RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
10.514 kilometer.
Så langt er der fra Danmark til Peru, og den tur har Oliver Sonne taget i forbindelse med landsholdspausen.
At skulle flyve så langt giver ofte et jetlag, som tager noget tid at komme sig over.
– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.
Efter 1-1-opgøret mod FC Nordsjælland blev Oliver Sonne spurgt ind til at restituere sig efter en lang flyvetur.
– Jeg landede tidligt, og så bruger jeg lige den dag, hvor man har ligget. Nu kan jeg snakke for FC Københavns peruvianer Marcos Lopez. Vi landede torsdag morgen, og de skulle spille fredag.
– Jeg kan godt forstå, at Neestrup er lidt træt af det. Vi spillede søndag eftermiddag. Det kan godt være, at kroppen ikke er 100 procent, men den er 99 procent klar til at spille. Jeg tror, at meget af det sidder mentalt. Hvis man siger til sig selv, at man har det hårdt og man er træt, så har man sværere ved at levere 90 minutter. Man kan mere, end man tror, siger Oliver Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Spillede midtbane
Silkeborg-profilen ville dog ikke have været landsholdsturene foruden, selvom det er langt væk.
– I forhold til de oplevelser, som man får, så tager jeg gerne det, som skal sidde. Det påvirkede mig ikke i dag (søndag, red.). Jeg havde fine ben (mod FC Nordsjælland, red.).
Peru mødte Uruguay og Brasilien i VM-kvalifikationen, og her fik danskeren en noget uvant rolle.
– Jeg startede første kamp mod Uruguay på otter-positionen, og jeg spillede 82 minutter der. Jeg kom så ind mod Brasilien på otteren igen, og jeg kom ind i midten af 50'erne. Træneren syntes, at jeg gav en masse dybde og dynamik i holdet i modsætning til de andre ottere, som vi har, der er meget spilførende.
– Det var noget andet. Når jeg blev spurgt om det, var det ikke fordi, jeg ikke ville spille. Jeg tog den og gjorde det bedste, som jeg kunne. Han var tilfreds med det, siger Sonne og tilføjer, at han er meget glad sin position som højre back i Silkeborg.
Næste opgør for OIiver Sonne og Peru er mod Chile 16. november.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED