Fredag formiddag kunne Brøndby IF slukke tørsten hos klubbens mange transferhungrende fans.
Her blev centerforsvareren Jacob Rasmussen præsenteret på en aftale for de kommende fire sæsoner, og han har allerede tilsluttet sig sine nye holdkammerater på træningslejren i England.
Jacob Rasmussen drog som blot 17-årig fra Danmark og OB, hvor han skiftede til Schalke 04. Siden har han været forbi St. Pauli, Rosenborg BK og Empoli, inden Fiorentina valgte at satse på ham ved at betale 52 millioner kroner for ham i vinteren 2019.
Stopperens ophold i Fiorentina bød aldrig nogensinde på en førsteholdsdebut, da han blev sendt på flere forskellige lejeophold. Det mest succesfulde var hans to sæsoner i Vitesse Arnhem fra 2020 til 2022.
Her smadrede han Eredivisie og gav lovninger om en rigtig stor fodboldfremtid.
– Efter min mening var han en af de bedste spillere i den hollandske liga, men det gik bare ikke hos topklubben Feyenoord. Jeg ved ikke, hvad der skete i det sidste år. Men da han var i Vitesse, så gav hans spil lovninger om meget mere, siger Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse Arnhem tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.
Særligt hans store fysik og fremtoning på banen imponerede Sander Maassen van den Brink.
– Han er en stærk stopper, som også kan spille den ud bagfra. Han var også en af de spillere, som gav alt for holdet. Han spillede lidt som om, at han var anfører uden at være det, men han opførte sig bare sådan på banen. Han dirigerede hele tiden, og han gav aldrig op, siger journalisten og tilføjer, at han også er en dygtig boldspiller.
– Han laver ikke særlig mange fejl. Han er god med begge ben, og så spillede han primært i venstre side af forsvaret, hvor han kunne styre spillet med sin venstrefod.
Jacob Rasmussen bliver Brøndbys sjette midtstopper (Foto: Brøndby IF).
Særligt evnen med kuglen passer perfekt ind i Jesper Sørensen måde at tænke fodbold på, og dermed ligner han den optimale afløser for Frederik Winther, som tog retur til Augsburg efter sit lejemål.
Udover at være en leder og dominerende skikkelse på banen, så fortæller Sander Maassen van den Brink også, at han er en karakter uden for banen.
– Når man talte med ham før kampene, så var han altid afslappet og sjov. Han kan også godt tage en joke, men når det handler om fodbold, så er han altid meget seriøs. Han ønsker det bedste for sin klub. Det er meget typisk Jacob at være seriøs på banen, mens han udenfor banen er venlig og humørfyldt.
Jacob Rasmussen forlod sidste sommer Vitesse for igen at blive lejet ud, men denne gang var det til topholdet Feyenoord. Her lykkedes han ikke med at tage det næste skridt, men meget af forklaringen skal findes i, at David Hancko og Lutsharel Geertruida spillede en drømmesæson, hvilket ikke gav Arne Slot grund til at rokere i defensiven.
Det danske bolværk noterede sig blot for 12 førsteholdskampe i Feyenoord, som i sidste ende sikrede sig det hollandske mesterskab. Nu skal Jacob Rasmussen forsøge at spille metal til Brøndby, som han har underskrevet en fireårig aftale med.
Tipsbladet kan også afsløre, at Brøndby IF er detaljer fra endnu en forstærkning. Det kan du læse mere om HER.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afvist af United

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Skandale! I har givet op, DBU

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Kold krig i ni måneder

De viser Brøndby og FCM i Europa

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

– Det virker bare lidt mærkeligt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager