Spillerbudget: OB går all-in med tunge millionkøb

Der er allerede skiftet ud på centrale poster i OB i løbet af efteråret, og nu skal en heftig januar-satsning give pote.



OB kommer ud af 2023 med et fornuftigt overskud på fodboldafdelingen efter salget af Yankuba Minteh.

Men kan fynboerne finde flere af den type stortalenter, og hvornår knækker man koden til at købt de stærke, erfarne profiler ind, der kan give det Top 6-slutspil, spillerbudgettet dikterer, at OB skal kvalificere sig til?

Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.

ODENSE BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 60

Transfervinduet januar 2024
Køb: 14,3
Salg: 2,5
Dyreste nye spiller: James Gomez, købt for 7,5 millioner kroner i Sparta Prag

Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 62,8
Afskrivninger transfers: 7,9
Årsresultat: -4,4

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Spillerbudgettet: 60 millioner kroner
OB har Superligaens sjettestørste spillerbudget med stor afstand op til AGF og FC Nordsjælland, og også stor afstand ned til klubber som Viborg, Silkeborg og Randers FC.

Fynboerne bruger faktisk mange penge på spillere, det er ikke noget discount-cirkus, der er gang i i Odense.

Den store udfordring har vist sig at være at få værdi for pengene – OB er måske den klub med færrest virkelig store transfer-pletskud overhovedet i Superligaen gennem et årti, især set i forhold til budgettet. Det bider hårdt.

Med januars købt af James Gomez og målmanden Viljar Myhra går man virkelig all-in på at have fundet løsningerne her og nu, også i lyset af afskeden med flere af sidste sommers større tilførsler.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Måske med et let forhøjet budget, måske ikke. Det vigtigste er at begynde at ramme plet oftere på de spillere, der bliver hentet ind.

Analyse
For stor til, at kravene ikke automatisk er tårnhøje.

For lille til, at man kan følge med de store klubber med ejere, der konsekvent er investeringsvillige.

Det har vist sig at være en svær position at ligge i for OB, præcis som det var for nu nedrykkede AaB i 1. Division.

Man er så stor, at forventningerne er tårnhøje, men stadig så sårbar, at det kun kræver én overpræstation af et mindre hold, før man er i knibe.

På transfermarkedet har man haft mest tilfælles med klubberne under sig i det økonomiske hierarki.

Og det har vist sig at være enormt svært for OB at bryde ud af en cyklus, hvor man er nødt til at betale mere for spillerne end de mindre konkurrenter, samtidig med at man bare alt for sjældent rammer uopdagede stjerner a la Elias Achouri, Nicolai Vallys og Mads Kikkenborg, for bare at nævne nogle få.

Flere ledere og trænere har forsøgt at bryde den cyklus, og det nærmer sig meget hastigt, at Björn Wesström skal knække koden for OB, med mindre han ligesom forgængerne gennem mere end ti år må give fortabt.

Nu forsøger man benhårdt via købet af James Gomez, der i perioder var forrygende for AC Horsens, og den erfarne Strømsgodset-målmand Viljar Myhra.

Det skal simpelthen være nu for OB, der virkelig har investeret tungt i Superliga-truppen og nu skal på afstand af nedrykningsstregen og mod nye eventyr oppe i bedste halvdel af tabellen.

SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Viaplay deler stor nyhed

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klubber holder øje med AaB-profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Bournemouth knækker Liverpool

Mere aktivitet på vej i FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse