Ståle Solbakken, FCK-fans og andre har allerede kritiseret Lars Seier Christensen for at kalde Volodymyr Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig, og nu melder endnu en FCK-legende sig i koret.
Over for flere medier – blandt andet TV 2 – fortæller William Kvist, at udtalelserne fra Lars Seier, der ejer omkring 22 procent af aktierne i FCK, stiller FCK i et dårligt lys.
– Som FC Københavner tager jeg skarp afstand fra de udtalelser, Lars Seier er kommet med om Trump. De holdninger og værdier han giver udtryk for, er en skamplet på klubben. Og de udtrykker på ingen måde FCK’s holdning til Ukraine, skriver William Kvist i en SMS til TV 2 Sporten.
Det var mandag, at Ståle Solbakken tordnede mod Lars Seier.
– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, sagde Solbakken til Tipsbladet.
Og senere kaldte kommunikationseksperter Lars Seiers udtalelser for Jeppe K-strategien.
– Seier kører det, jeg kalder en “rockstjerne-strategi”. Han kan gå ud og opføre sig, som om han ikke har noget på spil, fordi han bare kan sige, at hans holdninger ikke har noget med FCK at gøre. Det samme kan FCK jo bare sige. Lars Seier ved godt, at der kan blive ballade, når han skriver sådan noget på Facebook, men så skriver han måske om FCK eller gourmetmad i næste uge, og så er han back on track. Så er det hele lige meget.
– Nogle gange kalder jeg det også “Jeppe K.-strategien”. Det er lige meget. Det er fuldstændig ligegyldigt, siger Anna Thygesen med henvisning til Magnus Millangs fiktive ejendomsmægler fra TV 2-
Tipsbladet var mandag i kontakt med Lars Seier Christensen, der ikke har ønsket at uddybe sin Facebook-opdatering. Heller ikke FC København ønsker at kommentere.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang