Det var fedt!

Gravesen ellevild: Dansker kan lave kæmpeskifte

Ikke sket i 47 år: Jeg har kun oplevet det mod FCK

Skriver historie: Brøndby-angriber i chok

‘Skrid herfra – jeg vil aldrig se dig igen!’

Nu taler Holger Rune efter skuffende exit

Voldsomme tal! Tager drastisk metode i brug

Kæmpe drama: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Thorup får gigantisk aftale i ny klub

Superliga-stjerne afslører forhandlinger

Mikael Anderson-spekulation passer ikke

Afsløring: Uhre åben for SL-retur – Brøndby lurer

– Det er forfærdeligt



TOPNYHED

Bardghji er blevet tætte venner med Barca-stjerne

Tordner mod klub: Jeg kan dø når som helst

Fælder dom over Eriksen: – Det tror jeg ikke på

Dansk stjerne i svøb: Hold op han kan blive god!

Nu er hans værdi eksploderet

Højlund forstod ingenting: ‘Har jeg ikke set før’



TOPNYHED

Christian Eriksen glad: ‘Gjort til syndebuk’

– Grækerne kommer med en kontramaskine

Åh nej: Superliga-spiller river korsbåndet over

Kasper Dolberg på vej tilbage

Brian Riemer indkalder ny spiller

Afsløring: FCK tilbyder Lerager kort forlængelse

Kæmpeklub hylder Superliga-stjerne

Nyt bøvl med stadion? Kan koste op til 45 mio.

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Skæbnekamp mod Danmark: Så skal han fyres!

Rune gik amok: ‘Fuck jer’

Roy Keane: Ham skal United hente som ny træner

Kun 50 minutter på banen – nu hyldes Poulsen



HELT VILDT

Kongen af Sydfrankrig: ‘Alle elsker ham!’

Fantastisk nyt for Thomas Frank

Dødstrusler under drama: ‘Grænseoverskridende’

Pogacar fremhæver dansk stortalent

Stjerne siger ja til FC Barcelona

Uhyre meget på spil

Ekspert: Vi bliver kørt over af Danmark

Hylder Brøndby-transfer: ‘En af landets bedste’

Supercomputer: Den er hjemme, Danmark!

Peger på dansk supertalent: Han er dark horse

Færøerne tangerer historie – ydmyger Montenegro

Tidligere Brøndby-træner kritiserer Amorim

Danmark tæver Belarus i imponerende landskamp

Profil vil forlænge – vil vinde Superligaen

Overgået af juveler fra Horsens og Madrid

Brian Riemer forklarer udskiftning af Froholdt

Dansker har taget stor beslutning

Kritiserer egne fans: ‘Hvad mere kan man give?’

Hylder Rasmus Højlund: ‘Han ser glad ud’

Brian Riemer: ‘Det er super ærgerligt’

Lilleput kan nette i Sinsheim

– Vi vidste godt, at vi er bedre end dem

Skotland vinder – kan ende i en gyser mod Danmark