Kan få bøde efter Tipsbladet-interview

Martin Hansen kan straffes med en bøde af Hannover 96 efter at have rettet en kraftig kritik af sin arbejdsgiver i et interview med Tipsbladet.



Hannover 96's danske målmand Martin Hansen rettede i sidste uge en benhård kritik af sin arbejdsgiver, og det kan nu få konsekvenser for den tidligere FC Nordsjælland-keeper. Den store tyske avis Bild skriver, at Martin Hansen kan blive straffet med en bøde.

2. Bundesliga-klubben vil gerne af med Martin Hansen, der har et år tilbage af sin kontrakt, og målmanden er blevet sendt ned på Hannover 96's U23-hold, hvor han skal træne.

Det er én af mange ting, han luftede sin utilfredshed med i interviewet med Tipsbladet.

– Jeg havde en snak med sportsdirektør Marcus Mann for en uge siden, hvor han roste mig for min måde at håndtere situationen på, og han undskyldte endda, at tingene er, som de er. En uge senere sender han mig så ned på akademiet, og det virker jo helt ude i hampen.

– Jeg savner, at klubben mander sig op og tager ansvar for, at de vil noget andet. Så må vi finde en værdig løsning på det. Det er dobbeltmoralsk at bede en spiller om at finde noget nyt og så gøre den samme spillers vilkår dårligere i processen. Det er desværre noget, vi oftere og oftere ser – også med spillere i større klubber. Jeg tror, at man som spiller fremadrettet skal være ekstra opmærksom på sine rettigheder, lød det blandt andet fra Martin Hansen.

Det kan nu koste Martin Hansen en bøde, men der er også noget at glæde sig over for den danske målmand. Han har nemlig mødt massiv opbakning fra flere sider efter det opsigtsvækkende interview.

Marvin Bakalorz og Edgar Prip, der begge har båret anførerbindet i Hannover 96, støtter Martin Hansen på sociale medier under hashtagget #HansenWeHearYou, og Linton Maina, der har forladt Hannover denne sommer, har kommenteret opslaget med "STAY STRONG" efterfulgt af hjerter.

Tipsbladet har været i kontakt med Hannover 96's sportsdirektør, men han har ikke ønsket at kommentere kritkken fra Martin Hansen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’