Jesper Sørensen imponeret: Han har overrasket mig

Clement Bischoff er ved at få sit store Brøndby-gennembrud efter en fremragende sæsonstart, og cheftræner Jesper Sørensen indrømmer, at han ikke havde regnet med, at den 18-årige teknikker havde gjort det så godt.



BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme. 

Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe. 

18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.

Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.

– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.

– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

265128

Clement Bischoff med en af mange offensive aktioner mod Viborg i sæsonåbneren. Foto: Alamy

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.

Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen. 

Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.

– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.

– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.

Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt. 

Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.





LIVE: To Real Madrid-transfers på plads




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Stor profil glad for Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova