Kæmpe Brøndby-scoop: Han var en af ligaens bedste

Brøndby IF har landet en lang aftale med Jacob Rasmussen, som imponerede i hollandsk fodbold.



Fredag formiddag kunne Brøndby IF slukke tørsten hos klubbens mange transferhungrende fans.

Her blev centerforsvareren Jacob Rasmussen præsenteret på en aftale for de kommende fire sæsoner, og han har allerede tilsluttet sig sine nye holdkammerater på træningslejren i England.

Jacob Rasmussen drog som blot 17-årig fra Danmark og OB, hvor han skiftede til Schalke 04. Siden har han været forbi St. Pauli, Rosenborg BK og Empoli, inden Fiorentina valgte at satse på ham ved at betale 52 millioner kroner for ham i vinteren 2019.

Stopperens ophold i Fiorentina bød aldrig nogensinde på en førsteholdsdebut, da han blev sendt på flere forskellige lejeophold. Det mest succesfulde var hans to sæsoner i Vitesse Arnhem fra 2020 til 2022.

Her smadrede han Eredivisie og gav lovninger om en rigtig stor fodboldfremtid.

– Efter min mening var han en af de bedste spillere i den hollandske liga, men det gik bare ikke hos topklubben Feyenoord. Jeg ved ikke, hvad der skete i det sidste år. Men da han var i Vitesse, så gav hans spil lovninger om meget mere, siger Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse Arnhem tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.

Særligt hans store fysik og fremtoning på banen imponerede Sander Maassen van den Brink.

– Han er en stærk stopper, som også kan spille den ud bagfra. Han var også en af de spillere, som gav alt for holdet. Han spillede lidt som om, at han var anfører uden at være det, men han opførte sig bare sådan på banen. Han dirigerede hele tiden, og han gav aldrig op, siger journalisten og tilføjer, at han også er en dygtig boldspiller.

– Han laver ikke særlig mange fejl. Han er god med begge ben, og så spillede han primært i venstre side af forsvaret, hvor han kunne styre spillet med sin venstrefod.

Jacob_Rasmussen
Jacob Rasmussen bliver Brøndbys sjette midtstopper (Foto: Brøndby IF).

Særligt evnen med kuglen passer perfekt ind i Jesper Sørensen måde at tænke fodbold på, og dermed ligner han den optimale afløser for Frederik Winther, som tog retur til Augsburg efter sit lejemål.

Udover at være en leder og dominerende skikkelse på banen, så fortæller Sander Maassen van den Brink også, at han er en karakter uden for banen.

– Når man talte med ham før kampene, så var han altid afslappet og sjov. Han kan også godt tage en joke, men når det handler om fodbold, så er han altid meget seriøs. Han ønsker det bedste for sin klub. Det er meget typisk Jacob at være seriøs på banen, mens han udenfor banen er venlig og humørfyldt.

Jacob Rasmussen forlod sidste sommer Vitesse for igen at blive lejet ud, men denne gang var det til topholdet Feyenoord. Her lykkedes han ikke med at tage det næste skridt, men meget af forklaringen skal findes i, at David Hancko og Lutsharel Geertruida spillede en drømmesæson, hvilket ikke gav Arne Slot grund til at rokere i defensiven.

Det danske bolværk noterede sig blot for 12 førsteholdskampe i Feyenoord, som i sidste ende sikrede sig det hollandske mesterskab. Nu skal Jacob Rasmussen forsøge at spille metal til Brøndby, som han har underskrevet en fireårig aftale med.

Tipsbladet kan også afsløre, at Brøndby IF er detaljer fra endnu en forstærkning. Det kan du læse mere om HER.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby er de dårligste i Europa



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Øjner europæisk trofæ

Heldige danske damer slår Sverige

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Legende stopper som cheftræner for Messi

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I transfermøde med Superliga-klub

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Laver aftale med Frederik Birk

Den bedste handel i Superligaen!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Storklub lurer på Superliga-profil

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’