– Jeg følte mig som træningsspiller i Brøndby

Ludwig Vraa sætter nu ord på sit exit fra Brøndby, hvor han aldrig nåede at få sin førsteholdsdebut, men efterfølgende har han hurtigt fået stor succes.



I årevis knoklede han med alt, hvad han havde, for at få et gennembrud for Brøndby.

Ludwig Vraa tog turen op gennem klubbens ungdomsafdeling og endte også i førsteholdstruppen.

Her jagtede han drømmen om det store gennembrud og chancen for at spille på Brøndby Stadion, men det blev til nul minutter.

Allerede i vinter fik han chancen for at afsøge sine muligheder for at finde en ny klub, men det gav ikke pote, og derfor måtte den unge forsvarsspiller vente til kontraktudløbet denne sommer, hvorefter han så skiftede til Grazer AK i den østrigske Bundesliga.

– Det var ikke sjovt at sige farvel til Brøndby. Jeg havde haft nogle andre forhåbninger om, hvordan min fremtid skulle være i klubben. Det er ikke altid sådan, det går i fodbold. Det har jeg det okay med og er indforstået med. Sådan var det. Der var lidt forskellige ting oppe at vende, men jeg føler, at jeg er endt det rigtige sted, siger han i et interview til Tipsbladet og uddyber:

– Selvfølgelig var det ikke sjovt. Nogle gange følte jeg, at jeg bare kom ind for at være en træningsspiller. Jeg føler, at jeg fik accepteret det. Jeg gjorde mit bedste hver dag for at overbevise trænerne, men det var åbenbart ikke nok. Det har jeg egentlig fuld respekt for, men samtidigt var det så ikke det rigtige sted for mig at slå igennem.

Stor succes i Østrig

Mange unge danskere er i de senere år taget til østrigsk fodbold, hvorfra deres karriere har fået fart over feltet. Det gælder også for Ludwig Vraa, der har fået spilletid i samtlige kampe for sin klub i denne sæson.

– Jeg var dernede, inden jeg skiftede, hvor jeg prøvetrænede, sådan at vi kunne se hinanden an. Efter den uge var jeg meget overbevist om, at det var det rette sted for mig. De var også godt tilfredse med, hvad jeg havde leveret. Så det blev hurtigt et match, hvor vi fik det hele på plads.

– Det har været dejligt, det er en fed liga, og jeg har meget at lære endnu. Jeg er kommet til et mindre hold, som også sidste år var to point over stregen, så det vidste jeg godt, da jeg kom derned – at jeg virkelig kan udvikle mit forsvarsspil, fordi vi ikke altid dominerer på bolden, hvilket er ekstremt vigtigt, når jeg er midterforsvarer.

Modsat den sidste tid i Brøndby mærker han nu, at det hårde arbejde betaler sig, men der skal snart også lægges på uden for banen.

– Det betyder alt. Det er, hvad man stræber efter hver dag med hård træning i flere år nu, så det er rart at komme et sted hen, hvor de virkelig tror på én, har en plan og udviser stor tillid til mig. Det var 100 procent også en af grundene til, at jeg skiftede derned – at der var en meget klar plan.

– Jeg har aldrig haft tysk før, så det er sjovt, det bliver bragt op. Jeg har lige fået en besked om, at alle os, der ikke kan det, skal starte på det. Det skal nok blive godt at lære, så man også kan involvere sig i hverdagssnakken. Det kommer med garanti til at gøre det lettere at være dernede, fortæller stopperen med et smil.

Nu er han med på U21-landsholdet

Den tidligere Brøndby-spiller har spillet på flere af ungdomslandsholdene, men efter sit skifte til Grazer fik han pludselig et opkald fra Lars Knudsen, der ville have ham med på U21-landsholdet.

– Det var utroligt fedt. Jeg følte bare, at det var en bekræftelse på, at det var det rigtige skifte for mig. Jeg er kommet ned og har fået spilletid, hvilket allerede har udviklet mig meget, i og med at det også er voksenfodbold, hvor jeg ikke lige slog igennem på førsteholdet som 18-årig. Så det betød meget, at jeg kom ned for at spille, hvilket også er noget, trænerne her kigger på.

Ludwig Vraa har endnu sin debut til gode på U21-landsholdet, men kan få den i denne landsholdstermin, hvor han møder Belgien og Østrig.





Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

‘Det kommer aldrig til at ske’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil undgå Bendtner-stunt

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

– Vi er pressede

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ