Johan Lange svarer igen på Seiers kritik: FCK har aldrig stået bedre

FC Københavns tidligere tekniske direktør Johan Lange kan slet ikke følge den kritik, som storaktionær Lars Seier Christensen har givet.



Kritikken har på det seneste været hård fra Parken Sport & Entertainment-storaktionær Lars Seier Christensen, som har peget på, at selskabets fodboldklub FC København har meget at rette op på.

Forud for denne sæson skiftede Johan Lange tilværelsen som teknisk direktør i FCK ud med jobbet som sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa. Han har svært ved at forstå de udtalelser, som Seier er kommet med, gør han klart i et interview med B.T.

Læs også:FCK-storaktionær lægger sig ned: FCM er Danmarks mest veldrevne klub

– En ting er at påstå, at FCK er gået i stå. Men når man kigger på FC Københavns maskinrum, så har du en talentafdeling, som aldrig nogensinde har stået bedre, end den gør lige nu, siger han og fortsætter:

– Der er en scoutingafdeling, som de sidste tre-fire år har fundet spillere, som i sommeren 2019 blev solgt for et markant trecifret millionbeløb. Jeg bliver personligt indigneret på deres vegne over, at de skal læse, at organisationen er gået i stå, lyder det fra Johan Lange, som kalder meldingen fra Seier som et malplaceret spark mod fortiden.

Læs også:Lars Seier købte FCK-aktier foran hedgefond: De blev ret irriterede

Lange peger desuden på, at hvis det er at gå i stå, hvis man en kvartfinale samt en sølvmedalje i et 2020 med resultater under niveau er at gå i stå, så er det voldsomme forventninger at have til FCK, når de samtidig har vundet mesterskabet i tre af de fire tidligere sæsoner.

Johan Lange giver desuden også lidt tilbage til bestyrelsen og topledelsen, da han bemærker, at FCM med deres deltagelse i Champions League har brugt de mange millioner i præmiepenge på videreudvikling af klubbens stadion, træningsanlæg og faciliteter. Det mener han står i kontrast til den måde, man valgte at formidle FCK’s deltagelse i europæisk fodbold.

Læs også:Lars Seier dukkede op til FCK-træning med en klar besked til spillerne
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
Læs også:Zanka-interview: Der var ikke brug for én, der råbte, skreg og kritiserede




LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!