Jesper Sørensen imponeret: Han har overrasket mig

Clement Bischoff er ved at få sit store Brøndby-gennembrud efter en fremragende sæsonstart, og cheftræner Jesper Sørensen indrømmer, at han ikke havde regnet med, at den 18-årige teknikker havde gjort det så godt.



BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme. 

Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe. 

18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.

Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.

– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.

– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

265128

Clement Bischoff med en af mange offensive aktioner mod Viborg i sæsonåbneren. Foto: Alamy

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.

Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen. 

Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.

– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.

– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.

Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt. 

Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub