– Kan godt forstå Neestrup er lidt træt af det

Oliver Sonne er lige kommet hjem fra en peruviansk fodboldtur, og det tager en dags tid at vænne sig til at være i Danmark igen. Derfor er det også svært at være 100 procent klar til at spille en Superliga-kamp dagen efter hjemkomsten.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

10.514 kilometer. 

Så langt er der fra Danmark til Peru, og den tur har Oliver Sonne taget i forbindelse med landsholdspausen. 

At skulle flyve så langt giver ofte et jetlag, som tager noget tid at komme sig over. 

Med på flyet til Danmark var den nye FCK-spiller Marcos Lopez. Da FCK skulle spille kamp mod Vejle Boldklub i fredags, lidt over et døgn efter hjemkomsten, sagde Jacob Neestrup følgende til FCK's træning onsdag om Marcos Lopez og Roberto Huescas’ mulighed for at få en startplads.

– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.

Efter 1-1-opgøret mod FC Nordsjælland blev Oliver Sonne spurgt ind til at restituere sig efter en lang flyvetur.

– Jeg landede tidligt, og så bruger jeg lige den dag, hvor man har ligget. Nu kan jeg snakke for FC Københavns peruvianer Marcos Lopez. Vi landede torsdag morgen, og de skulle spille fredag.

– Jeg kan godt forstå, at Neestrup er lidt træt af det. Vi spillede søndag eftermiddag. Det kan godt være, at kroppen ikke er 100 procent, men den er 99 procent klar til at spille. Jeg tror, at meget af det sidder mentalt. Hvis man siger til sig selv, at man har det hårdt og man er træt, så har man sværere ved at levere 90 minutter. Man kan mere, end man tror, siger Oliver Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Spillede midtbane
Silkeborg-profilen ville dog ikke have været landsholdsturene foruden, selvom det er langt væk.

– I forhold til de oplevelser, som man får, så tager jeg gerne det, som skal sidde. Det påvirkede mig ikke i dag (søndag, red.). Jeg havde fine ben (mod FC Nordsjælland, red.).

Peru mødte Uruguay og Brasilien i VM-kvalifikationen, og her fik danskeren en noget uvant rolle.

– Jeg startede første kamp mod Uruguay på otter-positionen, og jeg spillede 82 minutter der. Jeg kom så ind mod Brasilien på otteren igen, og jeg kom ind i midten af 50'erne. Træneren syntes, at jeg gav en masse dybde og dynamik i holdet i modsætning til de andre ottere, som vi har, der er meget spilførende.

– Det var noget andet. Når jeg blev spurgt om det, var det ikke fordi, jeg ikke ville spille. Jeg tog den og gjorde det bedste, som jeg kunne. Han var tilfreds med det, siger Sonne og tilføjer, at han er meget glad sin position som højre back i Silkeborg.

Næste opgør for OIiver Sonne og Peru er mod Chile 16. november.





LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hjulmand vinder i Hamborg

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk milliardær smider 75.000

Reagerer på Brøndby-bombe

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

David Nielsen tæt på fyring

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

I chok over Manchester United

– Det må for alt i verden ikke ske!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

FCM henter svensk forsvarstalent

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Victor Nelsson topper international impact-liste

‘Han tisser isterninger’

Køber engelsk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Jævnbyrdighed i Lyon

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton