Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på Brøndby IF, der det seneste år har købt spillere for beløb, som klubben tidligere ikke var i nærheden af at have råd til.

Brøndby IF
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 95 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 85 millioner kroner
Trend: Med nye ejere går Brøndby efter dyrere spillere end tidligere
Sportsdirektør: Carsten V. Jensen (Tidligere sportsdirektør i FC København og FC Nordsjælland)
KLIK HER og læs om AGF’s spillerbudget.
Forbrug på ungdomsarbejdet: Blandt Superligaens mest ambitiøse på ungdomsfronten og med et budget, der matcher. Brøndby kan finansielt konkurrere med FCN, FCM og til dels FC København, og så er udfordringen at få de næste gode typer på Superliga-holdet, så hullet efter Jesper Lindstrøm og Morten Frendrup ikke føles for stort.
Hvor er de på vej hen: Det er et åbent spørgsmål. Hvor meget er de nye ejere villige til at bruge? Handlerne i januar tyder på, at man er villig til og har kapital til at købe flere dyre unge spillere, men mon ikke også det skal matches af flere store spillersalg.
Forventet budget i næste sæson: 95-115 millioner kroner
FCK bruger MANGE millioner på spillerbudgettet – klik her og læs mere.
Vi skal først og fremmest se den ny ejerkreds’ handlinger, før vi præcist kan sige, hvor Brøndby er på vej hen. To relativt tunge januarkøb i form af Rasmus Lauritsen og Håkon Evjen tyder på, at de nye ejere er friske på at binde millioner i transferbetalinger, men det virker også sandsynligt, at man vil se tilsvarende større spillersalg til sommer og næste januar, hvis pengepungen fortsat skal være åben.

Analyse
Man kan spørge sig selv, om Brøndby IF havde stået stærkere, hvis de nye ejere var kommet til umiddelbart efter mesterskabet i 2021, eller hvis Jan Bech Andersen havde haft held til at finde flere midler til Carsten V. Jensen den sommer.
I denne sæson er evnen og villigheden til at bruge mange penge på spillere i den grad kommet med syv markante og relativt dyre spillerkøb foruden januars lejeaftale med Frederik Winther.
Det er tydeligt, at den ny kreds af ejere med amerikanske David Blitzer som hovednavn her og nu er kommet med midler, Jan Bech Andersen og de tidligere ejere hverken kunne eller ville finde til transferaktiviteter.
Det har givet et markant spring i spillerbudgettet, og nu kan man sagtens se for sig, at Brøndby i næste sæson er hovedudfordrer til FC København i guldkampen, hvis ikke FC Midtjylland får retning på og udbytte af et budget, der stadig er en del større end Brøndbys.
Men vi venter stadig på at se, hvad det helt nøjagtigt er, Global Football Holdings langsigtede plan med Brøndby er. Det er helt oplagt, at de nye ejere gerne ser flere spillersalg i minimum Jesper Lindstrøm-klassen på over 50 millioner kroner, så vi kan ikke bare gå ud fra, at der igen kommer en håndfuld nye, dyre spillere til Brøndby til sommer, hvis der ikke bliver solgt et par spillere dyrt.
Og X-faktoren: Hvad med de øvrige fodboldklubber som eksempelvis tyske Augsburg, som en eller flere af de nye Brøndby-ejere også ejer aktier i? Vi har endnu til gode at se, om og hvordan Brøndby bliver del af en ejerskabs-model sammen med flere andre klubber i Europa.
KLIK HER og læs om FCM’s spillerbudget.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE