– Kan godt forstå Neestrup er lidt træt af det

Oliver Sonne er lige kommet hjem fra en peruviansk fodboldtur, og det tager en dags tid at vænne sig til at være i Danmark igen. Derfor er det også svært at være 100 procent klar til at spille en Superliga-kamp dagen efter hjemkomsten.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

10.514 kilometer. 

Så langt er der fra Danmark til Peru, og den tur har Oliver Sonne taget i forbindelse med landsholdspausen. 

At skulle flyve så langt giver ofte et jetlag, som tager noget tid at komme sig over. 

Med på flyet til Danmark var den nye FCK-spiller Marcos Lopez. Da FCK skulle spille kamp mod Vejle Boldklub i fredags, lidt over et døgn efter hjemkomsten, sagde Jacob Neestrup følgende til FCK's træning onsdag om Marcos Lopez og Roberto Huescas’ mulighed for at få en startplads.

– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.

Efter 1-1-opgøret mod FC Nordsjælland blev Oliver Sonne spurgt ind til at restituere sig efter en lang flyvetur.

– Jeg landede tidligt, og så bruger jeg lige den dag, hvor man har ligget. Nu kan jeg snakke for FC Københavns peruvianer Marcos Lopez. Vi landede torsdag morgen, og de skulle spille fredag.

– Jeg kan godt forstå, at Neestrup er lidt træt af det. Vi spillede søndag eftermiddag. Det kan godt være, at kroppen ikke er 100 procent, men den er 99 procent klar til at spille. Jeg tror, at meget af det sidder mentalt. Hvis man siger til sig selv, at man har det hårdt og man er træt, så har man sværere ved at levere 90 minutter. Man kan mere, end man tror, siger Oliver Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Spillede midtbane
Silkeborg-profilen ville dog ikke have været landsholdsturene foruden, selvom det er langt væk.

– I forhold til de oplevelser, som man får, så tager jeg gerne det, som skal sidde. Det påvirkede mig ikke i dag (søndag, red.). Jeg havde fine ben (mod FC Nordsjælland, red.).

Peru mødte Uruguay og Brasilien i VM-kvalifikationen, og her fik danskeren en noget uvant rolle.

– Jeg startede første kamp mod Uruguay på otter-positionen, og jeg spillede 82 minutter der. Jeg kom så ind mod Brasilien på otteren igen, og jeg kom ind i midten af 50'erne. Træneren syntes, at jeg gav en masse dybde og dynamik i holdet i modsætning til de andre ottere, som vi har, der er meget spilførende.

– Det var noget andet. Når jeg blev spurgt om det, var det ikke fordi, jeg ikke ville spille. Jeg tog den og gjorde det bedste, som jeg kunne. Han var tilfreds med det, siger Sonne og tilføjer, at han er meget glad sin position som højre back i Silkeborg.

Næste opgør for OIiver Sonne og Peru er mod Chile 16. november.





FC København – Randers FC




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Vejle Boldklub – AGF

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

‘Jeg hadede verden’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stor overraskelse til FCM-træning

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale