Kæmpe flop sviner AGF og den danske befolkning

Han sender en stor sviner afsted mod Danmark.



Der er sket en hel del, siden Ryan Mmaee sagde farvel til dansk fodbold.

De seneste sæsoner har han banket mål ind for ungarske Ferencvaros, hvilket står i stor kontrast til hans tid i AGF. Fra 2018 til 2019 var Ryan Mmaee udlejet til den aarhusianske klub, men det udviklede sig aldrig til noget positivt samarbejde.

AGF's daværende sportschef Peter Christiansen har tilmed kaldt angriberen for sit største fejlkøb nogensinde. Noget tyder også på, at Ryan Mmaee heller ikke passede ind i hverken AGF eller den danske kultur.

– Det var et andet land, så jeg fik færre besøg. Mine holdkammerater var søde, men den danske befolkning var iskold. Da vi ankom til klubben om morgenen, gav vi ikke hånd. Når jeg kørte bil, og lod en fodgænger passere gaden, så var der ikke den mindste form for tilkendegivelse eller tak, siger en kritisk Ryan Mmaee til So Foot.

Selvom den marokkanske fodboldspiller ikke ligefrem nød tilværelsen i Danmark, så lærte det ham trods alt, at han skulle kæmpe meget hårdere for at opnå succes i fodboldverdenen.

– Jeg forstod allerede, da jeg tog til Danmark, at jeg skulle arbejde hårdere. Jeg undrede mig, fordi jeg havde ikke en chance for at spille i Standard, som på det tidspunkt havde det meget svært. Jeg stod uden klub, da kontrakten med Standard udløb, hvorfor jeg ventede på interesse fra andre hold. Det fik mig til at indse, at jeg skulle give mere for ikke at genopleve denne situation.

Den ambition har Ryan Mmaee siden forfulgt, for han nyder lige nu stor succes i Ferencvaros. 24 mål og 14 assists har han leveret under sit ophold i Ungarn. Tiden i AGF bød på 12 kampe og tre mål i pokalturneringen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet