Brøndby-tilhængernes våde drøm er meget tæt på at gå i opfyldelse, da klubben meldes enig med Daniel Wass om en treårig aftale.
Dermed vender landsholdsspilleren retur til den københavnske Vestegn, hvor han kickstartede fodboldkarrieren for 11 år siden. Daniel Wass er endnu ikke officielt blevet præsenteret i klubben, men derfor kan kendere af sporten godt juble.
– Det er en kæmpe stor transfer. Det er en landsholdsspiller vi taler om, som stadig har et højt niveau. Det skal vi huske, det er ikke en, der er ved at gå i stå. Han spiller stadig på et højt niveau, og han ved, at han stadig kan gøre sig gældende. Det er en af de gode transfers for Superligaen, som gør den meget mere interessant, siger TV3 Sports fodboldekspert, Allan Kuhn, til Tipsbladet.
Daniel Wass kommer til Brøndby fra Atletico Madrid, som hentede ham tilbage i januar. Opholdet i den spanske hovedstad endte langt fra som håbet, da danskeren blot noterede sig for én optræden i løbet af foråret. Nye forstærkninger er også kommet til klubben denne sommer, og derfor giver handlen god mening ifølge Allan Kuhn.
– Jeg kan godt forstå, at det sker nu. Han har formentlig fået af vide af træneren, at han ikke kommer til at spille særlig meget. Det er ikke nok for Wass. Han har sikkert også haft andre mulligheder, det vil ikke undre mig. Men det giver mening, og han har også en alder, hvor han stadig kan være med til at gøre en forskel. Det tror jeg, er meget vigtigt for Wass.
– Det sted hvor Brøndby er lige nu, så mangler de alle de gode spillere og alle dem der vil give alt for Brøndby. Derfor forstår jeg så godt dét her skifte. Det er så fornuftigt i forhold til også at få en hjem, der virkelig vil projektet, og vil hjælpe med at få Brøndby på ret køl rent resultatmæssigt.
I Valencia blev Daniel Wass brugt som central midtbanespiller, mens han i Atletico Madrid var udset en plads på højre back, som han også flere gange tidligere har spillet på landsholdet. Allan Kuhn kan derfor se mange positive perspektiver i den 33-årige dansker.
– Han kan godt spille ude på siden i 3-4-3, og det har han også gjort på landsholdet mange gange. Han kan også godt spille på den højre centrale midtbane i 4-3-3. Det kan han sagtens. Det har han klogskaben til og spilforståelsen. Han kan også spille en klassisk back, så han kommer nok til at ligge til højre på en eller anden måde. Det giver bare Brøndby mange flere muligheder, at man har sådan en kvalitetsspiller, som også rent mentalt kan gå ind og rykke det her hold.
Hvad er det han kan bidrage med hos Brøndby?
– Det er hans spil med bolden, hans tilstedeværelse og den måde han kan tage bolden til sig. Det er en stor fornyelse på standardsituationer, der kommer han til at være rigtig vigtig for dem. Og så det med at få en spiller hjem, der har prøvet så meget, gerne vil spille en masse kampe for at komme med til VM, det med at Brøndby betyder meget for ham. Derfor kommer han til at være en dominerende figur i Brøndby og Superligaen.
Er det ham Brøndby står og mangler?
– De skal selvfølgelig også kigge på en angriber. Det tror jeg også godt, at de ved. Carsten V. venter jo til, at der er muligheder som kan lade sig gøre indenfor deres økonomiske rammer. Sådan er det i Brøndby. Det er ikke FCK eller FCM, som bare går ud og betaler det, som en spiller skal koste. Så jeg synes, at det er super godt hentet af Brøndby, det må jeg sige. Jeg glæder mig virkelig meget til at se ham i Superligaen.
Foruden en lang ungdomskarriere i Brøndby spillede Daniel Wass for klubbens førstehold fra 2007 til 2011, hvor han noterede sig for knap 100 kampe ifølge Transfermarkt. Midtvejs var han udlejet til norske Fredrikstad, inden hans veje sendte ham til Benfica, Évian, Valencia og senest Atletico Madrid.
Nu peger alle pile i retning af et skifte til Brøndby IF, som har købt ham i Atletico Madrid for 13 millioner kroner. I Brøndby bliver han udstyret med en aftale for de kommende tre sæsoner.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
