Jesper Sørensen imponeret: Han har overrasket mig

Clement Bischoff er ved at få sit store Brøndby-gennembrud efter en fremragende sæsonstart, og cheftræner Jesper Sørensen indrømmer, at han ikke havde regnet med, at den 18-årige teknikker havde gjort det så godt.



BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme. 

Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe. 

18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.

Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.

– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.

– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

265128

Clement Bischoff med en af mange offensive aktioner mod Viborg i sæsonåbneren. Foto: Alamy

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.

Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen. 

Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.

– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.

– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.

Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt. 

Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain