BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme.
Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe.
18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.
Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.
– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.
– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:
– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.
Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen.
Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.
– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.
– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.
Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt.
Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
INTERVIEW