Spillerbudget: OB går all-in med tunge millionkøb

Der er allerede skiftet ud på centrale poster i OB i løbet af efteråret, og nu skal en heftig januar-satsning give pote.



OB kommer ud af 2023 med et fornuftigt overskud på fodboldafdelingen efter salget af Yankuba Minteh.

Men kan fynboerne finde flere af den type stortalenter, og hvornår knækker man koden til at købt de stærke, erfarne profiler ind, der kan give det Top 6-slutspil, spillerbudgettet dikterer, at OB skal kvalificere sig til?

Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.

ODENSE BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 60

Transfervinduet januar 2024
Køb: 14,3
Salg: 2,5
Dyreste nye spiller: James Gomez, købt for 7,5 millioner kroner i Sparta Prag

Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 62,8
Afskrivninger transfers: 7,9
Årsresultat: -4,4

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Spillerbudgettet: 60 millioner kroner
OB har Superligaens sjettestørste spillerbudget med stor afstand op til AGF og FC Nordsjælland, og også stor afstand ned til klubber som Viborg, Silkeborg og Randers FC.

Fynboerne bruger faktisk mange penge på spillere, det er ikke noget discount-cirkus, der er gang i i Odense.

Den store udfordring har vist sig at være at få værdi for pengene – OB er måske den klub med færrest virkelig store transfer-pletskud overhovedet i Superligaen gennem et årti, især set i forhold til budgettet. Det bider hårdt.

Med januars købt af James Gomez og målmanden Viljar Myhra går man virkelig all-in på at have fundet løsningerne her og nu, også i lyset af afskeden med flere af sidste sommers større tilførsler.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Måske med et let forhøjet budget, måske ikke. Det vigtigste er at begynde at ramme plet oftere på de spillere, der bliver hentet ind.

Analyse
For stor til, at kravene ikke automatisk er tårnhøje.

For lille til, at man kan følge med de store klubber med ejere, der konsekvent er investeringsvillige.

Det har vist sig at være en svær position at ligge i for OB, præcis som det var for nu nedrykkede AaB i 1. Division.

Man er så stor, at forventningerne er tårnhøje, men stadig så sårbar, at det kun kræver én overpræstation af et mindre hold, før man er i knibe.

På transfermarkedet har man haft mest tilfælles med klubberne under sig i det økonomiske hierarki.

Og det har vist sig at være enormt svært for OB at bryde ud af en cyklus, hvor man er nødt til at betale mere for spillerne end de mindre konkurrenter, samtidig med at man bare alt for sjældent rammer uopdagede stjerner a la Elias Achouri, Nicolai Vallys og Mads Kikkenborg, for bare at nævne nogle få.

Flere ledere og trænere har forsøgt at bryde den cyklus, og det nærmer sig meget hastigt, at Björn Wesström skal knække koden for OB, med mindre han ligesom forgængerne gennem mere end ti år må give fortabt.

Nu forsøger man benhårdt via købet af James Gomez, der i perioder var forrygende for AC Horsens, og den erfarne Strømsgodset-målmand Viljar Myhra.

Det skal simpelthen være nu for OB, der virkelig har investeret tungt i Superliga-truppen og nu skal på afstand af nedrykningsstregen og mod nye eventyr oppe i bedste halvdel af tabellen.

SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

‘Det er tæt på uforklarligt’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Chokpris på Victor Froholdt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

‘Jeg er fucking irriteret’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Dansk drømmehug i Serie A

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Henter kæmpe Superliga-flop

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’