Kæmpe Brøndby-scoop: Han var en af ligaens bedste

Brøndby IF har landet en lang aftale med Jacob Rasmussen, som imponerede i hollandsk fodbold.



Fredag formiddag kunne Brøndby IF slukke tørsten hos klubbens mange transferhungrende fans.

Her blev centerforsvareren Jacob Rasmussen præsenteret på en aftale for de kommende fire sæsoner, og han har allerede tilsluttet sig sine nye holdkammerater på træningslejren i England.

Jacob Rasmussen drog som blot 17-årig fra Danmark og OB, hvor han skiftede til Schalke 04. Siden har han været forbi St. Pauli, Rosenborg BK og Empoli, inden Fiorentina valgte at satse på ham ved at betale 52 millioner kroner for ham i vinteren 2019.

Stopperens ophold i Fiorentina bød aldrig nogensinde på en førsteholdsdebut, da han blev sendt på flere forskellige lejeophold. Det mest succesfulde var hans to sæsoner i Vitesse Arnhem fra 2020 til 2022.

Her smadrede han Eredivisie og gav lovninger om en rigtig stor fodboldfremtid.

– Efter min mening var han en af de bedste spillere i den hollandske liga, men det gik bare ikke hos topklubben Feyenoord. Jeg ved ikke, hvad der skete i det sidste år. Men da han var i Vitesse, så gav hans spil lovninger om meget mere, siger Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse Arnhem tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.

Særligt hans store fysik og fremtoning på banen imponerede Sander Maassen van den Brink.

– Han er en stærk stopper, som også kan spille den ud bagfra. Han var også en af de spillere, som gav alt for holdet. Han spillede lidt som om, at han var anfører uden at være det, men han opførte sig bare sådan på banen. Han dirigerede hele tiden, og han gav aldrig op, siger journalisten og tilføjer, at han også er en dygtig boldspiller.

– Han laver ikke særlig mange fejl. Han er god med begge ben, og så spillede han primært i venstre side af forsvaret, hvor han kunne styre spillet med sin venstrefod.

Jacob_Rasmussen
Jacob Rasmussen bliver Brøndbys sjette midtstopper (Foto: Brøndby IF).

Særligt evnen med kuglen passer perfekt ind i Jesper Sørensen måde at tænke fodbold på, og dermed ligner han den optimale afløser for Frederik Winther, som tog retur til Augsburg efter sit lejemål.

Udover at være en leder og dominerende skikkelse på banen, så fortæller Sander Maassen van den Brink også, at han er en karakter uden for banen.

– Når man talte med ham før kampene, så var han altid afslappet og sjov. Han kan også godt tage en joke, men når det handler om fodbold, så er han altid meget seriøs. Han ønsker det bedste for sin klub. Det er meget typisk Jacob at være seriøs på banen, mens han udenfor banen er venlig og humørfyldt.

Jacob Rasmussen forlod sidste sommer Vitesse for igen at blive lejet ud, men denne gang var det til topholdet Feyenoord. Her lykkedes han ikke med at tage det næste skridt, men meget af forklaringen skal findes i, at David Hancko og Lutsharel Geertruida spillede en drømmesæson, hvilket ikke gav Arne Slot grund til at rokere i defensiven.

Det danske bolværk noterede sig blot for 12 førsteholdskampe i Feyenoord, som i sidste ende sikrede sig det hollandske mesterskab. Nu skal Jacob Rasmussen forsøge at spille metal til Brøndby, som han har underskrevet en fireårig aftale med.

Tipsbladet kan også afsløre, at Brøndby IF er detaljer fra endnu en forstærkning. Det kan du læse mere om HER.





LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Blæst fuldstændig omkuld

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Laver aftale med Frederik Birk

Den bedste handel i Superligaen!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Storklub lurer på Superliga-profil

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Storroser dansk super-talent

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Afviser mesterskabssnak

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne