Ståle Solbakken, FCK-fans og andre har allerede kritiseret Lars Seier Christensen for at kalde Volodymyr Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig, og nu melder endnu en FCK-legende sig i koret.
Over for flere medier – blandt andet TV 2 – fortæller William Kvist, at udtalelserne fra Lars Seier, der ejer omkring 22 procent af aktierne i FCK, stiller FCK i et dårligt lys.
– Som FC Københavner tager jeg skarp afstand fra de udtalelser, Lars Seier er kommet med om Trump. De holdninger og værdier han giver udtryk for, er en skamplet på klubben. Og de udtrykker på ingen måde FCK’s holdning til Ukraine, skriver William Kvist i en SMS til TV 2 Sporten.
Det var mandag, at Ståle Solbakken tordnede mod Lars Seier.
– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, sagde Solbakken til Tipsbladet.
Og senere kaldte kommunikationseksperter Lars Seiers udtalelser for Jeppe K-strategien.
– Seier kører det, jeg kalder en “rockstjerne-strategi”. Han kan gå ud og opføre sig, som om han ikke har noget på spil, fordi han bare kan sige, at hans holdninger ikke har noget med FCK at gøre. Det samme kan FCK jo bare sige. Lars Seier ved godt, at der kan blive ballade, når han skriver sådan noget på Facebook, men så skriver han måske om FCK eller gourmetmad i næste uge, og så er han back on track. Så er det hele lige meget.
– Nogle gange kalder jeg det også “Jeppe K.-strategien”. Det er lige meget. Det er fuldstændig ligegyldigt, siger Anna Thygesen med henvisning til Magnus Millangs fiktive ejendomsmægler fra TV 2-
Tipsbladet var mandag i kontakt med Lars Seier Christensen, der ikke har ønsket at uddybe sin Facebook-opdatering. Heller ikke FC København ønsker at kommentere.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE