Juelsgård selvtræner for at genfinde indlægget

Jesper Juelsgårds indlæg plejer at sidde lige i pandebrasken på Morten “Duncan” Rasmussen, men lørdag ramte han forbi igen og igen. Nu lover han at selvtræne for at finde de gode vibrationer igen.



FC Midtjylland tabte lørdag for anden uge i træk med 1-0. Superligaens førerhold var helt ved siden af sig selv i opgøret mod FC Nordsjælland, og venstre backen Jesper Juelsgård spillede sin vel nok dårligste kamp i denne sæson. Normalt sidder hans indlæg lige i Morten “Duncan” Rasmussens pandebrask, men lørdag skulle de dukke sig på tribunen, når Juelsgård lagde an til sende den ind foran mål.

– Jeg havde vel 10-20 indlæg i lørdags, hvor jeg ramte tribunen hver gang. Jeg aner ikke hvorfor, for jeg ved jo godt, at det er noget, jeg ellers godt kan finde ud af. Nu må jeg bruge et par dage på at lære at ramme den igen, og jeg kommer til at jagte the good feeling ved noget selvtræning de næste par dage, siger Jesper Juelsgård til tipsbladet.dk.

Efter to nederlag i træk er det nærliggende at spørge, om de er ved at få gummiben i Herning, men det mener Juelsgård nu ikke, der er tale om.

– Jeg vil ikke kalde det gummiben. Vi har lukket to mål ind i de seneste to kampe, og det er isoleret set okay, men vi har ikke fået scoret de mål, vi gerne ville, og vi har ikke haft det held og den dygtighed, vi tidligere har vist. Der var rigtig mange ting, der ikke fungerede i lørdags. Det tekniske niveau var rigtig lavt, og vi manglede lige den sidste aflevering som for eksempel mine indlæg. Vi kom egentlig til et par muligheder, men det blev ved lige ved og næsten.

– Det er svært at spille fejlfrit en hel sæson, og jeg kan ikke lige forklare, hvad der skete i folks hoveder i lørdags. Vi var der bare ikkke. Men der er stadig mange kampe endnu, og vi starter næste weekend med at jagte tre nye point.

På trods af nederlaget ligger FC Midtjylland stadig nummer ét i Superligaen, for AaB tabte også deres kamp mod SønderjyskE, og ydermere smed også FC København og Brøndby point i toppen.

– Vi fokuserer på os selv og ser ikke så meget på de andre hold. Vi går ind til hver kamp for at vinde og tænker først og fremmest på vores egne præstationer. Personligt bruger jeg ikke særlig meget tid på at studere de andres resultater, fastslår Juelsgård.

FC Midtjylland skal på søndag på besøg i Randers.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Kreativ transfer-løsning?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Dansker færdig i Galatasaray

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

– Jeg er stærkere end nogensinde



Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling



Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig