BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme.
Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe.
18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.
Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.
– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.
– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:
– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.
Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen.
Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.
– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.
– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.
Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt.
Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Bo Svensson favorit til stort job
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Voldsomt transferønske til FCK
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Ajax skraber bunden i Champions League
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG