– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Mads Junker kan godt se Benjamin Nygren passe ind i FC København.



Benjamin Nygren har gang i sin bedste sæson for FC Nordsjælland, men meget tyder på, at Farum-klubben skal nyde ham, så længe det varer.

For kontrakten udløber ved årsskiftet, så hvis FC Nordsjælland skal tjene penge på ham, skal han sælges til sommer – medmindre han forlænger, hvilket virker usandsynligt.

Pilen peger nok mod udlandet, men TV 2-ekspert Mads Junker kan godt se ham fortsætte i dansk fodbold, særligt i FC København som afløser for Jordan Larsson. Det siger han i forbindelse med TV 2’s dækning af Brøndby – FC Nordsjælland fredag aften.

– Jeg kan godt se ham blive i Superligaen. Der er et skridt op i forhold til nogle af de klubber, der er i toppen, hvor han også med kendskabet til ligaen kan gøre en forskel.

– Jeg kan godt se ham spille i stort set alle de klubber, der er der. Nu har han bygget så meget på, at vi kan regne med stabile præstationer fra ham. Nu bygger han også målene på. Det er klart, at et hattrick flytter noget, og nu er han på 12 mål, som er ret pænt for en, der ikke er spidsangriber, siger Junker og fortsætter:

– Når jeg kan se en Jordan Larsson ligge på den højrekant i FCK, kan jeg da godt se en anden svensker i Nygren spille der.

Benjamin Nygren scorede hattrick mod Randers for nylig, men han kunne ikke finde netmaskerne fredag mod Brøndby.

Han har dog gennemgået en spændende udvikling i sin tid i Danmark, som nu har varet mere end tre år. Mads Junker ser i hvert fald, at han er en anden spiller nu, end han var dengang.

– Han er en spiller, som er blevet mere moden, fordi han er blevet mere stabil i sine præstationer. Da han kom til FC Nordsjælland, kunne man se, hvad han indeholdte, men det var ret få kampe, man så det i. I første omgang var han for mig en helt oplagt afløser for Marcus Ingvartsen, for de kunne meget af det samme.

– Han har udviklet sig til at blive en bedre central offensiv midtbanespiller, end den angriber han var i starten. Nu bygger han mål på udover at være et bindeled oppe foran. Han har taget nogle store skridt i forhold til både at være målfarlig, men også være en holdspiller, siger Junker.

I snakken forholder han sig også til, om Nygren skal til udlandet, hvor han råder ham til at blive rigtig god til én spidskompetence.

Benjamin Nygren fik for nylig også sin landsholdsdebut for det svenske landshold.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde