Kæmpe fanprotester i nyt AaB-nederlag

Frustrerede AaB-fans i sort tøj demonstrerede mod de tyske ejere, da Lyngby vandt 3-1 i den ubetydelige kamp.



Med nedrykning cementeret for både Lyngby og AaB inden sidste spillerunde i Superligaen, blev opgøret mellem de to klubber ikke just en højintens affære.

En kamp uden ret meget nerve endte 3-1 til Lyngby, og i stedet stjal AaB’s medrejsende fans’ overskrifterne med en række protester.

De fleste var klædt i sorgens sorte farve og havde til kampen medbragt adskillige bannere på både tysk og dansk rettet mod Sports Strategy Excellence 22 (SSE22), klubbens tyske ejerkreds. Et af budskaberne lød:

– Den vigtigste kamp i 140 år starter i dag. SSE22 raus!

Mens det tyske budskab til sidst ikke var svært at oversætte, kunne beskeden med de 140 år måske være sværere at afkode. Men det var givetvis kampen mod klubejerne. I hvert fald at dømme efter det banner, der kort efter kom frem.

Kommer AaB tilbage i Superligaen i første forsøg?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det var stilet til Ole Jan Kappmeier, som er en del af ejerkredsen og tidligere passede hvervet som sportsdirektør.

– Kappmeier, du sagde, at vi var velkomne til at jage jer ud af byen, hvis I ikke holdt jeres løfter. Nu er jagten i gang!

Også den nuværende sportsdirektør, James Gow, som ikke er en del af ejerkredsen, fik en hilsen med på vejen.

– Tør du vise os dit cv, James Gow, lød spørgsmålet på et andet banner skrevet på engelsk.

Gow har tidligere arbejdet i Liverpools ungdomssystem og efterfølgende et par år i Al-Jazira fra De Forenede Arabiske Emirater. Det imponerer øjensynligt ikke de nordjyske fans.

Imponerede kan de heller ikke have været over holdets præstation lørdag i Lyngby. Men det lod ikke til at gå dem meget på. Kampen var uden betydning sportsligt.

Der blev da også dårligt jublet ved reduceringen til 1-2 små 20 minutter før tid, da Lyngby-anfører Magnus Jensen skrabede bolden i eget net.

Forinden havde Michael Opoku og Frederik Gytkjær sendt Lyngby i front, og håbet om point i sidste kamp inden 1. division for AaB døde da også kort efter.

Her gjorde Gytkjær det til 3-1 på en ripost, og symbolsk for AaB’s sæson fik Bjarne Pudel et lidt hårdt dømt rødt kort i slutminutterne, som giver ham karantæne, når livet på anden klasse indledes efter sommerferien.

Med sejren kom Lyngby a point med AaB, og på en bedre målscore overlod man jumbopladsen til nordjyderne.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus