Jesper Sørensen imponeret: Han har overrasket mig

Clement Bischoff er ved at få sit store Brøndby-gennembrud efter en fremragende sæsonstart, og cheftræner Jesper Sørensen indrømmer, at han ikke havde regnet med, at den 18-årige teknikker havde gjort det så godt.



BRØNDBY (Tipsbladet): I hver eneste sæson er der unge spillere, som pludselig dukker op og cementerer deres plads på højeste niveau herhjemme. 

Sådan en spiller er Clement Bischoff, der har taget Brøndby med storm i sæsonens første kampe. 

18-årige Bischoff var nærmest på alles læber efter sin man of the match-præstation mod Viborg, hvor han kvitterede med et mål i sin første start for klubben. Bischoff var så dominerende på venstre wingback, at han nemt kunne have tegnet sig for nogle assists også. Siden har han bare bygget på, og lige nu er han en af dem, man kigger mod, når Brøndby er i angreb.

Det har i sandhed været en succeshistorie, og klubbens cheftræner Jesper Sørensen indrømmer også overfor Tipsbladet, at han er overrasket over, at Bischoff har gjort det så godt i forhold til hans alder og manglende erfaring.

– Ja, selvfølgelig. Der er jo grænser for, hvor meget man kan forvente og regne med fra spillere, der ikke har spillet før. Han har levet op til forventningerne og mere endda. Han har været undervejs, specielt i foråret, hvor han ikke fik så meget kamptid, men trænede virkelig godt.

– Han har virkelig været fin fra starten i vores opstart og grebet den mulighed, der kom, og gjort det rigtig godt på en position, jeg er sikker på, han selv er enig i, ikke er hans favoritposition, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Jeg havde troet, at han kunne markere sig, men hans præstationer har alligevel været stabile, og det er det, der kan være svært nogle gange, når man ikke er vant til at spille. Det er fair nok, man har gode momenter, men det har været langt mere end det.

265128

Clement Bischoff med en af mange offensive aktioner mod Viborg i sæsonåbneren. Foto: Alamy

Clement Bischoff er af natur mere offensivt præget end positionen som wingback tillader, og man kan da også se, at Bischoffs forcer i større grad er i det offensive end det defensive.

Brøndby-kometen er det ultimative førstevalg lige nu på venstre wingback, men en af forklaringerne er også, at sidste sæsons store åbenbaring, Marko Divkovic, døjer med skadesproblemer og har gjort det hele sæsonen. 

Når kroaten kommer tilbage, kan der opstå et luksusproblem for Jesper Sørensen, som dog vælger at tage den positive kasket på.

– Det bliver en konkurrencesituation mellem to dygtige spillere, hvor vi også ved, at der skal bruges mange ressourcer, fordi vi har en hel del kampe nu her og forhåbentlig endnu flere fremad.

– Så det bliver, hvem vi møder, hvordan vi spiller, og hvordan de præsterer, der kommer til at afgøre, hvem der starter på dagen, og det er ikke dårligt at have noget godt at starte med og godt at slutte med.

Jesper Sørensen indrømmer, at Clement Bischoff med sin stærke sæsonstart har en fordel i den konkurrencesituation, men at han ved, hvad Divkovic står for, når han er på sit bedste, hvilket kun er positivt. 

Clement Bischoff får søndag mulighed for at bygge videre på den stærke sæsonstart, når han og Brøndby gæster Lyngby.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Tæt på utrolig kamprekord

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’