– Kan godt forstå Neestrup er lidt træt af det

Oliver Sonne er lige kommet hjem fra en peruviansk fodboldtur, og det tager en dags tid at vænne sig til at være i Danmark igen. Derfor er det også svært at være 100 procent klar til at spille en Superliga-kamp dagen efter hjemkomsten.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

10.514 kilometer. 

Så langt er der fra Danmark til Peru, og den tur har Oliver Sonne taget i forbindelse med landsholdspausen. 

At skulle flyve så langt giver ofte et jetlag, som tager noget tid at komme sig over. 

Med på flyet til Danmark var den nye FCK-spiller Marcos Lopez. Da FCK skulle spille kamp mod Vejle Boldklub i fredags, lidt over et døgn efter hjemkomsten, sagde Jacob Neestrup følgende til FCK's træning onsdag om Marcos Lopez og Roberto Huescas’ mulighed for at få en startplads.

– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.

Efter 1-1-opgøret mod FC Nordsjælland blev Oliver Sonne spurgt ind til at restituere sig efter en lang flyvetur.

– Jeg landede tidligt, og så bruger jeg lige den dag, hvor man har ligget. Nu kan jeg snakke for FC Københavns peruvianer Marcos Lopez. Vi landede torsdag morgen, og de skulle spille fredag.

– Jeg kan godt forstå, at Neestrup er lidt træt af det. Vi spillede søndag eftermiddag. Det kan godt være, at kroppen ikke er 100 procent, men den er 99 procent klar til at spille. Jeg tror, at meget af det sidder mentalt. Hvis man siger til sig selv, at man har det hårdt og man er træt, så har man sværere ved at levere 90 minutter. Man kan mere, end man tror, siger Oliver Sonne til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Spillede midtbane
Silkeborg-profilen ville dog ikke have været landsholdsturene foruden, selvom det er langt væk.

– I forhold til de oplevelser, som man får, så tager jeg gerne det, som skal sidde. Det påvirkede mig ikke i dag (søndag, red.). Jeg havde fine ben (mod FC Nordsjælland, red.).

Peru mødte Uruguay og Brasilien i VM-kvalifikationen, og her fik danskeren en noget uvant rolle.

– Jeg startede første kamp mod Uruguay på otter-positionen, og jeg spillede 82 minutter der. Jeg kom så ind mod Brasilien på otteren igen, og jeg kom ind i midten af 50'erne. Træneren syntes, at jeg gav en masse dybde og dynamik i holdet i modsætning til de andre ottere, som vi har, der er meget spilførende.

– Det var noget andet. Når jeg blev spurgt om det, var det ikke fordi, jeg ikke ville spille. Jeg tog den og gjorde det bedste, som jeg kunne. Han var tilfreds med det, siger Sonne og tilføjer, at han er meget glad sin position som højre back i Silkeborg.

Næste opgør for OIiver Sonne og Peru er mod Chile 16. november.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Hylder kæmpe FCM-transfer

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Norges kronprins rejser til USA

Fredberg henter italiensk legende

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Toptræner hylder Danmark og FC København

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara