Jesper Sørensen imponeret: Han har overrasket mig

Clement Bischoff er ved at få sit store Brøndby-gennembrud efter en fremragende sæsonstart, og cheftræner Jesper Sørensen indrømmer, at han ikke havde regnet med, at den 18-årige teknikker havde gjort det så godt.



BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme. 

Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe. 

18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.

Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.

– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.

– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

265128

Clement Bischoff med en af mange offensive aktioner mod Viborg i sæsonåbneren. Foto: Alamy

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.

Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen. 

Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.

– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.

– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.

Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt. 

Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Det var en skuffelse

LIVE: FC København – Viborg FF

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nægtet Brøndby-skifte

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Forventer kæmpe jobtilbud

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Thomas Frank fyret

Dansk målsluger skifter til topklub



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi